Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 1987

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Namn Klubb Bil KleKinne-
kulle
31/5
AtpAnders-
torp
28/6
KtpKnuts-
torp
19/7
MtpMan-
torp
9/8
FbgFalken-
berg
6/9
Tot
Klass RS
1 Øivind J Larsen SSK Lola T 590 12 12   8 12 44
2 Dave Slightam SSK Tiga SC 80 7 10   10   27
3 Sten Hillgard SVKG Porsche 910 2 8 10   6 26
4 Per S Dahl SSK Tiga SC Injection   1 9 5 9 24
5 Odd-A Ingebrightsen SSK Lola T 590 6     7 10 23
6 Jonas Qvarnström Sthlms Bilklubb Fokus Mk 7     8 12 1 21
7 Stefan Mumm SVKG Mallock U2 Mk 20B 4 1 6   8 19
7 Jan Bryskhe SVKG Mallock U2 Mk 21 10 9       19
9 Thomas Henrysson RHK Mallock U2 Mk 20B 8       5 13
10 Hans Nordén Falkenbergs MK Tiga Sports 2000 1 7   1 3 12
10 Leif Hellberg Hyllinge MS Lola T 492     12     12
12 Bjarne Mumm SSK Mallock U2 Mk 20B 5     2 4 11
12 Bernt Andersson SVKG Chevron B 16 9   1   1 11
14 Bengt Löfvenmark SVKG Mallock U2 Mk 18E 3   5   2 10
15 Leif Lindström SMK Vadstena Chevron B 26       9   9
15 Egil Hovden SSK Lola T 492   3 4 1 1 9
17 Ulf Jern SVKG Phantom P 80 1 6   1   8
17 Kent Abrahamsson SVKG Chevron B 8 1   7     8
19 Geert Corneliussen SVKG Mallock U2 Mk 20 1 5     1 7
19 Rune Berg SSK Ultima-Cosworth         7 7
21 Erik V Bockelmann SVKG Mallock U2 Mk 16 1 4   1   6
21 Mats Smedegård Ferraristi Sv. Lola T 596C       6   6
23 Claes Juhlin KAK Tiga SC 82 1     4   5
24 Lars Klintberg SSK Lola T 590       3   3
24 Per Broberg MGCC Mallock U2 Mk 14   2   1   3
24 Leon Andersen MK 61 Sport Micro       3   3
27 Torben Hansen ASK Sport Micro       2   2
27 Jan Brunstedt SSK Tiga SC 84   1   1   2
29 Niels Blegvad SSK March-Volvo 84S       1   1
29 Bengt Borgen SSK Falcon       1   1
29 P-O Kjellström Mälaröarnas MK Mallock U2 Mk 20B       1   1
29 Phil Weaver England Mallock U2 Mk 27       1   1
29 John Knight England Mallock U2 Mk 21       1   1
29 Keith Runnacles England Vision V 86       1   1
29 Paul Gibson England Vision V 86       1   1
29 Ted Aspudd SVKG Lola T 590   1       1
Modsport I
1 Sten Hillgard SVKG Porsche 910 5 4 6   6 21
2 Ola Johansson SSK MGB GT 3   8 6 4 21
3 Staffan Kaiser Porsche SC Porsche 944 TC   2 4 4 2 12
4 Christer Adell Porsche SC Porsche 935       8   8
5 Bengt Borgen SSK Falcon 2   5     7
6 Sigurd Amundsen SSK Falcon   1   5   6
7 Bernt Andersson SVKG Morgan BDA     3     3
7 Mikael Petersen SVKG Triumph Spitfire 1   2     3
7 Örnulf Wirdheim Porsche SC Porsche 944 TC         3 3
7 Jaan Tolli Hyllinge MS Porsche 944 TC       3   3
11 Knut Rasmussen SSK TVR Vixen V8       2   2
12 Mogens Christensen MGCC Morgan 4/4     1     1
12 Didrik Lundh Porsche SC Porsche 944 TC         1 1
Modsport II
1 Kjell Wallin SSK MG Midget   7 6 10 11 34
2 Christer Hedberg MSK Hammaren Alfa Romeo 1600 GTJ -8 8 8 8 9 33
3 Staffan Andersson SSK Piper P 2 10 11   9 2 32
4 Torbjörn Sjöstrand MGCC Lotus Europa 7 9 2 6   24
5 Björn Jansson SSK MGB GT 2 6   7 8 23
6 Niels Bøgholm SMK Helsingborg Alpine Renault A110 6 5 3 -2 7 21
7 Lars Johansson SSK Porsche/Davrian Mk 8 5 3   5 5 18
8 Mats Warg Dala SVK Davrian Mk 8 3     12   15
9 Mårten Samuelsson SSK Alfa Romeo 1750 GTV   2 4 4   10
10 Ola Jilderby SSK MG Midget   4     4 8
10 Gunnar Gruvberg SMK Sundsvall Westfield Eleven 4   1 3   8
12 Örjan Silfverling Kalmar SVK Alfa Romeo 1750 GTV   1     6 7
13 Peter Gustavsson SSK MGB GT     5     5
14 Leif Thim Flens MS MG Midget         3 3
15 Thomas Forslund SSK Alfa Romeo 1750 GTV       1 1 2
16 Johan Andersson SVKG Alfa Romeo 2000 GTV 1         1
Modsport III
1 Kjell Jilderby SVKG Davrian Mk IV 3 1     3 7
2 Peter Gustavsson SSK MGB GT       1 1 2
3 Claes Mårtensson SSK MGB GT 1         1
Roadsport A
1 Staffan Kaiser Porsche SC Porsche 944 TC -6 8 12 10 6 36
2 Tomas Konsa SVKG Porsche 911 7 -6 7 9 10 33
3 Anders Larsson Porsche SC Porsche 911 9   8 7 9 33
4 Örnulf Wirdheim Porsche SC Porsche 944 TC     10 8 8 26
4 Jan Nordgren MGCC Caterham Seven -1 10 5 4 7 26
6 Didrik Lundh Porsche SC Porsche 944 TC   5 6 5 5 21
7 Anders Jansson Gelleråsens MK Ferrari 365 GTB/4 4 7   6   17
8 Mats Lindén SSK Porsche 911       12   12
8 Lasse Jönsson Kils MK Porsche 924 Carrera GTS         12 12
10 Per-Inge Landholm SSK Lotus Super Seven 5     3 2 10
11 Jaan Tolli Hyllinge MS Porsche 944 TC     9     9
12 Håkan Streby SVKG Porsche 930 Turbo   4     3 7
13 Hans-Erik Andersson SSK Porsche 911   2 3 1   6
13 Ulf Branke Porsche SC Porsche 911     4 2   6
15 Christer Lindsten Porsche SC Porsche 911 Turbo   1     4 5
16 Bo Johansson SVKG Porsche 911 SC     2 1 1 4
16 Yngve Johansson SVKG Porsche 930 Turbo   3     1 4
18 Claudio Cocozza SVKG Caterham Seven 3         3
19 Per Roxlin MGCC Lotus Seven 2         2
20 Glenn Andersson SSK Jaguar E-type         1 1
20 Erland Pettersson MGCC Caterham Seven     1     1
20 Knut Rasmussen SSK TVR Vixen V8         1 1
Roadsport B
1 Mats Mörth SSK Alfa Romeo 2000 GTV 12 12 10 10 -1 44
2 Lennart Waerme RHK Hult-Healey -7 10 9 9 9 37
3 Rolf Carlsson Ferraristi Sv. SAAB Sonett Mk II 10   12 8 7 37
4 Anders Lotsengård SSK Hult Mk II 1   6 12 12 31
5 Per Haegermark SVKG Marcos 1800 GT 9   5 7 5 26
6 Jan Gregenäs SVKG Marcos 3-Litre -2 5 7 5 6 23
7 Bengt-Åke Bengtsson RHK Lotus Super Seven 5 9 2   4 20
8 Johnny Thomsen SVKG Datsun 260Z 2+2 4 8 3 4 -1 19
9 Robert Petersson SSK Hult-Healey     1 6 10 17
10 Christer Sveder SVKG Honda Civic CRX 3 4 8 1   16
10 Benny Praetorius SVKG Fiat Dino 2400 Coupé 8 1 4   3 16
12 Rolf Andersson MGCC Morgan +8 1 7     1 9
13 Lars-Ove Stefansson SVKG Alfa Romeo 2000 GTV         8 8
14 Nils-Arne Kihlström SVKG Austin-Healey Sprite 1 6       7
15 Bengt Bengtsson SSK Porsche 911 6         6
16 Christer Haar SVKG Porsche 911     1 3 1 5
17 Hans Skoog SVKG Morgan 4/4 Competition 1   1 2   4
17 Alf Andersson SSK Alfa Romeo 2000 GTV -1 1 1 1 1 4
17 Magnus Andersson SVKG Alfa Romeo 1750 GTV -1 1 1 1 1 4
17 Claes Hanström SSK Alfa Romeo 1750 GTV -1 1 1 1 1 4
21 Hans Forsberg SVKG Lotus Europa TC       1 2 3
21 Lars Brunndahl RHK Lotus Elan S3   1 1 1   3
21 Björn Langton SVKG Caterham Seven   1 1   1 3
21 Kalle Puur Dala SVK TVR 3000M 1 1 1     3
21 Tomas Eriksson SSK Alfa Romeo 1600 GTJ 1 1 1     3
21 Lars-G Widenborg RHK Honda Civic CRX 1 2       3
21 Robert Gustafsson SVKG Triumph GT 6   3       3
28 Nils-Börge Gårdh SSK Alfa Romeo 1600 GTJ 1 1       2
28 Gunnel Puur Dala SVK Alfa Romeo 1600 GTJ     1   1 2
30 Johan Puur Dala SVK Porsche 911 1         1
30 Claes Wersäll MGCC MGB     1     1
30 Jan Hellberg SVKG Alfa Romeo 1600 GTJ   1       1
30 Arne Allard MK Skandia Alfa Romeo 1750 GTV       1   1
30 Lars Svensson Kalmar SVK Lotus Elan S3       1   1
30 Nils-Erik Norsker MGCC Morgan 4/4     1     1
30 Jörgen Monberg MGCC Austin-Healey Sprite     1     1
30 Claes Hagström SSK Lotus Esprit   1       1
30 Anders Agfors SVKG Alfa Romeo Giulia Sprint GTV         1 1
Roadsport C
1 Tor Gullberg SSK Honda Civic CRX 4 8 10   9 31
2 Peter Gustavsson SSK MGB GT -3 7 9 8 7 31
3 Hans Kellander SMK Helsingborg Honda Civic CRX 6 10 12     28
4 Anders Hofverberg RHK Lancia Monte Carlo   6 7 5 6 24
5 Nils-Olof Johnsson SAMS MGB GT 2 -1 6 4 5 17
6 Mats Gorski SSK MGB 1 5 1 3   10
7 Tommy Brorsson Hyllinge MS Lotus Seven S4     8     8
8 Vidar Löchen SVKG MGB GT   3 2   2 7
9 Jonas Svensson Hyllinge MS Porsche 911 T       6   6
10 Hans-Åke Eriksson SSK Alfa Romeo 1750 GTV       2 3 5
10 Peter Almström MGCC MGB     5     5
12 Jan Dymlind SVKG Alfa Romeo 1750 GTV         4 4
12 Hans Petersson SVKG Alfa Romeo 1750 GTV     3   1 4
12 Per Hågeman MGCC Davrian Mk V     4     4
12 Bengt Ekelund SVKG Triumph Spitfire   4       4
16 Kent Hellqvist SVKG Triumph TR6   2       2
17 Bo Persson MGCC MGB     1     1
Historic E-F, GT/GTS
1 Leif O Jönsson RHK Triumph TR3A 12 8   12 10 42
2 Mats Israelsson RHK MG Midget 10 9 10 -8 12 41
3 Per Rosendahl RHK Porsche 356A -6 11 12 9 8 40
4 Jan Skoog RHK Porsche 356 Speedster 9 7 8 10 -7 34
5 Jonas Reinius RHK Porsche 356B 8 6   7 6 27
6 Kurt Bertilsson RHK Porsche 356B     9 6 3 18
7 Erik Cyrus RHK Alfa Romeo Giulietta S 4   6 2 4 16
8 Bengt Alsed RHK Porsche 356A 3 4 5 3   15
9 Nils-Börge Gårdh SSK Triumph TR2 7 2 4 1   14
10 Dragos Hihailovici RHK Triumph TR2       4 9 13
11 Bengt-Åke Bengtsson RHK Alfa Romeo Giulietta SV 2 3 2 1   8
11 Lennart Henjer RHK Alfa Romeo Giulietta S     7   1 8
11 Björn Berlin RHK O.S.C.A. 1600 GT Zagato     3   5 8
14 Per Nordberg RHK Marcos Gullwing 1     5   6
15 Bernt Lundström RHK Lotus Elite S1   5     1 6
16 Hartmut Stammler SSK Alfa Romeo Giulietta SS     5     5
17 Stina Windenborg RHK Alfa Romeo Giulietta SS     1   2 3
18 Walter Rosenlechner RHK Porsche 356B 1         1
18 Bengt Dieden RHK Alfa Romeo Giulietta SV     1     1
18 Peter Kumlin RHK Austin-Healey Sprite 1         1
18 Fredrik Andersson Anderstorp RC Ferrari 250 GT   1       1
18 Jan Hansson MGCC TVR Grantura     1     1
Historic A-D / SP + FJ E-F / MOD E-F
1 Bengt-Åke Bengtsson RHK Lotus Super Seven   5 8   8 21
2 Tord Bodin RHK EBA FJ 8     6 7 21
3 Tommy Brorsson Hyllinge MS Lotus Eleven Le Mans     10   10 20
4 Gunnar Brisman SVKG Elva FJ 6 3     6 15
5 Bruno Rösler RHK Cooper-Swebe 5   7     12
5 Rune Berg RHK BMW 328 4 1 3   4 12
7 Jörgen Carlsson SVKG Lotus Seven Mk I   2 5 4   11
8 Lars Hågeman RHK Swebe-LAP 3   4   3 10
8 Horst Brüning RHK Lola FJ 2     3 5 10
10 Gunnar Rösler RHK Cooper Mk 9 1   6     7
11 Allan Göransson MGCC Swebe 500 TTA     2     2
11 Marianne Casslén RHK Cooper FJ       2   2
13 Otto Reedtz-Thott MGCC Lotus Eleven Le Mans     1     1
Historic G1 + G2
1 Gösta Pettersson Hyllinge MS Chevron B 8 GT 10 6 6   4 26
2 Greger Pettersson Halmstads AK Chevron B 19   8   10 7 25
3 Stig Johnsson RHK Mc Laren M 1C 8 5   7   20
4 Owe A Persson Lotus Car Club Lootus 47 GT 7 2   6 2 17
4 Olof Wijk Halmstads AK Astra   4   8 5 17
6 Nils Björk RHK Diva 10F GT 4 1 2 4   11
6 Bengt Ljungbergh RHK Lola T 210 6 3   2   11
8 Per Haegermark SVKG Marcos 1800 GT 3   3 3 1 10
9 Anders Jansson Gelleråsens MK Ferrari 365 GTB/4       5   5
9 Leif Norberg RHK Lotus 26 R 5         5
11 Peter Sikström Anderstorp RC Royale RP 17     4     4
11 Jan-Olov Bergqvist SVKG Lotus Super Seven / 23B 1       3 4
13 Björn Sandberg RHK Alfa Romeo 1600 GTA 2   1     3
14 Ulf Boman Falkenbergs MK Lola T 280       1   1