Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 1988

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Namn Klubb Bil KleKinne-
kulle
29/5
AtpAnders-
torp
3/7
KtpKnuts-
torp
24/7
MtpMan-
torp
14/8
FbgFalken-
berg
4/9
Tot
Klass RS
1 Jonas Qvarnström Stockholms BK Fokus Mk 7 11 12 1 12 36
2 Stefan Mumm SVKG Mallock U2 Mk 20B 9 8 9 -6 7 33
3 Magnus Berntsson Nybro AC Tiga SC 79 7 9 10 6 32
4 Odd-A Ingebrightsen SSK Lola T 590 10 8 10 28
5 Sten Hillgard SVKG Porsche 910 Bizzarini 3 8 5 5 21
6 Lars Klintberg SSK Lola T 590 7 4 8 19
7 Rune Berg SSK Ultima-Cosworth C2 9 9 18
8 Dave Slightam SSK Tiga SC 80 2 12 1 15
9 Bjarne Mumm SSK Mallock U2 Mk 20B 8 6 14
10 Geert Corneliussen SVKG Mallock U2 Mk 20 6 4 2 12
10 Leif Lindström SMK Vadstena Chevron B 26 12 12
12 Bengt Löfvenmark SVKG Mallock U2 Mk 18E 6 4 10
12 Thomas Fahlström SSK Lola T 492 5 2 3 10
12 Jan Brunstedt SSK Tiga SC 84 10 10
15 Stefan Fullmestad SSK Tiga 1 7 1 9
16 Håkan Alriksson Nybro AC Tiga SC 79 7 7
17 Bengt Wilhelmsson SVKG Mallock U2 Mk 20 5 1 6
18 Egil Hovden SSK Lola T 492 1 3 1 5
18 Odd Olsson SSK Tiga 4 1 5
18 Håkan Anderberg SSK Lola T 492 4 1 5
18 Carsten Frimodt MGCC Mallock U2 Mk 21 5 5
22 Claes Juhlin KAK Tiga SC 82 3 3
22 Ola Johansson Finspångs MS MGB GT 3 3
24 Sören Christensen MGCC Sport Micro 2 2
25 Jens Jeppesen MGCC Sport Micro 1 1
25 Torben Stiig-Hansen MGCC Sport Micro 1 1
25 Gert Eek MGCC Mallock U2 Mk 11-16 1 1
Klass Modsport I
1 Jaan Tolli Hyllinge MS Porsche 948 4 2 8 8 22
1 Staffan Kaiser Porsche SC Porsche 930 Turbo 7 5 -4 5 5 22
3 Sten Hillgard SVKG Porsche 910 Bizzarini 8 6 6 20
4 Koit Veertee Porsche SC Porsche 944 TC 5 2 -1 4 3 14
5 Ola Johansson Finspångs MS MGB GT -1 1 6 1 4 12
6 Bengt Borgen SSK Falcon 6 3 2 11
7 Christer Adell Porsche SC Porsche 935 9 9
8 Örnulf Wirdheim Porsche SC Porsche 944 TC 3 3 6
9 Flemming Holm MGCC MG Midget 5 5
10 Christer Lindsten Porsche SC Porsche 930 Turbo 2 1 3
10 Anders Larsson Porsche SC Porsche 944 TC 3 3
12 Staffan Andersson SSK Piper GTT 2 2
Modsport II
1 Christer Hedberg MSK Hammaren Alfa Romeo Corsa -2 9 7 7 7 30
2 Sören Trygg RHK Alfa Romeo 2000 GTV 7 7 -4 5 5 24
3 Peter Gustavsson SSK MGB Roadster 6 3 4 13
3 Johan Andersson SVKG Alfa Romeo 2000 GTV 5 5 3 13
5 Niels Bøgholm SMK Helsingborg Alpine Renault A110 4 4 4 12
6 Dennis Sockander SVKG MG Midget 3 1 2 3 9
7 Örjan Silfverling Kalmar SVK Alfa Romeo 1750 GTV 3 2 2 7
8 Torbjörn Sjöstrand MGCC Lotus Europa 2 1 1 1 5
8 Mikael Petersen SVKG Triumph Spitfire 5 5
Modsport III
1 Thomas Eriksson SSK Alfa Romeo 1300 GTJ 3 3 3 -1 2 11
2 Lars Johansson SSK Davrian Mk 8 1 1 1 3 6
Roadsport A
1 Staffan Kaiser Porsche SC Porsche 930 Turbo 12 12 12 12 -1 48
2 Peter Berndahl Porsche SC Porsche 911 9 10 -1 10 9 38
3 Jan Nordgren MGCC Caterham Seven 10 9 9 9 37
4 Christer Lindsten Porsche SC Porsche 930 Turbo 7 7 8 10 32
5 Bo Jonasson SMK Helsingborg Porsche 911 JPS 8 5 8 -1 8 29
6 Tomas Konsa SVKG Porsche 911 7 8 1 6 22
6 Örnulf Wirdheim Porsche SC Porsche 944 TC 10 12 22
8 Koit Veertee Porsche SC Porsche 944 TC 5 4 4 -3 7 20
8 Håkan Karlsson SSK Cobra by Butterfly 6 6 5 3 20
10 Lennart Pehrson Porsche SC Porsche Carrera RS 6 7 6 19
11 Didrik Lundh Porsche SC Porsche 944 TC -3 3 5 4 5 17
12 Hans-Erik Andersson Porsche SC Porsche 911 4 -1 3 1 4 12
13 Yngve Johansson Porsche SC Porsche 944 TC 2 2 1 2 7
14 Bo Johansson Porsche SC Porsche 911 SC 1 1 1 2 5
15 Anders Eriksson SSK Caterham Seven 1 1 1 1 4
16 Ulf Branke Porsche SC Porsche Carrera 1 1 1 3
17 Erland Pettersson MGCC Caterham Seven 2 2
18 Per-Inge Landholm SSK Lotus Super Seven 1 1
18 Lennart Norén MGCC Caterham Seven 1 1
18 Kalle Kahver Porsche SC Porsche 911 1 1
18 Peter Birath Porsche SC Porsche 911 1 1
18 Glenn Andersson SSK Jaguar E-type 1 1
18 Charlie Bäckstrand SSK Cobra by Butterfly 1 1
Roadsport B
1 Anders Lotsengård SSK Hult Mk II 10 -1 12 12 12 46
2 Mars Mörth SSK Alfa Romeo 2000 GTV 12 12 -1 8 7 39
3 Lennart Waerme SSK Hult-Healey 9 10 9 10 38
4 Rolf Carlsson Ferraristi Sv. SAAB Sonett Mk II 7 10 10 9 36
5 Hans Skoog SVKG Morgan 4/4 8 5 8 6 27
5 Christer Haar SVKG Porsche 911 -4 9 9 5 4 27
7 Jan Gregenäs SVKG Marcos 3-Litre 3 8 -1 6 8 25
8 Per Haegermark SVKG Marcos 1800 GT 6 6 7 5 24
9 Johnny Thomsen SVKG Datsun 260Z 2+2 4 7 1 12
9 Rolf Andersson MGCC Morgan +8 7 5 12
9 Robert Pettersson SSK Hult-Healey 5 4 3 12
12 Anders Wickström Porsche SC Porsche 911 -1 3 4 3 1 11
13 Bengt-Åke Bengtsson RHK Lotus Seven S2 6 6
14 Hans Petersson SVKG Lotus Elan +2 2 1 1 4
14 Anders Agfors SVKG Alfa Romeo Giulia Sprint GTV 1 1 1 1 4
14 Hans Forsberg SVKG Lotus Europa TC 3 1 4
14 Claes Hanström SSK Alfa Romeo 2000 GTV 1 1 1 1 4
18 Stefan Leschner SVKG Marcos 3-Litre 1 1 1 3
18 Magnus Andersson SVKG Alfa Romeo 1750 GTV 2 1 3
18 Lars Andersson Lotus Car Club Lots Elan S3 1 1 1 3
18 Sven Dahlqvist SVKG Alfa Romeo Giulia Sprint 2 1 3
18 C. Alexopoulos SSK Alfa Romeo 2000 GTV 1 2 3
23 Lars Svensson Kalmar SVK Esther Seven 2 2
24 Magnus Haferbier Kalmar SVK Esther Seven 1 1
24 Kent Hellqvist SVKG Triumph TR6 1 1
24 Björn Olsson MGCC SAAB Sonett 1 1
24 Niels-Erik Norsker MGCC Morgan 4/4 1 1
Roadsport C
1 Nils-Arne Kihlström SVKG Austin-Healey Sprite 12 12 10 3 37
2 Kjell Wallin SSK MGB GT 9 10 10 5 34
3 Benny Praetorius SVKG Fiat Dino 2400 Coupé 7 -4 9 8 7 31
4 Bo Johansson MSK Hammaren Alfa Romeo 1600 GTJ 5 8 7 4 24
5 Sven-Alf Nilsson SSK Opel GT 3 9 6 18
6 Bengt Ekelund SVKG Triumph Spitfire 7 8 2 17
7 Anders Hofverberg RHK Lancia Monte Carlo 6 1 5 12
8 Arne Allard MK Skandia Alfa Romeo 1750 GTV 6 4 10
9 Leif Perbeck SSK Datsun 240Z 4 5 9
10 Ulf Nilsson Dala SVK TVR 3000 ML 1 7 8
11 Roland Falkenbäck MGCC Alfa Romeo 1750 GTV 5 1 1 7
12 Johan Puur Dala SVK Porsche 911 2 4 6
12 Anders Wilner Club Alfa Romeo Alfa Romeo 1600 GTJ 6 6
14 Gunnel Puur Dala SVK Alfa Romeo 1600 GTJ 1 3 1 5
15 Vidar Löchen SVKG MGB Roadster 3 3
15 Giuseppe Bellagamba RHK Fiat Abarth Spider 3 3
17 Leif Ollson Kalmar SVK Alfa Romeo 1750 GTV 2 2
17 Jan-Erik Josefsson SVKG Triumph Spitfire 2 2
17 Peter Almström MGCC MGB Roadster 2 2
20 Bo Persson MGCC MGB Roadster 1 1