Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 1990

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Namn Klubb Bil KleKinne-
kulle
27/5
FbgFalken-
berg
10/6
KtpKnuts-
torp
1/7
KleKinne-
kulle
12/8
FbgFalken-
berg
2/9
Tot
Klass RS
1 Stefan Fullmestad SSK Tiga SC 88 2   8 11 5 26
2 Dave Slightam SSK Tiga-Mazda     12 1 9 22
3 Sigurd Amundsen SSK Tiga SC BDG 6 6 3 7 -2 22
4 Thomas Fahlström SSK Lola T 492 3 4 -2 8 3 18
5 Magnus Berntsson NAC Tiga SC 79       9 7 16
5 Henry Harrfeldt SSK Tiga C2     10   6 16
7 Niels Blegvad SSK March-Volvo     4 4 4 12
8 Odd-A Ingebrightsen SSK Lola T 590     9     9
9 Lars Johansson SSK Lola T 492   3 1 2 1 7
9 Hans Odsberg SSK Tiga 4     3   7
9 Mikael Kronfeldt HMS Tiga SC 79     7     7
12 Otto Reedtz-Thott MGCC Lola T 492   1 5     6
12 Mikael Juhlin SSK Tiga SC 82     6     6
12 Anders Pettersson SSK Lola T 492       6   6
15 Lars Klintberg SSK Lola T 590       5   5
16 Egil Hovden SSK Lola T 492   2       2
17 Odd Olsson SSK Tiga     1     1
Clubman
1 Stefan Deleuran-Mumm SVKG Mallock U2 Mk 24 10 -9 9 11 9 39
2 Sören Christensen MGCC Mallock U2 Mk 21 7 7 -2 9 11 34
3 Carsten Frimodt MGCC Mallock U2 Mk 21 8 6 7   2 23
4 Johan Andersson SVKG Mallock U2 Mk 20B -3 3 6 6 7 22
5 Frasse Hultstam SVKG Mallock U2 Mk 20B 5 5 4 4 -3 18
6 Lars Jensen SVKG Mallock U2 Mk 16 4 2 1 -1 8 15
7 Palle Knudsen MGCC Mallock U2 Mk 16 2 4   2 5 13
7 Mats Lundkvist SSK Bodola Mk V     5 8   13
9 Geert Corneliussen SVKG Mallock U2 Mk 18/20 6 1 3     10
10 Bengt Löfvenmark SVKG Mallock U2 Mk 18       5 4 9
11 Bjarne Mumm SSK Mallock U2 Mk 24       7   7
12 Peter Sundfeldt SVKG Mallock U2 Mk 20/21         6 6
13 Thomas Hall SVKG Mallock U2 Mk 20/21       3   3
14 Pia Larsson SVKG Mallock U2 Mk 20         1 1
Modsport I
1 Lennart Pehrson PSC Porsche Carrera RSR 9 -6 7 8 8 32
2 Henrik Roos SVKG Porsche 911 C 4 -3 5 6 5 20
3 Erik Holmqvist MGCC Marcos GT 6 -2 6 5 2 19
4 Jan Tolli HMS Porsche 948   7 9     16
5 Staffan Andersson SSK Piper GTT 5 5   1   11
6 Rolf Sjunnesson HMS Porsche 944 TC   4 2   4 10
7 Lars-Göran Widenborg RHK TVR Tuscan     3   6 9
8 Christer Steen PSC Porsche 911     4 4 1 9
9 Lasse Jönsson MKTW TVR Tuscan   9       9
10 Joakim Birgersson MAK Porsche Carrera 2 7         7
11 Mikael Petersen SVKG Triumph Spitfire 2 1       3
12 Erkka Suopankki PSC Porsche 911       3   3
13 Koit Veertee PSC Porsche 944 TC 3         3
14 Ingemar Wittström MGCC TVR Tuscan         3 3
15 Hans Pettersson SVKG Lotus Elan +2       2   2
16 Tomas Konsa SVKG Porsche 911     1     1
Modsport II
1 Sören Trygg SSK Alfa Romeo GTV 10 -7 10 10 11 41
2 Thomas Eriksson SSK Davrian Mk 8 8 4 6 6 -3 24
3 Claes Hanström SSK Alfa Romeo 2000 GTV 5 3 7 -3 5 20
4 Dennis Sockander SVKG MG Midget 3 2 4 -2 9 18
5 Torbjörn Sjöstrand MGCC Lotus Europa S2 1   8 8   17
6 Thomas Forslund SSK Alfa Romeo GTV 7 5 5     17
7 Öyvind Saether SSK Alfa Romeo 2000 GTV 4     5 8 17
8 Lars Englén SKRC Alfa Romeo GTJ     3 4 6 13
9 Hans Pettersson SVKG Lotus Elan +2 6       7 13
10 Claes Mortenson SSK Austin-Healey Sprite 2     1 4 7
11 Åke Fahlvik SMKH Alfa Romeo GTV       7   7
12 Thomas Hall SVKG Mini-Marcos GT     2     2
13 Ola Johansson SSK MGB GT   1       1
Roadsport A
1 Christer Lindsten PSC Porsche 911 Turbo   12 12 10 12 46
2 Lars-Åke Olsson SVKG Lotus Seven TC 12 10 -7 12 10 44
3 Per Roxlin MGCC Caterham Seven -3 9 6 9 9 33
4 Henrik Roos SVKG Porsche 911 C 9 6 10 -1 7 32
5 Rolf Sjunnesson HMS Porsche 944 TC   8 9   8 25
6 Jan Nordgren MGCC Caterham Seven 6 5 -2 7 5 23
7 Mårten Samuelsson SSK MSR Mondial   4 5 8   17
8 Erkka Suopankki PSC Porsche 911 7 7   1   15
9 Tomas Konsa SVKG Porsche 911     8   6 14
9 Jimmy Larsson SSK Cobra Replica 427 8 1 1 4   14
11 Bo Jonasson PSC Porsche 911 JPS 10 1 1     12
12 Mikke Jönsson SVKG Samantha Mk II   2 4 2 1 9
13 Joakim Billing SVKG Lotus Super Seven       6 2 8
14 Mikael Stadig SVKG Caterham Seven TC   1 1 1 4 7
14 Christer Steen PSC Porsche 911 1     3 3 7
14 Timo Murberger PSC Porsche 911   3 3 1   7
17 Didrik Lundh PSC Porsche 944 TC 5         5
17 Hazze Lindblom PSC Porsche 911       5   5
19 Ulf Stenborg SSK Porsche 911 4         4
20 Leif Bengtsson MGCC Super Sette     1 1 1 3
21 Stefan Cronholm MGCC Caterham Seven     1   1 2
21 Koit Veertee PSC Porsche 944 TC 2         2
23 Claes Lundh SVKG Porsche 924 Turbo         1 1
23 Charlie Ekenheim SVKG Marcos 3-Litre V6         1 1
23 Carl Rosenblad KAK Porsche 924 Turbo       1   1
23 Jan Gustavsson PSC Porsche 911 C2     1     1
23 Lennart Norén MGCC Caterham Seven   1       1
23 Anders Larsson PSC Porsche 930 Turbo 1         1
Roadsport B
1 Anders Lotsengård SSK Hult Mk II -1 12 4 12 12 40
2 Per-Inge Landholm SSK Lotus Super Seven -8 8 10 10 9 37
3 Per Haegermark SVKG Marcos 1800 GT 12 5 -2 9 10 36
4 Jan Gregenäs SVKG Marcos 3-Litre Volvo   10 6 5 4 25
5 Christer Haar SVKG Porsche 911 S 9 6 -1 7 3 25
6 Hans Skoog SVKG Morgan 4/4 Competition   9 3 4 6 22
7 Bengt-Åke Bengtsson RHK Lotus Seven     5 8 8 21
8 Rolf Andersson MGCC Morgan +8     12   7 19
9 Robert Pettersson SSK Hult-Healey 10     6   16
9 Rolf Carlsson FS SAAB Sonett Mk II 7   9     16
11 Anders Eriksson SVKG Caterham Seven 6 3   3 1 13
11 Lars Svensson KSVK Esther Seven     8   5 13
13 Bo Johansson LCCS Lotus Europa S2 3 7     2 12
14 Ulf Eklund KSVK Lotus Elan S2     7   1 8
15 Thomas Selling TMK Alfa Romeo GTV 5     2   7
16 Lars Engwall SSK Hult-Healey   2 1   1 4
16 Margaretha Ardell-J RHK Hult-Healey 2 1   1   4
16 Hans Wibom SVKG Alfa Romeo Zagato -1 1 1 1 1 4
16 Torben Hansen MGCC Lotus Super Seven 4         4
16 Pertti Jokinen SMFS Alfa Romeo   4       4
21 Lars Macklin SMK Triumph GT 6 1   1 1   3
22 Charlie Ekenheim SVKG Marcos 3-Litre V6   1 1     2
22 Magnus Haferbier KSVK Esther Seven   1 1     2
22 Mats Warg DSVK Ultima Mk 2       1 1 2
22 Vidar Löchen SVKG Lotus Europa TC       1 1 2
26 Björn Hayling SVKG Alfa Romeo Spider         1 1
26 Fredrik Wallman KAK Caterham Seven       1   1
26 Peter Sandén SVKG Porsche 944   1       1
26 Nils-Börge Gårdh RHK Triumph TR2     1     1
26 Ola Bergman FS Ferrari Dino 246 GT 1         1
26 Hans Forsberg SVKG Lotus Europa TC     1     1
Roadsport C
1 Benny Praetorius SVKG Fiat Dino 2400 Coupé 9 9 12 -8 9 39
2 Bo Johnsson MSKH Alfa Romeo GTJ 11 12   12 1 36
3 Thomas Bengtsson SVKG Alfa Romeo GTJ 8 8 -5 6 7 29
4 Elmon Larsson SVKG Lotus Seven 7   7 9 6 29
5 Karl-Erik Pettersson SVKG Volvo P 1800 S 1 10     12 23
6 Kenneth Arvidsson SVKG Alfa Romeo GTJ 6 7 -3 4 5 22
7 Peter Berndahl PSC Mazda Miata MX-5       10 10 20
8 Peter Sandén SVKG Porsche 944     9   8 17
9 Hans Eklund EMK SAAB Sonett I 4 1   5 4 14
10 Anders Agfors SVKG Alfa Romeo Giulia Sprint GTV 5 4 2 2   13
10 Anders Hofverberg RHK Lancia Fulvia Zagato   5 8     13
12 Nils-Arne Kihlström SVKG Austin-Healey Sprite     10     10
12 Mats Gorski SSK MGB 3 3   1 3 10
14 Kent Hellqvist SVKG Triumph TR6   6   1   7
15 Sven-Alf Nilsson SSK Opel GT       7   7
16 Jörgen Monberg MGCC Austin-Healey Sprite     6     6
17 Roland Falkenbäck MGCC Alfa Romeo 1750 GTV   2 1   2 5
17 Jan Elgeskog SVKG Alfa Romeo Giulietta 2     3   5
19 Peter Almström MGCC MGB     4     4
20 Tom Thörn SSK Alfa Romeo GTJ     1 1   2
21 Lennart Wilmoth SVKG MGB GT         1 1
21 Lars Wramell MGCC Austin-Healey Sprite     1     1
21 Niklas Svensson KAK Alfa Romeo GTJ     1     1
21 Bo Persson MGCC MGB     1     1
21 Mikael Jakobsson MGCC MGB GT     1     1
21 Ulf Nilsson MGCC TVR 3000M     1     1