Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 1991

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Namn Klubb Bil KleKinne-
kulle
26/5
RudRud-
skogen
16/6
KtpKnuts-
torp
28/7
KleKinne-
kulle
11/8
FbgFalken-
berg
1/9
Tot
Klass RS
1 Lars Johansson SSK Lola T 492 1 5   5 2 13
2 Håkan Anderberg SSK Lola T 492   4 4 3 1 12
3 Ola Johansson FMS Tiga-Volvo     8     8
4 Odd-Andreas Ingebrigtsen SSK Lola T 590   7       7
5 Egil Hovden SSK Lola T 492   3 2 1   6
5 Mikael Kronfeldt HMS Tiga SC 87     6     6
7 Hans Nordén FMK Lola T 590     5     5
8 Kari Mäkinen SVKG Argo IM 16         4 4
9 Odd Olsson SSK Tiga   2 1     3
9 Jörn Qviste MGCC Lola T 492     3     3
11 Henry Harrfeldt SSK Tiga-Hart       2   2
Clubman
1 Stefan Deleuran-Mumm SVKG Mallock U2 Mk 24 9 -7 8 9 9 35
2 Sören P Christensen MGCC Mallock U2 Mk 21 7 -5 9 7 11 34
3 Johan Andersson SVKG Mallock U2 Mk 20B 4 -3 11 6 8 29
4 Frans Hultstam SVKG Mallock U2 Mk 20B     6 4 7 17
5 Palle Knudsen MGCC Mallock U2 Mk 16   2 4 2 6 14
5 Lars Jensen SVKG Mallock U2 Mk 16 6 4 1   3 14
5 Mats Lundkvist SSK Bodola Mk V 5 1 7 1   14
8 Carsten Frimodt MGCC Mallock U2 Mk 21 1   5   5 11
9 Pia Larsson SVKG Mallock U2 Mk 20 3     3 4 10
10 Fleming Bendiksen MGCC Mallock U2 2   3   1 6
11 Peter Sundfeldt SVKG Mallock U2 Mk 20       5   5
12 Bengt Löfvenmark SVKG Mallock U2 Mk 18/20         2 2
12 Bjarne Mumm SSK Mallock U2 Mk 20     2     2
Modsport I
1 Rolf Sjunnesson PSC Porsche 944 TC   4 11 6 7 28
2 Jaan Tolli HMS Porsche 948       12 9 21
3 Erik Holmqvist MGCC Marcos GT 4 -2 8 5 4 21
4 Staffan Andersson SSK Piper P 2     4 10 3 17
5 Peter Gustavsson SSK MGB V8     7 1 6 14
6 Anders Hildebrand DSVK GTD 40   1 3 4 5 13
7 Lennart Pehrson PSC Porsche 911 CC     9     9
8 Christer Steen PSC Porsche 911       9   9
9 Jimmy Larsson SSK Cobra Replica 427 1 6   1   8
10 Örnulf Wirdheim ONS Porsche 944 TC       8   8
11 Tomas Konsa SVKG Porsche 911 Targa     2 3 2 7
12 Berndt Lundström SMKN Mazda RX-7 2   5     7
13 Bo Johansson SMKH Porsche 911 JPS       7   7
14 Ingemar Wittström MGCC TVR Tuscan     6     6
15 Claes Lund SVKG Porsche 911       2 1 3
16 Bengt Borgen SSK Falcon Competition   3       3
Modsport II
1 Sören Trygg SSK Alfa Romeo GTV 7 8 7 7   29
2 Öyvind K Saether SSK Alfa Romeo GTV 5 -1 4 2 8 19
3 Rolf Ervik SSK Alfa Romeo GTV   5   5 7 17
4 Claes Hanström SSK Alfa Romeo GTV 4   3 3 5 15
5 Dennis Sockander SVKG MG Midget 3 4   4 3 14
6 Ola Johansson FMS MGB GT         10 10
7 Christer Hedberg SSK Alfa Romeo GTJ 1 2 5 1   9
8 Thomas Forslund SSK Alfa Romeo GTV     1   6 7
9 Claes Mortenson SSK Austin-Healey Sprite 2       4 6
9 Torbjörn Sjöstrand LCCS Lotus Europa S2   6       6
11 Niels V Bögholm SMKH Alpine Renault A110     2   1 3
11 Jan Nording SSK Porsche 924     3     3
13 Bo Johansson SMKH Porsche 911 JPS         2 2
Roadsport A
1 Anders Lotsengård SSK Hult Mk II 7 8 10   8 33
2 Lars-Åke Olsson SVKG Lotus Seven TC 9 11 12   1 33
3 Bo Jonasson PSC Porsche 911 JPS 11 9   1 10 31
4 Rolf Sjunnesson PSC Porsche 944 TC   7 9 6 7 29
5 Tomas Konsa SVKG Porsche 911 Targa 6   7 10 5 28
6 Kent Hellqvist SVKG Lotus Super Seven -3 4 8 5 9 26
7 Jan Nordgren MGCC Caterham Seven 5 5 4   6 20
8 Örnulf Wirdheim ONS Porsche 944 TC 8     7   15
9 Christer Lindsten PSC Porsche 930 Turbo         12 12
10 Mikael Stadig SVKG Caterham Seven TC     6 3 3 12
11 Jimmy Larsson SSK Cobra Replica 427   1   8   9
12 Mikke Jönsson SVKG Samantha Mk II 1   1 4 1 7
13 Börje Tennung SVKG Porsche 911 Carrera   3 1 2 1 7
14 Per-Inge Landholm SSK Lotus Super Seven   6       6
15 Claes Lund SVKG Porsche 911     1   4 5
16 Anders Larsson PSC Porsche 944 Turbo     5     5
17 Leif Bengtsson MGCC Super Sette 4   1     5
18 Erland Pettersson MGCC Bodili Mk II   2     1 3
19 B-G Olsson MGCC Caterham Seven     3     3
20 Timo Murberger PSC Porsche 911         2 2
21 Jan Gustavsson PSC Porsche 911 C2     2     2
22 Robert Pettersson SSK Lotus Esprit SE 2         2
23 Lars Norman PSC Porsche 911     1     1
24 Stefan Cronholm MGCC Caterham Seven     1     1
25 Thomas Ahrens MGCC Lotus Super Seven     1     1
26 Ulf Stenborg PSC Porsche 911     1     1
27 Dan Rask SVKG Super Seven     1     1
Roadsport B
1 Didrik Lundh PSC Porsche 944 TC 10 10 12 -9 12 44
2 Thomas Selling TMK Alfa Romeo 2000 GTV 12 -7 10 12 9 43
3 Hans A Skoog SVKG Morgan 4/4 8 8 9 8   33
4 Per Haegermark SVKG Marcos 1800 GT 7 4 4   7 22
5 Anders Eriksson SVKG Caterham Seven   1 3 10 6 20
6 Hans Wibom SVKG Alfa Romeo Zagato 5 5 -1 5 4 19
7 Rolf Andersson MGCC Morgan +8     8   8 16
8 Lars Svensson KSVK Esther Seven 6   1 4 2 13
9 Christer Haar SVKG Porsche 911 S 4 3 5 1   13
10 Robert Petersson SSK Hult-Healey   6   7   13
11 Johnny Thomsen SVKG Datsun 240Z     1 1 10 12
12 Ulf Eklund KSVK Lotus Elan S2 1   2 3 5 11
13 Henrik Roos SVKG Porsche 924 Turbo       6 3 9
14 Per-Inge Landholm SSK Lotus Super Seven 9         9
15 Stefan Stålknapp PSC Porsche 911 S     6 1   7
16 Anders Hammer PSC Porsche 911     7     7
17 Lars Engwall SSK Hult-Healey 2   1   1 4
18 Jan Gregenäs SVKG Marcos 3-Litre 3   1     4
19 Svein Fossum SVKG Alfa Romeo Zagato   2   2   4
20 Björn Sandberg RHK Alfa Romeo GTJ     1   1 2
21 Mikael Ling SSK Alfa Romeo 2000 GTV 1   1     2
22 Folke Tageman SVKG Triumph GT 6       1   1
23 Hans Forsberg SVKG Lotus Europa TC     1     1
24 Lars M Trotzelli MGCC Lotus Elan Sprint     1     1
Roadsport C
1 Peter Berndahl PSC Mazda Miata MX-5 -8 12 10 11 12 45
2 Karl-Erik Pettersson SVKG Volvo P 1800 S   9 9   10 28
3 Joakim Birgersson KMK Lotus Seven S4 5 7 -1 9 4 25
4 Elmon Larsson SVKG Lotus Seven-Austin 7 8 8   1 24
5 Kjell Wallin RHK Elva Courier 10   12 2   24
6 Kenneth Arvidsson SVKG Alfa Romeo 1600 GTJ -4 4 5 7 5 21
7 Thomas Hall SVKG Mazda Miata MX-5   2 1 8 9 20
8 Hans Edlund EMK SAAB Sonett   3 6 1 6 16
9 Thomas Bengtsson SVKG Alfa Romeo 1600 GTJ   6 1 5 2 14
10 Jan Dymlind SVKG Mazda Miata MX-5   1   4 8 13
11 Lars Cyrus SSK Alfa Romeo Giulietta   5     7 12
12 Anders Agfors SVKG Alfa Romeo Giulia Sprint GTV 3 -1 1 6 1 11
13 Nils-Arne Kihlström SVKG Austin-Healey Sprite   10       10
14 Jörgen Monberg MGCC Austin-Healey Sprite     7     7
15 Benny Praetorius SVKG Fiat Dino 2400 Coupé 6         6
16 Anders Hofverberg RHK Lancia Fulvia Zagato 2   4     6
17 Vidar Löchen LCCS Lotus Europa TC     2   3 5
18 Gabriel Wergeland SVKG MGB GT   1 1 3   5
19 Erik Cyrus RHK Alfa Romeo Giulietta S     3     3
20 Lennart Nilsson KAK Mazda RX-7     1   1 2
21 Tom R Thörn SSK Alfa Romeo 1600 GTJ 1   1     2
22 Lars Johansson SVKG Alfa Romeo 1600 GTJ         1 1
23 Roland Falkenbäck MGCC Alfa Romeo 1750 GTV     1     1
24 Lennart Almström MGCC Lotus Elite S1     1     1
25 Peter Almström MGCC MGB     1     1
26 Bo Persson MGCC MGB     1     1
27 Per W Johansson MGCC Porsche 356     1     1