Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 1994

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Namn Klubb Bil KleKinne-
kulle
21-22/5
FbgFalken-
berg
18-19/6
KleKinne-
kulle
3/7
KtpKnuts-
torp
23-24/7
MtpMan-
torp
27/8
Tot
Roadsport A
1 Lars Svensson Kalmar SVK Esther Seven 5 5 4 -1 9 23
2 John Bergfeldt Vetlanda RRC Caterham Seven 6 6   10 1 23
3 Kent Hellqvist SVKG Lotus Super Seven 8     12   20
4 Ulf Eklund Kalmar SVK Esther Seven Mk III   4 2 7 6 19
5 Fredrik Sundberg Kalmar SVK Caterham Seven 3 3 -1 6 5 17
6 Jan Nordgren MGCC Caterham Seven 4     8   12
7 Jan Bryskhe RHK Jaguar E-type 2 1   2 4 9
8 Rolf Sjunnesson PSC Porsche 944 TC       9   9
9 Tomas Konsa SVKG Porsche 911       1 7 8
10 Koit Veertee PSC Porsche 911   8       8
11 P-G Sundström Kalmar SVK Lotus Seven       3 3 6
12 Anders Tangen SVKG Mazda RX-7 1 2     2 5
13 Tomas Holst MGCC Caterham Seven       5   5
14 Göran Regnell MGCC Caterham Seven       4   4
15 Martin Grosen MGCC Porsche 944 TC       1   1
Roadsport B
1 Bengt-Åke Bengtsson RHK Lotus Super Seven   5   11 7 23
2 Rolf Andersson MGCC Morgan +8   1   9 9 19
3 Hasse Tullsten SSK Alfa Romeo GTJ     6 7 6 19
4 Lars Bondesson Hyllinge MS Alfa Romeo GTJ 4 4 -2 6 5 19
5 Björn Sandberg Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTJ 3     8 4 15
6 Christer Svensson MGCC Lotus Seven 6 7 1     14
7 Björn Åman Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTJ 1   3 4 3 11
8 Håkan Larsson SVKG Alfa Romeo Zagato 2 3   3 2 10
9 Magnus Haferbier Kalmar SVK Esther Seven       5   5
10 Tony Ring Karlskoga MF Mazda Miata MX-5     4     4
11 Lars Wramell MGCC Austin Healey 100/4       2   2
11 Hans A Skoog SVKG Morgan 4/4 Competition   2       2
13 P Eriksson Hyllinge MS Porsche         1 1
14 Erland Pettersson MGCC Bodili Mk V       1   1
Roadsport C
1 Mattias Persson SSK Mazda Miata MX-5 8 9 -6 12 10 39
2 Martin Forsberg Hyllinge MS Mazda RX-7 2 12   9 12 35
3 Thomas Hall Falkenbergs MK Mazda Miata MX-5 4 10 -4 10 8 32
4 Lennart Nilsson Hyllinge MS Mazda RX-7 3 8 -2 8 9 28
5 Tony Ring Karlskoga MF Mazda Miata MX-5 5 7 -3 7 7 26
6 Thomas Thorhuus SSK Mazda Miata MX-5 1 5   4 4 14
7 Håkan Carlquist Karlskoga MF Mazda Miata MX-5 6       6 12
8 Henrik Hansson Austin RC Mini-Marcos   6   5   11
9 Ola Kjerrud   Mazda Miata MX-5   3 1   5 9
10 Niklas Svensson Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTJ   2   1 3 6
11 Gabriel Wergeland RHK MGB GT       6   6
12 Olof Ekman SVKG Mini-Marcos   4       4
13 Roland Falkenbäck MGCC Alfa Romeo GT   1   1 1 3
14 Thord Andersson Simrishamns MK MG Midget       3   3
15 Leif Perbeck SSK Datsun 240Z         2 2
16 Peter Almström MGCC MGB       2   2
17 Anders Hofverberg MGCC Lancia Monte Carlo   1   1   2
18 Erling Larsson Falkenbergs MK MG Midget   1   1   2
19 Magnus Holmquist MGCC Mini-Marcos       1   1
19 Mikael Ljungdahl SAK Austin-Healey Sprite       1   1
19 Per-Erik Svensson MGCC MGA       1   1
19 Arne Allard Club Alfa Romeo Alfa Romeo 1600 GTV       1   1
19 Bo Persson MGCC MGB       1   1
19 Peter Johansson   Mazda Miata MX-5   1       1
19 Ulf Hedentoft MGCC MGA       1   1
Modsport I
1 Henrik Roos PSC Porsche 944 Turbo 10 8 -7 9 9 36
2 Jan Tolli Hyllinge MS Porsche 948   10 11 12 1 34
3 Anders Hildebrand ÖSK GTD 40 Mk I 12 -1 9 8 4 33
4 Svein Langholm SSK Caterham Seven 8 -4 8 7 8 31
5 Jimmy Larsson SSK GTD 40 9 7 5 -1 6 27
6 Ola Johansson Finspångs MS MGB GT     2 10 12 24
7 Koit Veertee PSC Porsche 911   9     10 19
8 Tomas Gunnarsson KAK Porsche 911   6     7 13
9 John Bergfeldt Vetlanda RRC Caterham Seven 6 2   4 1 13
10 Sören Trygg SSK GTD T70   12       12
11 Mats Andersson PSC Porsche 911 Carrera       6 5 11
12 Hans Eklund Enköping SAAB Sonett   1 6 2 2 11
13 Peder Andersson SSK Cobra Replica 427 1 5 3     9
14 Mikael Ling SSK Cobra 5     1 1 7
15 Börje Tennung SVKG Porsche 911 C 7         7
15 Krister Andersson SSK Porsche 924 3   4     7
17 Kenneth Nilsson SMK Eda Scatto T7 4   1   1 6
18 Erik Holmquist MGCC Marcos 2 1   3   6
19 Rolf Sjunnesson PSC Porsche 944 Turbo       5   5
20 Peter Gustafson SSK MGB V8   3   1   4
21 Tomas Konsa SVKG Porsche 911         3 3
22 Peter Kaiser SSK Cobra       1   1
22 Lennart Persson GMF Lotus Europa       1   1
Modsport II
1 Torbjörn Sjöstrand LCCS Lotus Europa 3 4 2 2   11
2 Claes Hanström Club Alfa Romeo Alfa Romeo 2000 GTV 1 1   4 1 7
3 Thomas Forslund SSK Alfa Romeo 5 2       7
4 Öivind Saether SSK Alfa Romeo 2000 GTV         3 3
5 Jan Walter Örebro RC Mazda RX-7 2         2
5 Claes Mortensson SSK Austin-Healey Sprite     1 1   2
Klass RS
1 Lars Klintenberg SSK Lola 5 6 3   8 22
2 Mikel Kronfeldt Hyllinge MS Tiga   3   3 7 13
3 Alf Eng SSK Royale         12 12
4 Kari Mäkinen SVKG Argo JM 16   2     9 11
5 Henry Harrefeldt SSK Tiga         10 10
6 Jörn Quiste MGCC Tiga       1 6 7
7 PS Dahl SSK Tiga         5 5
8 Malte Roggentin SVKG Tiga   4     1 5
9 Kenneth Samuelsson Anderstorp RC Tiga         4 4
10 Niels Blegvad SSK March ST84 3   1     4
11 Christian Carlsson Åmål MK Lola TS         3 3
12 Christer Lofthammar Anderstorp RC Lola T 492 2       1 3
12 Peter Bendix SSK Tiga 1 1     1 3
14 Hans Odsberg SSK Tiga         2 2
15 C Juhlin KAK Tiga         1 1
Clubman
1 Jan Polte MGCC Mallock U2 Mk 21 2 -1 8 12 11 33
2 Magnus Andersson SVKG Mallock U2 Mk 20 -3 10 6 7 6 29
3 Sören P Christensen MGCC Mallock U2 7 7 -1 10 1 25
4 Johan Andersson SVKG Mallock U2 Mk 20B 9 6   9   24
5 Flemming Bendixen MGCC Mallock 5 -4 4 6 8 23
6 Palle Knudsen MGCC Mallock 1 8 5 8   22
7 Frans Hultstam SVKG Mallock U2 Mk 20B   5 7   5 17
8 Mats Lundkvist SSK Bodola Mk V   2 3 4 7 16
9 Stefan Mumm SVKG Mallock U2 Mk 24 6   10     16
10 Bjarne Mumm SSK Mallock U2 Mk 24       5 9 14
11 Anders Sandén SVKG Mallock U2 Mk 16 4   2   4 10
12 David Sandén SVKG Mallock U2 Mk 16   3   3   6
13 Jan Westerberg SSK Mallock         3 3
14 Jerry Nilén RHK Phantom       1 2 3
15 Jonas Lovén MGCC Mallock U2 Mk 20       2   2