Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 1997

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Namn Klubb Bil AtpAnders-
torp
FbgFalken-
berg
KtpKnuts-
torp
KleKinne-
kulle
MtpMan-
torp
Tot
Roadsport A
1 John Bergfeldt Vetlanda RRC Caterham Seven 4 9 4 8 25
2 Jan Nordgren MGCC Caterham Seven 6 5 7 3 21
3 Kent Hellqvist SVKG Lotus Super Seven -1 2 5 5 6 18
4 Fredrik Sundberg Kalmar SVK Porsche Carrera RS 3 7 7 17
5 Martin Grosen MGCC Porsche 944 TC 6 6 12
6 Mats Lindén Porsche SC Porsche 10 10
7 Christer Almqvist Växjö SVK Caterham Seven 3 1 4 8
8 Arne Parnheden MGCC Porsche 4 4
9 Ulf Eklund Kalmar SVK Esther Seven 2 1 3
9 Peter Eriksson Porsche 3 3
9 Hans Jörgen Krag HSS Lotus Super Seven 2 1 3
9 Tommy Falck SVKG Lotus Super Seven 3 3
13 Per Karlsson ÖSK Caterham Seven 2 2
13 Erland Pettersson MGCC Bodili mk Vb 2 2
15 Leif Bengtsson MGCC Super Sette 1 1
Roadsport B
1 Thomas Eriksson Taxinge MK Alfa Romeo 2000 GTV 8 9 5 9 31
2 Rolf Andersson MGCC Morgan +8 11 8 12 31
3 Magnus Haferbier Kalmar SVK Esther Seven 9 -1 1 8 12 30
4 Elmon Larsson SVKG Lotus Seven-Austin 2 10 6 10 28
5 Ulf Christensson Club Alfa Romeo Alfa Romeo 2000 GTV 6 5 7 -1 8 26
6 Seb Bergsten SVKG Porsche 911 7 6 3 8 24
7 Johan Alin Club Alfa Romeo Alfa Romeo 1750 GTV 5 4 7 16
8 Fredrik Sigbjörnsson Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTJ 2 5 4 1 12
9 Nils-Börje Gårdh SSK Triumph TR2 -1 3 2 2 4 11
10 Mats Ohlsson MGCC Porsche 911 S 8 8
11 Erik Backström RMK Alfa Romeo 2000 GTV 3 4 7
12 Tord Andersson SMK MG Midget 6 6
13 Hans-Peter Havdal PC Norge Porsche 911 Carrera 5 5
14 Mikael Söderström Porsche 924 4 4
15 Leif Annermalm Porsche SC Porsche 911 3 3
15 Per Bolöv Club Alfa Romeo Ferraglia 1 2 3
15 Otto Durholt MGCC Porsche 924 Turbo 3 3
18 Axel Lind SVKG Alfa Romeo 1300 GTJ 1 1 2
19 Jan Skoog RHK Porsche 356 1 1
19 Lars Wramell MGCC Austin Healey 100/4 1 1
19 Leif Ingvarsson Alfa Romeo 2000 GTV 1 1
Roadsport C
1 Peter Utzon SMK Motala Porsche 924 8 4 12 6 -1 30
2 Kenth Wåhlander Club Alfa Romeo Alfa Romeo 5 5 9 -3 3 22
3 Lennart Nilsson Hyllinge MS Mazda RX-7 6 6 10 22
4 Claes Pettersson Östgöta SVK Mazda Miata MX-5 3 3 8 -2 4 18
5 Claes Trozelli FMK Mazda Miata MX-5 4 4 6 14
6 Erling Larsson FMK MG Midget 1 2 7 2 12
7 Rolf Nilsson FMK Mazda Miata MX-5 8 8
7 Stefan Marenius SVKG Mazda Miata MX-5 2 1 5 8
9 Niklas Svensson Club Alfa Romeo Alfa Romeo 1600 GTJ 6 6
10 Per Broberg MGCC MGB 4 4
11 Roland Falkenbäck MGCC Alfa Romeo 1750 GTV 3 3
12 Stefan Winqvist MGCC MG Midget 2 2
13 Anders Nylander SSK Volvo P 1800 S 1 1
13 Peter Almström MGCC MGB 1 1
13 Birger Elfström MGCC Porsche 924 Turbo 1 1
13 Christian Almström MGCC Alfa Romeo 2000 GTV 1 1
Modsport I
1 Krister Andersson SSK Porsche Carrera RS 7 -5 10 8 8 33
2 Björn Persson Botkyrka MK Porsche 911 Turbo 9 7 12 28
3 Kenneth Nilsson SMK Eda Scatto T7 3 4 6 7 20
4 Hans Eklund Enköpings MK SAAB Sonett 4 -2 7 5 3 19
5 Hubert Berg MK Skandia Porsche 993 SC 5 10 15
6 Hasse Tullsten Club Alfa Romeo TVR Tuscan 4 5 4 13
7 Peter Gutniak Stocksunds MK Porsche 911 RSR 6 6 12
8 Erik Holmquist MGCC Marcos XP-2 9 9
8 Koit Veertee Porsche 911 RSR 9 9
10 Mats Andersson Porsche SC Porsche 993 SC 8 8
10 Peter Eriksson Hyllinge MS Porsche 944 Turbo 2 3 3 8
12 Henrik Roos Porsche SC Porsche 968 Turbo 6 6
12 Jaan Tolli Hyllinge MS Porsche 948 6 6
14 Mattias Persson Porsche SC Porsche 911 5 5
14 Leif Söderström Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTV 6 2 1 2 5
16 Stefan Pfister SSK Porsche 944 4 4
17 John Bergfeldt Vetlanda RRC Caterham Seven 3 3
17 Mikael Ling SSK AC Cobra Replika 1 2 3
19 Magnus Holmquist MGCC Marcos GT 1 1
19 Ola Johansson Finspångs MS MGB GT 1 1
19 Sören Trygg SSK GTD T70 1 1
19 Lars Lindberg Karlskoga MF Porsche 911 1 1
Modsport II
1 Jonas Ingre Club Alfa Romeo Alfa Romeo Alfetta GT 4 5 2 6 17
2 Lars Svensson Kalmar SVK Esther Seven 1 3 5 9
3 Douglas Wischers SSK Lotus Europa S1 3 4 1 8
4 Claes Hanström Club Alfa Romeo Alfa Romeo 2000 GTV 2 1 2 5
4 Lars-Erik Nylander SSK Alfa Romeo 2 1 2 5
6 Stefan Inerud Västerås MS Alfa Romeo 3 3
7 Bo Persson MGCC MGB 1 1
Pl
Klass RS
1 Anders Westbye NMK Eidsvoll Cheek C2 5 7 12
2 Peter Eriksson Hyllinge MS Chevron B60 1 1 5 7
3 Hans Odsberg SSK Tiga-Cosworth 4 4
4 Niels Blegvad SSK March 3 3
4 Jan Brunstedt SSK Chevron B19 3 3
6 Christian Carlsson Åmåls MK Lola-Saab 2 2
6 Kenneth Samuelsson ARC Tiga 2 2
8 Jörn Qviste HAK Lola 1 1
8 Torbjörn Holmstedt Karlskoga MF Tiga 1 1
Clubman
1 Sören P Christensen Mallock U2 5 8 9 5 27
2 Svein Langholm Mallock U2 5 7 6 8 26
3 Flemming Bendixen Mallock U2 -1 6 2 7 4 19
4 Mats Lundkvist Bodola Mk V 7 4 1 5 17
5 Jan Polte Mallock U2 2 2 1 6 11
5 Anders Sandén Mallock U2 3 5 3 11
7 Palle Knudsen Mallock U2 4 1 4 1 10
8 Jan Westerberg Phantom P76 3 2 5
9 Torbjörn Jungeby Mallock U2 4 4
10 Micael Jungeby Mallock U2 3 3
10 David Sandén Mallock U2 3 3
12 Johan Westerberg SSK Phantom P76 2 2