Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 1998

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Namn Klubb Bil FbgFalken-
berg
GåsGeller-
åsen
KtpKnuts-
torp
Mitt-
Sverige
MtpMan-
torp
B Tot
Roadsport A
1 Jan Nordgren MGCC Caterham Seven 10 5 7 -1 11 2 35
2 Thomas Eriksson Taxinge MK Esther Seven 7 7 8 -5 5 2 29
3 Fredrik Sundberg Kalmar SVK Caterham Seven 8 11 9 28
4 Christer Almqvist Växjö SVK Caterham Seven 6 3 5 3 -2 2 19
5 Kent Hellqvist SVKG Lotus Super Seven -1 4 2 4 2 2 14
6 Per Karlsson ÖSK Caterham Seven 5 2 2 2 11
7 Per Sundström Kalmar SVK Lotus Seven 6 4 10
8 Erland Pettersson MGCC Bodili Mk Vb 4 3 7
8 Tommy Falck SVKG Lotus Super Seven 3 2 2 7
10 Nils-Erik Kleven SVKG Lotus Super Seven 2 2 4
Roadsport B
1 Elmon Larsson SVKG Lotus Seven-Austin 8 11 8 -4 7 2 36
2 Peter Utzon SMK Motala Porsche 924 10 2 7 8 27
3 Jonas Edlund Porsche SC Porsche 911 E 7 3 2 6 18
4 Lars Ingre Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTV 4 8 2 2 16
5 Fredrik Stigbjörnsson Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTJ 7 1 2 4 14
6 Mikael Söderström Porsche SC Porsche 924 1 9 2 12
7 Nils-Börje Gårdh SSK Triumph TR2 2 1 3
Roadsport C
1 Claes Pettersson Östgöta SVK Mazda Miata MX-5 3 4 11 -2 8 2 28
2 Claes Trozelli FMK Mazda Miata MX-5 6 7 -1 4 2 2 21
3 Erling Larsson FMK MG Midget 4 5 6 6 21
4 Thomas Thorhuus SSK Mazda Miata MX-5 -2 3 8 3 5 2 21
5 Jan Brolund Taxinge MK Caterham Seven 4 6 4 14
Modsport I
1 Krister Andersson SSK Porsche Carerra RS 8 1 5 9 23
2 Hasse Thullsten Club Alfa Romeo TVR Tuscan 2 4 6 4 16
3 Kenneth Nilsson SMK Eda Scatto T7 5 1 1 2 -1 2 11
4 Sören Trygg SSK GTD T70 1 6 1 1 -1 2 11
5 Hans Eklund Enköpings MK SAAB Sonett 3 2 4 1 10
6 Erik Holmqvist MGCC Marcos XP-2 8 8
7 Bengt Johansson Kalmar SVK Cobra Replica 1 3 3 7
8 Peter Eriksson Hyllinge MS Porsche 944 Turbo 1 2 3
Modsport II
1 Jack S Andersson SSK Piper GTT 4 3 3 2 12
2 Jonas Ingre Club Alfa Romeo Alfa Romeo Alfetta GT 3 3
3 Thomas Forslund SSK Porsche 924 Turbo 2 1 3
Modsport III
1 Jonas Ingre Club Alfa Romeo Alfa Romeo Alfetta GT 4 5 7 16
2 Claes Hanström SSK Alfa Romeo 2000 GTV 2 4 3 3 2 14
3 Stefan Inerud Västerås MS Alfa Romeo GTJ 2 3 2 7
Klass RS
1 Kenneth Samuelsson ARC Tiga 5 5 10
2 Peter Eriksson Hyllinge MS Chevron B60 2 2
Clubman
1 Sören P Christensen MGCC DK Mallock U2 7 -1 8 17 2 34
2 Svein Langholm NSK Mallock U2 5 -4 6 13 2 26
3 Mats Lundkvist SSK Bodola MkV -4 6 5 10 2 23
4 Johan Westerberg SSK Phantom P76 -3 3 3 10 2 18
5 Jens Storm-Nielsen Hyllinge MS Mallock U2 2 4 7 13
6 Torbjörn Jungeby Karlskoga MF Mallock U2 2 2 5 9

För att tävlande skulle räknas med i mästerskapets slutsammanställning krävdes att man registrerade sig hos mästerskapets administrerande klubb MGCC före 1998-05-01 och betalade in registreringsavgiften på Kr 150:-. Övriga deltagare i resp deltävlingar körde utanför mästerskapet. Bonus på 2 poäng utdelas till förare som deltagit i samtliga deltävlingar i resp klass.