Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 1999

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Namn Klubb Bil KleKinne-
kulle
22-23/5
MtpMan-
torp
5-6/6
GåsGeller-
åsen
19-20/6
KtpKnuts-
torp
17-18/7
FbgFalken-
berg
21-22/8
B Tot
Roadsport A
1 Ulf Eklund Kalmar SVK Esther Seven 8 -1 6 8 9 2 33
2 Thomas Eriksson Taxinge MK Esther Seven 6 9 -4 5 7 2 29
3 Kent Hellqvist SVKG Lotus Super Seven 4 7 -1 4 5 2 22
4 Lars Svensson Kalmar SVK Esther Seven 5 -1 2 6 6 2 21
5 Christer Almqvist Växjö SVK Caterham Seven -2 6 3 3 4 2 18
6 Per Carlsson ÖSK Caterham Seven 3 5 2 3 13
7 Tommy Falck SVKG Lotus Super Seven 1 2 3
8 Erland Pettersson MGCC Bodili Mk Vb 1 1
Roadsport B
1 Peter Utzon SMK Motala Porsche 924 Turbo 10 -8 10 9 11 2 42
2 Magnus Haferbier Kalmar SVK Esther Seven 8 9 -1 11 9 2 39
3 Jonas Edlund ÖSK Porsche 911 S 5 7 8 -2 7 2 29
4 Johan Alin Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTV 11 1 8 6 26
5 Petter Hägg SVKG Alfa Romeo GTV 6 5 7 -2 2 2 22
6 Fredrik Stigbjörnsson Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTJ 4 3 6 4 -3 2 19
7 Erik Andersson SVKG Alfa Romeo GTV 7 4 4 1 16
8 Johan Moberg SVKG Alfa Romeo GTV 3 3 2 5 13
9 Lars Ingre Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTV 3 8 11
10 Tord Andersson SMK MG Midget 7 4 11
11 Knut Rönnblom Porsche SC Porsche 914 1 5 2 8
12 Fredrik Bratt Porsche SC Porsche 911 6 2 8
13 Fredrik Haraldsson Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTV 6 1 7
14 Björn Sandberg Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTJ 2 5 7
15 Nils-Börje Gårdh SSK Triumph TR2 1 1
Roadsport C
1 Molle Robertsson MK Trophy Mazda RX-7 10 11 9 4 -1 2 36
2 Kent Wåhlander Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTV 7 9 7 -7 8 2 33
3 Henrik Nygren SVKG Caterham Seven 5 5 -4 10 6 2 28
4 Jan Brolund Taxinge MK Caterham Seven 8 8 -3 5 4 2 27
5 Erling Larsson FMK MG Midget -3 7 5 8 3 2 25
6 Thomas Thorhuus SSK Mazda MX-5 Miata 6 6 6 6 24
7 Per Broberg MGCC MGB 4 2 3 5 14
8 Martin Björkman FMK Mazda MX-5 Miata 4 4
9 Lars Fredriksson Skepptuna MK Mazda MX-5 Miata 1 3 4
10 Leif Perbeck SSK Datsun 240Z 2 2 4
Modsport I
1 Hans Eklund Enköpings MK SAAB Sonett 5 -3 4 3 3 2 17
2 Bengt Johansson Kalmar SVK Cobra Replica 1 3 5 5 14
3 Krister Andersson SSK Porsche 911 RSR 8 6 14
4 Ola Johansson Finspångs MS MGB GT 1 5 7 13
5 Jack S Andersson Finspångs MS Piper P2 6 1 4 1 12
6 Sören Trygg SSK Lola GTD T70 4 1 6 11
7 Kenneth Nilsson SMK Eda Scatto T7 1 8 1 10
8 Peder Dagsanth SSK Cobra Replica 1 4 1 2 8
9 Mikael Ling SSK Cobra Replica 1 1 2
Modsport II
1 Mikael Ljungström MK Scandia Porsche 993 3 3 6
2 Lars Ingre Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTV 1 1
Modsport III
1 Stefan Innerud Västerås MK Alfa Romeo GTV 6 -1 3 6 4 2 21
2 Magnus Ohlsson SMK MG Midget 4 6 1 6 17
3 Elmon Larsson SVKG MG Midget 2 4 4 3 13
4 Claes Hanström Club Alfa Romeo Alfa Romeo 2000 GTV 3 3 2 3 -1 2 13
5 Jonas Ingre Club Alfa Romeo Alfa Romeo GTV 5 1 6
Klass RS
1 Mikael Nordlander SSK Nemesis RME-98 5 5 -4 5 5 2 22
2 Claes Pettersson ÖSK Luccini P3 3 2 -1 2 3 2 12
3 Christian Carlsson Åmåls MK Lola T598C -2 3 2 3 2 2 12
4 Jan Bryskhe SVKG Lola T590 1 1
Clubman
1 Sören P Christensen MGCC DK Mallock U2 -7 10 8 11 9 2 40
2 Jan Nordgren MGCC Phantom P91 6 6 10 9 -2 2 33
3 Svein Langholm NSK Mallock U2 Mk 24 8 8 -1 7 6 2 31
4 Stefan D Mumm MGCC Mallock U2 Mk 28/30 10 7 8 25
5 Mats Lundkvist SSK Bodola Mk V 4 5 5 6 -3 2 22
6 Johan Westerberg SSK Phantom P94-8 5 7 4 16
7 Torbjörn Jungeby Karlskoga MF Mallock U2 Mk 20 3 4 3 4 14
8 Bjarne Mumm SSK Mallock U2 Mk 28/30 6 7 13
9 Flemming Bendixen SCR Mallock U2 3 4 1 1 9
10 Peter Johansson SMKT Mallock U2 Mk 21 2 1 5 8
11 Jens Storm-Nielsen Hyllinge MS Mallock U2 2 5 7
12 Rolf Westerberg SMK Sundsvall Mallock U2 Mk 16 1 1

För att tävlande skulle räknas med i mästerskapets slutsammanställning krävdes att man registrerade sig hos mästerskapets administrerande klubb MGCC före 1999-05-01 och betalade in registreringsavgiften på Kr 150:-. Övriga deltagare i resp deltävlingar körde utanför mästerskapet. Bonus på 2 poäng utdelas till förare som deltagit i samtliga deltävlingar i resp klass.