Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2005

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Nr Namn Bilmärke KleKinne-
kulle
29/5
MtpMan-
torp
19/6
KtpKnuts-
torp
10/7
FbgFalken-
berg
14/8
AtpAnders-
torp
25/9
B Tot
Roadsport A
1 17 Christer Almqvist Caterham Seven 7 7 11 7 -3 2 34
2 4 Jesper Markusson Porsche 964 4 9 -4 5 8 2 28
3 9 Arne Parnheden Porsche 964 3 6 9 9 27
4 16 Lars Macklin Hult-Healey Special 2 6 2 11 21
5 7 Tommy Falk Lotus Super Seven 5 4 3 -3 7 2 21
6 3 Kent Hellqvist Lotus Super Seven 2 5 5 4 -2 2 18
7 18 Johan Falk Ginetta G27 3 2 5 10
8 Håkan Karlsson Porsche 8 8
9 Mats Olsson Porsche 7 7
10 Jan Brolund Caterham Seven 6 6
11 1 Anders Schildt Caterham Superlight 5 5
12 Robert Gustavsson Ginetta G27 4 4
13 Claes Paulsson Porsche 2 2
13 Knut Sjölie Porsche 2 2
15 Björn Åhman Caterham 1 1
Roadsport B
1 51 Mikael Wiklund Alfa Romeo GTV -2 6 8 6 5 2 27
2 61 Torbjörn Svensson Datsun 240Z 6 4 6 4 -3 2 22
3 59 Max Lindblom Triumph TR2 3 2 3 3 -2 2 13
4 43 Anders Eriksson Caterham 7 4 3 4 11
5 Otto Dürholt Porsche 5 5
6 Ola Åkesson Jaguar 2 2
6 42 Heikki Särg Lotus Elise 111S 2 2
Roadsport C
2 85 Jan Warg Pagano -3 3 4 6 5 2 10
1 87 Mattias Dahlin Caterham 7 6 6 5 3 17
3 80 Erling Larsson MGF 3 7 4 2 10
4 81 Leif Perbeck Toyota MR2 2 2 3 7
5 Anders Agfors Alfa Romeo Guila Sprint GT 4 4
6 Christian Almström Alfa Romeo 2000 GTV 2 2
6 Hans Edin 2 2
8 90 Richard Perbeck Toyota MR2 1 1
Modsport I
1 7 Bengt Johansson COBRA 6 9 11 11 -2 2 39
2 1 Sören Trygg GTD LOLA T 70 8 7 9 -2 9 2 35
3 4 Bo Johansson Lotus Europa -4 5 6 9 7 2 29
4 16 Per Löveryd Alfa GTV 6 3 6 5 20
5 3 Kenneth Nilsson Scatto T7 1 3 -1 2 11 2 19
6 2 Lennart Pihlqvist Lotus Europa 5 2 7 4 18
7 10 Douglas Wichers Lotus Europa S1 1 7 8 1 17
8 11 Villy Zielinski Lotus Europa 3 8 2 13
9 Stefan Pfister Lotus Europa Turbo 10 1 11
9 19 Peter Eriksson Porsche 964 RS 7 4 11
11 14 Peter Gustafson MGB V8 2 1 6 9
12 Johan Stjernberg 8 8
12 21 Reidar Thoresen Ford GTD 40 MK 1 2 4 2 8
14 23 Glenn Andersson Jaguar 2 5 7
15 6 Kenneth Winkler FORD GTD 40 2 3 5
15 8 Jaan Tolli Porsche Boxster 5 5
17 9 Michael Karpers Chevrolet Corvette 2 2 4
17 Håkan Karlsson Porsche 4 4
19 Claes Pettersson Ferrari 3 3
20 Peter Jervemyr 2 2
20 29 Lennart Ekehage Porsche 933 super cup 2 2
20 Niels Klit-Christensen Caterham 2 2
20 5 Ola Johansson MGB-GT 1 1 2
20 Stefan Inerud Chevrolet Corvette 2 2
17 Jack Staffan Anderson Piper P2 0
22 John-Erik Öberg BMW M1 SAUBER TURBO 0
Modsport III
1 71 Mats Hildingsson Porsche 964 6 6 6 6 -5 2 26
2 76 Joakim Unnebäck Lotus Europa S1 4 4 4 4 16
3 75 Marie Carlsson Lotus Elan S2 3 3 3 3 -3 2 14
4 77 Claes Hanström Alfa Romeo 2 2 2 2 -2 2 10
RS
1 6 Thomas Nilsson PRC 6 7 1 14
2 1 Fredrik Sigbjörnsson Lucchini P3 3 4 4 11
3 4 Peter Eriksson PRC/Opel 4 5 9
4 15 Patricia Nordén Acid R1 3 2 5
5 15 Marcus Winbo Acid R1 2 2
6 16 Thomas Mullin Royale 1 1 2
7 44 Stefan Medin PRC 0
Clubman
1 64 Johan Westerberg Phantom P94-8 10 8 8 26
2 53 Svein Langholm Mallock mk31 4 11 11 24
3 70 Flemming Bendixen Mallock 7 9 2 18
4 51 Sören P. Christensen MALLOCK MK 31 8 9 17
5 58 Jens Storm-Nielsen Mallock mrk 31 3 4 7 14
6 61 Stefan Mumm Mallock 6 7 13
7 56 Jan Nordgren Phantom S21 1 6 6 13
8 55 Mats Lundkvist Bodin K9b 5 2 7
9 52 Hans Johansson Bodin k9 4 2 6
10 55 Erik Lundkvist Bodin K9 5 5
11 59 Jan Strand Mallock Mk 20b 5 5
12 60 Mikael Aagaard Mallock 2 3 5
13 57 Peter Strand Mallock 24 4 4
14 77 Olle Jonsson Vision 95 3 3
15 65 Per Lundmark Bodola KB7 0

Tack till Elmon Larsson för kompletterande resultat för Roadsport och Modsport. För Clubman och RS saknas resultat från race 4 och 5.