Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2018

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte i Jönköping27-28 jan
Mantorp 5- 6 maj
Kinnekulle26-27 maj
Knutstorp 6- 8 jul
Karlskoga18-19 aug
Falkenberg15-16 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2018

Warning: strpos(): Empty needle in /customers/2/1/9/spvm.se/httpd.www/old/lib/smarty/libs/sysplugins/smarty_internal_templatelexer.php on line 316 Warning: strpos(): Empty needle in /customers/2/1/9/spvm.se/httpd.www/old/lib/smarty/libs/sysplugins/smarty_internal_templatelexer.php on line 316

Placering i varje race ger följande poäng:
20, 18, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 1, 1 osv,
Samtliga heat räknas.

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
as .csv file
Pl Nr Namn Bil Klubb MantorpMantorp KinnekulleKinnekulle KnutstorpKnutstorp Karlskoga FalkenbergFalkenberg Total:
Roadsport A
1 15 Magnus Mårtenson MK Indy/Morty 7 MSCC 351+18+16 411+20+20 411+20+20 411+20+20 411+20+20 199
2 1 Toni Berggren Chevrolet Corvette C5 Z06 Karlskoga MF 391+20+18 371+18+18 371+18+18 351+18+16 148
3 16 Lars Macklin Hult Healey Special SSK 371+16+20 331+16+16 261+9+16 351+16+18 131
4 12 Torbjörn Isaksson Chevrolet Corvette C5 Z06 Norrahammars MK 11+0+0 291+14+14 151+14+0 251+12+12 70
5 27 Sixten Mineur Sylvia Phoenix Linköpings MS 291+14+14 331+16+16 62
6 3 Kent "Nisse" Hellqvist Lotus Super 7 SVKG 291+14+14 291+14+14 58
7 40 Anders Edlund Westfield SEIW MSCC 371+18+18 111+10+0 48
8 10 Knut-Erik Krömcke Opel Speedster NMK Sarpsborg/Rudskogen 251+12+12 131+12+0 38
9 28 Björn Nyman Caterham 7 SVKG 11+0+0 311+16+14 32
10 128 Dag Löfqvist R1 Seven MSCC 0
11 3 Jerker Flink Porsche 928 GT MSCC 0 +EM+EM 0
Roadsport B
1 48 Jonas Jonsson MK Indy Linköpings MS 391+20+18 311+10+20 411+20+20 411+20+20 311+16+14 183
2 51 Jonas Gräf Porsche 924 S Karlskoga MF 391+18+20 371+20+16 331+16+16 371+18+18 331+14+18 179
3 81 Ulf Andersson Mazda MX-5 Falkenbergs MK 291+14+14 371+18+18 371+18+18 311+16+14 391+18+20 173
4 59 Max Lindblom Triumph TR2 Karlskoga MF 271+16+10 291+14+14 311+14+16 371+20+16 124
5 73 Gunnar Wallin Mazda MX-5 SVKG 251+12+12 271+14+12 211+10+10 251+12+12 211+10+10 119
6 95 Peter Alzén Porsche 944 Anderstorp RC 21+1+0 251+12+12 251+12+12 52
7 67 Rolf Dawidzon MGB GTS MSCC 271+10+16 141+12+1 11+0+0 42
8 63 Torbjörn Linderson Mazda MX-5 Stockholms BK 311+16+14 31
9 777 Andreas Jähnke Lotus Elise S2 MSCC 0 +EM+EM 0
10 360 Mats Nilsson Super Seven MSCC 0
11 99 Göran Håkansson Dala 7 MSCC 0
12 11 Johan Hwasser Toyota MR2 MSCC 0
Roadsport C
1 90 Christoffer Waern Mazda MX-5 SVKG 411+20+20 311+14+16 181+1+16 351+16+18 411+20+20 166
2 96 Oskar Jakobsson Mazda MX-5 MSCC 351+16+18 411+20+20 371+20+16 331+16+16 146
3 95 Niclas Larsson Mazda MX-5 MX-5 RC 251+14+10 251+10+14 271+14+12 161+14+1 291+14+14 122
4 89 Erik Blixt Mazda MX-5 MX-5 RC 411+20+20 391+18+20 371+18+18 117
5 82 Anders Träff Mazda MX-5 MX-5 RC 371+18+18 251+12+12 221+12+9 271+12+14 11+0+0 112
6 85 Lars Olsson Mazda MX-5 Toarps MK 231+10+12 191+8+10 111+9+1 171+8+8 141+12+1 84
7 47 Janne Murvik Mazda MX-5 SVKG 181+8+9 191+9+9 231+10+12 231+10+12 83
8 67 Hans Drangel Mazda MX-5 MSCC 331+16+16 11+0+0 211+10+10 201+9+10 75
9 65 Ulf Wärnberg Mazda MX-5 SVKG 181+9+8 71+3+3 171+8+8 91+7+1 81+2+5 59
10 57 Anders Stomberg Mazda MX-5 MX-5 RC 81+1+6 141+6+7 141+6+7 191+8+10 55
11 75 Petter Sångberg Mazda MX-5 MX-5 RC 31+1+1 371+18+18 111+9+1 51
12 69 Marcus Fabricius Mazda MX-5 Gotland Ring MSC 271+12+14 131+5+7 40
13 78 Thomas Pihl Mazda MX-5 SVKG 121+6+5 111+4+6 151+6+8 38
14 58 Per Fosselius Mazda MX-5 Karlskrona MRK 151+7+7 71+2+4 31+1+1 31+1+1 71+3+3 35
15 48 Tommy Finell Mazda MX-5 MX-5 RC 111+4+6 51+2+2 171+7+9 33
16 73 A-C Hägglund/ G Wallin Maxda MX-5 SVKG 81+4+3 31+1+1 151+8+6 31+1+1 31+1+1 32
17 98 Dennis Kullman Mazda MX-5 MSCC 311+16+14 31
18 76 Andreas Eckemark Mazda MX-5 MX-5 RC 71+5+1 111+5+5 121+4+7 30
19 63 Torbjörn Linderson Mazda MX-5 Stockholms BK 161+7+8 101+0+9 26
20 52 Inge Johnson Mazda MX-5 SSK 121+6+5 41+1+2 31+1+1 31+1+1 22
21 87 Philip Carlson Mazda MX-5 SVKG 201+18+1 20
22 99 Fredrik Nordlander Mazda MX-5 Hyllinge MS 31+1+1 41+3+0 121+5+6 19
23 83 Bertil Thorsson Mazda MX-5 MSCC 101+5+4 31+1+1 31+1+1 21+1+0 18
24 70 Daniel Nyman Mazda MX-5 Toarps MK 21+1+0 31+1+1 51+1+3 61+1+4 16
25 44 Lasse Johansson Mazda MX-5 MX-5 RC 31+1+1 61+1+4 9
26 46 Benny Svensson Mazda MX-5 MK Brinkarna 31+1+1 31+1+1 31+1+1 9
27 84 Nils-Erik Persson Maxda MX-5 Hässleholms MK 31+1+1 41+1+2 7
28 56 Frank Steen Mazda MX-5 SSK 31+1+1 31+1+1 6
29 49 Ulf G Andersson Mazda MX-5 SVKG 31+1+1 3
30 777 Andreas Jähnke Lotus Elise S2 MSCC 0 +EM+EM 0
31 77 Leif Jeppsson Mazda MX-5 MSCC 0 +EM+EM 0
32 33 Pontus Fyhr Lotus Elise S1 MX-5 RC 0 +EM+EM 0
33 14 Tor Dahlskog Mazda MX-5 MSCC 0
34 427 David Malmberg Mazda MX-5 MX-5 RC 0 +EM+EM 0
35 146 Stefan Winquist Mazda MX-5 ASK-Hedeland 0
Verktygsboden Modsport I
1 1 Jonas Jansson Chevrolet Corvette C06 Karlskoga MF 411+20+20 411+20+20 411+20+20 411+20+20 164
2 95 Per Gustavsson BMW M3 E36 GTR V8 Karlskoga MF 351+18+16 371+18+18 391+20+18 11+0+0 112
3 22 Fredrik Blomstedt Porsche 997 Cup PCSR 351+16+18 21+1+0 37
4 20 Joakim Unnebäck Valhalla Exige Östgöta SK 151+0+14 221+1+20 37
5 550 John Erik Öberg BMW M1 Sauber SSK 0
6 1 Pekka Nyström Chrevrolet Camaro RHK #REF! #REF! #REF! #REF! EM #REF!
Verktygsboden Modsport II
1 99 Niklas Mårtensson Porsche 944 Turbo MSCC 371+18+18 291+10+18 411+20+20 271+12+14 391+18+20 173
2 44 Leif Andersson Toyota Celica GT2 Kullings MS 311+14+16 391+18+20 371+18+18 371+18+18 271+12+14 171
3 61 Toni Berggren Chevrolet Corvette C5 Z9 06 Karlskoga MF 411+20+20 371+20+16 411+20+20 391+20+18 158
4 88 Fredrik Olsson Ginetta G20 MSCC 211+10+10 221+12+9 331+16+16 271+14+12 311+14+16 134
5 34 Fredrik Ström BMW M3 E36 V8 Karlskoga MF 311+16+14 311+16+14 271+10+16 291+16+12 118
6 45 Roger Fredriksson Porsche Boxter SVKG 251+12+12 271+14+12 52
7 68 Björn Axelsson Alfa Romeo Club Alfa Romeo 201+9+10 211+10+10 41
8 98 Johan Armskogh BMW M3 E92 Örebro RC 211+10+10 11+0+0 22
9 68 Björn Axelsson Alfa Romeo Club Alfa Romeo 181+16+1 18
10 47 Bo Johansson Chevron GR8 SSJ Jönköping 0
Verktygsboden Modsport III
1 76 Arne Nyman Porsche 944 S2 SVKG 311+20+10 371+18+18 371+18+18 311+12+18 411+20+20 177
2 62 Kent Heijel Mazda MX-5 MX-5 RC 391+18+20 411+20+20 411+20+20 391+18+20 151+14+0 175
3 96 Andreas Ekvall Ginetta G20 Gröndal MSK 351+16+18 331+16+16 371+20+16 331+16+16 138
4 66 Joakim Strid Ginetta G20 Anderstorp RC 311+14+16 291+14+14 141+12+1 181+16+1 371+18+18 129
5 80 Anders Björnson Ginetta G20 SVKG 161+7+8 151+7+7 251+10+14 181+8+9 211+8+12 95
6 91 Gustav Larsson Ginetta G20 Lessebo MK 181+8+9 201+9+10 331+16+16 31+1+1 74
7 87 Daniel Axelsson Ginetta G20 Östgöta SK 271+12+14 251+12+12 52
8 78 Olle Olsson Ginetta G20 Karlskoga MF 291+14+14 141+12+1 43
9 74 Thomas Henriksson Ginetta G20 PCSR 171+8+8 251+10+14 42
10 55 Kent Samuelsson Ginetta G40 Norrahammars MK 181+9+8 201+9+10 38
11 93 Robin Wärnlund BMW M3 E36 Karlskoga MF 231+10+12 23
12 78 Olle Olsson Ginetta G20 Karlskoga MF 31+1+1 21+0+1 161+14+1 21+1+0 23
13 93 Robin Wärnlund BMW M3 E36 Karlskoga MF 201+10+9 20
14 55 Kent Samuelsson Ginetta G40 Norrahammars MK 181+7+10 18
15 21 Karl-Arne Källström Ginetta G40 BMW SC 111+10+ 11
16 9 Erland Berggren Ginetta G20 MSCC 0
17 19 Fredrik Åkerman Ginetta G20 MSCC 0
18 64 Per Rosenberg Ginetta G20 MSCC 0
19 77 Anders Ekdahl Ginetta G20 Östgöta SK 0 +EM+EM 0
20 17 Ola Åkesson Locost 7 RHK 0 +EM+EM 0
Clubman
1 77 Hans Tullsten Vision V93 PCSR 411+20+20 371+18+18 311+14+16 351+16+18 161+14+1 160
2 24 Mattias Andersson Phantom S21 Gröndal MSK 411+20+20 221+20+1 411+20+20 411+20+20 145
3 52 Fredrik Hanström Bodin Mk9 Club Alfa Romeo 371+18+18 231+10+12 251+12+12 211+10+10 271+12+14 133
4 65 Peter Öfverman Mallock Mk31 MSCC 371+18+18 281+18+9 351+18+16 100
5 51 Magnus Andersson Mallock Mk31 SVKG 371+16+20 181+1+16 351+16+18 90
6 59 Pär & Roger Fredriksson Mallock 20B Skaraborgs SVK 311+14+16 251+10+14 291+14+14 85
7 60 Mikael Aagaard Mallock Mk31 DARC 21+0+1 311+16+14 11+0+0 251+12+12 121+10+1 71
8 55 Olof & Johan Borg Bodin Mk9B Växjö SVK 231+12+10 23
10 50 Mats Lundkvist Bodola Mk7 SSK 181+16+1 00+0+0 21+1+0 21+0+1 22
Racersportvagn (RS)
1 22 Hans Johansson Radical PR6 SSK 391+18+20 371+18+18 391+18+20 411+20+20 156
2 6 Peter Johansson PRC Honda SMK Trollhättan 391+20+18 411+20+20 391+20+18 119
3 28 Christoffer Törnkvist Radical PR6 Linköpings MS 331+16+16 331+16+16 391+20+18 105
4 24 Anders Dahg Radical Prosport SSK 151+14+0 391+18+20 54
5 5 Peter Gustafson Radical SR3 RS SSK 21+1+0 2
6 15 Monika Arvidsson Radical SR3 RS MSCC 11+0+0 1
7 14 Mats Hildingsson PRC Opel Hyllinge MS 0
6 92 Karl-Johan Berggren Radical Prosport MSCC 0
  • En deltagarpoäng utdelas till samtliga deltagare som har fått en officiell träningstid eller startat i något race under helgen.
  • Poängen redovisas som Deltagarpoäng + Race1 + Race 2
  • För placering/poäng vid race krävs 75% fullbordande, annars utdelas en poäng för start. Dvs DNF en poäng, DNS noll poäng.
as .csv file Warning: A non-numeric value encountered in /customers/2/1/9/spvm.se/httpd.www/old/lib/classes/class.usertagoperations.inc.php(265) : eval()'d code on line 41
Klubb Tot
1 Karlskoga MF 1112
2 SVKG 1024
3 MSCC 967
4 MX-5 RC 704
5 SSK 393
6 Linköpings MS 350
7 Gröndal MSK 283
8 PCSR 239
9 Club Alfa Romeo 192
10 Anderstorp RC 181