Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 1982

Säsongsrapport från SVKG Bullentin

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Namn Klubb Bil KleKinne-
kulle
30/5
FbgFalken-
berg
20/6
KleKinne-
kulle
22/8
MtpMan-
torp
19/9
Tot
Klass RS
1 Mats Smedegård   Lola T 492 3+1 3+1 1+1 3+1 14
2 Ted Aspudd SVKG Lola T 590 5+1 6+1 13
3 Stefan Deleuran Mumm SVKG Mallock U2 Mk 18E 1+1 2+1 4+1 10
4 Ulf Dahl Lola T 492 8+1 9
5 Egil Hovden   Lola T 492 1 1+1 2+1 1+1 8
6 Hans Lundström Lola T 492 5+1 6
7 Björn Ribers Royale Sp 2000 4+1 5
8 Gunnar Persson SVKG Lola T 492 2+1 3
Klass A-Special
1 Jan-Olof Bergqvist Lotus 23 B 4+1 3+1 9
2 Lars Bodin Lotus Elan S2 3+1 1+1 1+1 8
3 Bengt Bengtsson   Porsche 914/6 GT 2+1 1 2+1 1 8
4 Mats Lundkvist Lotus Europa S1 1 1+1 1 4
Klass A
1 Thomas Gunnarsson Porsche 911 4+1 4+1 4+1 15
2 Robert Andersson SVKG AC Cobra 427 1 2+1 5+1 10
3 Per Haegermark SVKG Marcos 1800 GT 1 2+1 1+1 1+1 8
4 Thomas Mohlkert   Jaguar E-type 4.2 1+1 2+1 5
5 Börje Skinnar   Porsche 911 3+1 4
6 Ulf Lydholm SVKG AC Cobra 289 2+1 3
7 Lars-Erik Lindell   Porsche 911 1+1 2
8 Benny Norberg   De Tomaso Mangusta 1 1
Peter Blegvad Aston Martin DB6 1 1
Klass B
1 Anders J Falk Lotus Europa S1 6+1 5+1 5+1 7+1 27
2 Lars G Ljungström SVKG Ferrari Dino 246 GT 4+1 3+1 3+1 3+1 17
3 Robert Pettersson Austin-Healey Sprite 2+1 2+1 4+1 11
4 Gunnar Brisman SVKG De Tomaso Vallelunga 3+1 1 1+1 7
5 Tommy Jagerwall Mini Marcos GT 5+1 6
6 Conny Sundberg SVKG Porsche 911 2+1 1 4
Mogens Christensen Morgan 4/4 Competition 1 2+1 4
8 Jørgen Monberg Austin-Healey Sprite 1+1 2
Gunnar Eriksson MGB GT 1+1 2
Niels Blegvad Daimler SP 250 Dart 1+1 2
11 Arne Allard Alfa Romeo 1600 GTJ 1 1
Klass C
1 Ola Johansson MGB GT 6+1 11+1 9+1 9+1 39
2 Benny Praetorius SVKG Fiat Dino Coupé 2400 8+1 9+1 7+1 6+1 34
3 Nils-Olof Jonsson   MGB GT 1+1 8+1 6+1 7+1 26
4 Staffan Andersson MGB GT 5+1 7+1 1 2+1 18
5 Bengt Löfvermark SVKG Morgan 4/4 Competition 2+1 2+1 3+1 3+1 14
6 Kai-Roger Eriksen   MG Midget 4+1 6+1 12
Gunnar Eriksson MGB GT 5+1 5+1 12
8 Bo Anderberg Lotus Super Seven 4+1 5+1 11
9 Anders Lotsengård   Fiat X 1/9 4+1 4+1 10
10 Arne Allard   Alfa Romeo 1600 GTJ 3+1 4
Nils-Erik Norsker Morgan 4/4 3+1 4
Thomas Hallgren SVKG Triumph Spitfire 1 2+1 4
13 Bo Jonsson Alfa romeo 1750 GTV 1+1 2
Ulf Danielsson Triumph TR4 1+1 2
15 Sonny Arbinge   Alfa Romeo 1600 GTJ 1 1
Mark Worell Alfetta GTV 2000 1 1
Klass H
1 Tommy Brorsson   Lotus Eleven 7+1 11+1 11+1 32
2 Lars-Göran Widenborg Frazer Nash 8+1 9+1 9+1 29
3 Walter Rosenlechner Porsche 356 Super 90 9+1 5+1 8+1 25
4 Gunnar Berger Austin Healey 3000 11+1 3+1 6+1 23
5 Kenneth Andrén Triumph TR3 7+1 2+1 7+1 19
6 Mats Israelsson MGA 1500 1+1 1+1 7+1 4+1 17
7 Jan Nilsson Mercedes 300 SL 5+1 5+1 12
8 Bengt Alsed Porsche 356 A 3+1 5+1 1+1 11
9 Berndt Lundström Lotus Elite S1 1 8+1 10
10 Staffan Lindberg O.S.C.A. 1600 GT 1 1 6+1 9
Christina Widenborg Alfa Romeo Giulietta 4+1 3+1 9
12 Pia Tigerschiöld Triumph TR3A 1 3+1 2+1 8
13 Dick Luthman Stanguellini FJ 1 4+1 1+1 7
Anders Wickström Porsche 356 Speedster 6+1 7
15 Richard Cederlund AC Bristol 4+1 5
16 Dragos Mihailovici Triumph TR2 2+1 1 4
17 Gunnar Rösler Elva FJ 1+1 1 3
Eric Carlsson   Saab Sonett 2+1 3
19 Helen Ågren Austin Healey 100/4 1 1
Jan Angerheim Austin-Healey Sprite 1 1
Anders Hoverberg Alfa Romeo Giulietta 1 1