Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 1983

Säsongsrapport från SVKG Bullentin

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Namn Klubb Bil KleKinne-
kulle
29/5
FbgFalken-
berg
12/6
KtpKnuts-
torp
24/7
MtpMan-
torp
Tot
Klass RS
1 Ted Aspudd SVKG Lola T 590 5+1   5+1 8+1 21
2 Stefan Deleuran Mumm SVKG Mallock U2 Mk 18E   3+1   5+1 10
2 Egil Hovden   Lola T 492 3+1 1 1+1 2+1 10
4 Rolf Larsson   Tiga SC 79 1+1   2+1 3+1 9
5 Rune Berg   Tiga SC 78       6+1 7
6 Mats Smedegård   Lola T 492       4+1 5
6 Anders Pettersson   Lola T 492 2+1     1+1 5
8 Otto Reedtz-Tott   Lola T 492     3+1   4
9 Lennart Persson SVKG Lotus Europa   1+1     2
10 Bo Inge Gustavsson   Lola T 590 1       1
Klass A
1 Benny Norberg   De Tomaso Mangusta 1 11+1 10+1 11+1 36
2 Robert Andersson SVKG AC Cobra 427 3+1 9+1 7+1 9+1 32
3 Börje Skinnar   Porsche 911 6+1 6+1 1 7+1 23
4 Bengt Bengtsson   Porsche 914/6 4+1 4+1 3+1 4+1 19
5 Douglas Wichers   Lotus Europa S2   7+1 6+1 1 16
6 Thomas Mohlkert   Jaguar E-type 4.2   5+1 2+1 5+1 15
7 Jon Fast SVKG Ferrari Daytona   3+1 4+1 3+1 13
8 Inge Andersson   Porsche 911     8+1 2+1 12
9 Mogens Christensen   Morgan 4/4 Competition 2+1 1+1 5+1   11
10 Henry Harfeldt   Ford GT 40   8+1   1 10
11 Anders Jansson   Ferrari Daytona       8+1 9
12 Lars Bodin   Lotus Elan S2       6+1 7
13 Lars-Erik Lindell   Porsche 911     1+1 1+1 4
14 Vidgir Tomasson   Triumph Spitfire   2+1     3
15 Lars Gallon SVKG Triumph Spitfire 1+1       2
Klass B
1 Anders J Falk   Lotus Europa S1 7+1 9+1 10+1 9+1 39
2 Ola Johansson   MGB GT   11+1 8+1 7+1 29
3 Bo Johnsson   Alfa Romeo GTA 6+1   5+1 6+1 20
4 Gunnar Eriksson   MGB GT 4+1   2+1 5+1 14
5 Nils-Arne Kihlström SVKG Austin-Healey Sprite   3+1 6+1   11
5 Bengt-Olov Segerfalk   Porsche 911   8+1 1+1   11
7 Hartmut Stammler   Alfa Romeo GTA 9+1       10
8 Gunnar Brisman SVKG Ferrari Dino 308 GT/4 5+1 2+1     9
9 Arne Parnheden   Porsche 911   7+1     8
9 Lars-Göran Nilsson   Porsche 911     7+1   8
9 Sven-Erik Tysk SVKG Lotus Europa S1 3+1 1   2+1 8
12 Per Roxlin   Morgan +8   6+1     7
13 Otto Reedtz-Tott   Lotus Seven   5+1     6
13 Dan Edqvist SVKG Triumph TR6 1+1 1+1   1+1 6
15 Staffan Andersson   MGB GT   4+1     5
15 Björn Roxlin   Lotus Elan     4+1   5
15 Tommy Jönsson SVKG Alfa Romeo 2000 GTV   1 3+1   5
15 Eddie Jönsson SVKG Lotus Elan +2       4+1 5
19 Per Haegermark SVKG Marcos 1800 GT       3+1 4
20 Johan Arvidsson SVKG Matra-Simca Bagheera 2+1       3
21 Mats Lundkvist   Lotus Europa S1   1     1
Klass C
1 Benny Praetorius SVKG Fiat Dino Coupé 2400 7+1 11+1 9+1 11+1 42
2 Nils-Olof Jonsson   MGB GT 4+1 9+1 11+1 8+1 36
3 Anders Lotsengård   Fiat X 1/9 5+1   8+1 5+1 21
4 Kai-Roger Eriksen   MG Midget 1 7+1   7+1 17
5 Arne Allard   Alfa Romeo 1600 GTJ   5+1 5+1 1 13
6 Sonny Arbinge   Alfa Romeo 1600 GTJ     4+1 6+1 12
6 Henrik Börjesson SVKG Alfa Romeo 1600 GTJ 3+1 2+1 2+1 1+1 12
8 Christer Hedberg   Alfa Romeo 1600 GTJ   8+1 1 1 11
9 Bengt Löfvermark SVKG Morgan 4/4 Competition 2+1 6+1     10
10 Hans Lundström   Porsche 911       9+1 10
11 Björn Larsson   MGB GT     7+1 1 9
12 Ole S Fredsgaard   MGB     6+1   7
13 Johan Puur   Alfa Romeo 2000 GTJ   1 1+1 2+1 6
14 Per Löveryd SVKG Alfa Romeo 1300 GTJ   4+1     5
15 Niels Bøgholm   Alpine-Renault A110   3+1   1 5
16 Kalevi Selin SVKG Fiat Dino Coupé 2400       4+1 5
17 Gert Eek   Triumph TR6     3+1   4
18 Anders Rotviker   Porsche 911       3+1 4
19 Anders Stenlund SVKG Triumph TR6 1+1     1 3
20 Per Fogelberg   Alfa Romeo 1750 GTV   1+1     2
21 Peter Gromark SVKG Fiat X 1/9   1     1
21 Lennart Hejner   Alfa Romeo Giulietta     1   1
21 Joakim Söderström   MGB     1   1
21 Peter Söderström   MGB     1   1
21 Anders Hofverberg   Lancia Fulvia HF     1   1
Klass H, kategori A-E
1 Tommy Brorsson   Lotus Eleven 5+1 11+1 11+1 11+1 42
2 Kenneth Andrén   Triumph TR3 10+1 8+1 9+1 8+1 39
3 Gunnar Rösler   Elva FJ 7+1 7+1 7+1 6+1 31
4 Mats Israelsson   MGA 1500 8+1 9+1   9+1 29
5 Christina Widenborg   Alfa Romeo Giulietta 6+1 6+1 4+1 7+1 27
6 Pia Tigerschiöld   Triumph TR3A 3+1 4+1 3+1 3+1 17
7 Dragos Mihailovici   Triumph TR2     5+1 5+1 12
8 Carsten Frimodt   Triumph TR3A     8+1   9
9 Jens Jeppesen   Jaguar XK 140     6+1   7
9 Bruno Rösler   DKW FJ 1 1+1 2+1 1 7
11 Lennart Haajanen   Bugatti Typ 35C   5+1     6
12 Peter Kumlin   Effyh Midget 4+1       5
12 Clas Ottosson   Austin-Healey 3000   2+1   1+1 5
12 Bengt Alsed   Porsche 356       4+1 5
15 Björn Berlin   Austin-Healey 3000   3+1     4
16 Helen Ågren   Austin-Healey 100 2+1       3
16 Tord Bodin   EBA FJ 1+1 1     3
16 Per Andersson   Jaguar XK 140       2+1 3
19 Per Roxlin   Morgan 4/4     1+1   2
20 Per Broberg   MG TD     1   1
20 Bo Lindberg   MG TD     1   1
20 Marcus Angerheim SVKG Austin-Healey 100/4     1   1
20 Lars Hågeman   Morgan Aero     1   1
20 Henrik Engström   Austin-Healey 100/4       1 1
20 Janoo Almgren   Morgan Super Sport       1 1
Klass H, kategori F-G
1 Jan-Olof Bergqvist SVKG Lotus 23 B 7+1 5+1   11+1 26
2 Walter Rosenlecher   Porsche 356 Super 90 3+1 2+1 4+1 5+1 18
3 Berndt Lundström   Lotus Elite S1 2+1 3+1   6+1 14
3 Lars-Göran Widenborg   Porsche 356/Chevron B8 4+1 8+1     14
5 Niels Blegvad   Daimler SP 250 Dart 5+1     4+1 11
6 Per Haegermark SVKG Marcos 1800 GT       9+1 10
7 Peter Blegvad   Aston Martin DB6       8+1 9
8 Allan Göransson   Mallock U 2     7+1   8
8 Lars Knöppel   Porsche 356     3+1 3+1 8
8 Rolf Carlsson   Ferrari 365 GTC       7+1 8
11 Tommy Jagerwall   Mini-Marcos   6+1     7
12 Magnus Neergaard   Ginetta G12     5+1   6
13 Roger Svensson SVKG Lotus Elan   4+1     5
13 Per Rosendahl   Porsche 356 A     2+1 1+1 5
13 Jonas Reinius   Porsche 356 B     1+1 2+1 5
16 Staffan Lindberg   O.S.C.A. 1600 GT 1+1       2
16 Anders Hofverberg   Lancia Fulvia HF   1+1     2
16 Thomas Lundevall   Porsche 356 A   1   1 2
16 Gunnar Gruveberg   Austin-Healey 3000     1 1 2
20 Clas Ottosson   Austin-Healey 3000 1       1
20 Hans Johnsson   Porsche 356       1 1