Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 1984

Säsongsrapport från SVKG Bullentin med reglemente för 1985-1987

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Namn Bil KleKinne-
kulle
27/5
AtpAnders-
torp
1/7
KtpKnuts-
torp
22/7
MtpMan-
torp
12/8
FbgFalken-
berg
2/9
Tot
Klass RS
1 Anders Pettersson Lola T 492 4 8 7 6 25
2 Bo-Inge Gustavsson Lola T 590 5 10 (4) 5 5 25
3 Gunnar Persson Lola T 492 7 1 3 4 15
4 Ted Aspudd Lola T 590 Gulf 5 8 13
5 Ulf Danielsson Lola T 492 3 10
6 Lars Gallon Mallock U2 Mk 16 2 4 1 2 9
7 Börje Skinnar Porsche 911 7 7
Leif Hellberg Tiga SC 79 7 7
9 Bo Jonasson Porsche 911 6 6
Stefan Deleuran Mumm Mallock U2 Mk 18E 2 4 6
11 Bjarne Mumm Phantom P 75 3 1 4
12 Håkan Strandner Alfa Romeo GTV 3 3
Egil Hovden Lola T 492 1 2 3
Ole Fredsgaard Lola T 492 3 3
Klass A
1 Bengt-O. Segerfalk Porsche 911 5 12 9 8 34
2 Mats Warg Davarian Mk 8 7 2 4 12 25
3 Jon Fast Ferrari Daytona 10 7 6 23
4 Anders Larsson Porsche 911 4 9 6 1 20
5 Bengt Bogren Falcon 2 2 8 7 19
Benny Norberg De Tomaso Mangusta 12 6 1 19
7 Stig Johnsson Sunbeam Tiger (1) 1 1 2 10 14
8 Håkan Ågren Lotus Seven 1 9 10
Vidir Tomasson Triumph Spitfire 10 10
10 Claudio Cocozza Caterham Seven 5 3 1 9
Bengt Bengtsson Porsche 914/6 3 1 5 1 9
12 Christian Plesner Ferrari Daytona 8 8
Börje Skinnar Porsche 911 7 7
14 Robert Andersson AC Cobra 427 3 3 6
Sven-Erik Tysk Lotus Europa S1 6 6
16 Björn Langton Caterham Seven 4 1 5
Peter Calås Porsche 911 Carrera 5 5
18 Sten Hillgard Porsche 910 Bizzarini 4 4
Leif Holm Lotus Seven 4 4
20 Öistein Hagfors Lamborghini 400 GT 3 3
21 Björn Almström Lotus Elan S2 2 2
Klass B
1 Kjell Wallin MG Midget 11 8 11 7 37
2 Ola Johansson MGB GT 8 6 8 5 27
3 Tommy Jönsson Alfa Romeo 2000 GTV 6 (1) 7 4 5 22
4 Bo Johnsson Alfa Romeo GTA 7 5 1 13
5 Hartmut Stammler Alfa Romeo GTA 9 9
Arne Parnheden Porsche 911 9 9
7 Per Haegermark Marcos 1800 GT 5 3 8
Eddie Jönsson Lotus Elan +2 2 4 2 8
Nils-Olof Johnsson MG Midget 6 2 8
10 Per Roxlin Morgan +8 5 5
11 Johnny Karlsson Marcos 1600 GT 3 1 4
Sven-Erik Tysk Lotus Europa S1 4 4
Conny Sundberg Porsche 911 2 2 4
Ulf Pettersson MGB GT 3 1 4
Mats Lundkvist Lotus Europa S1 4 4
16 Nils A. Kihlström Austin-Healey Sprite 3 3
Gösta Pettersson Mini Marcos GT 3 3
18 Anders Nylander Triumph Spitfire 1 1
Klass C
1 Staffan Andersson MGB GT (9) 10 10 12 12 44
2 Christer Hedberg Alfa Romeo 1600 GTJ 12 12 10 8 42
3 Kai-Roger Eriksen MG Midget 10 8 8 (7) 9 35
4 Benny Praetorius Fiat Dino Coupé 2400 7 9 (1) 9 6 31
5 Anders Lotsengård Fiat X 1/9 / Hult Healey 12 9 3 24
6 Ove Stefansson Alfa Romeo 2000 GTV 8 7 7 22
Björn Jansson MGM GT 6 6 10 22
8 Niels Bøgholm Alpine Renualt A110 5 6 5 5 21
9 Ketil Danielsen Porsche 914/6 5 6 1 7 19
10 Sonny Arbinge Alfa Romeo 1600 GTJ 4 4 8 2 18
11 Per Löveryd Alfa Romeo 1300 GTJ 4 3 4 4 15
12 Anders Rotviker Porsche 911 (1) 1 2 3 1 7
13 Arne Allard Alfa Romeo 1600 GTJ 5
14 Bengt Löfvenmark Morgan 4/4 Competition 3 1 4
Urban Bothén Alfa Romeo 1750 GTV 2 1 1 4
Claes Hanström Alfa Romeo 1750 GTV 1 1 2 4
Gert Eek Triumph TR6 1 3 4
18 Lars Hågeman Davarian Imp 1 1 2
Benny Norberg Matra Simca Bagheera 2 2
20 Ingemar Wittström Alfa Romeo 1750 GTV 1 1
Joakim Söderström MGB 1 1
Johan Puur Porsche 911 1 1
Jan Angerheim Lotus Europa S2 1 1 1
Klass H kat A-E
1 Tommy Brorsson Lotus Eleven (7) 10 11 10 10 41
2 Gunnar Rösler Elva FJ 8 9 7 7 31
3 Kenneth Andrén Triumph TR3 4 7 8 6 25
4 Bengt Alsed Porsche 356 A 3 7 5 5 20
5 Jan Bellander Allard 8 8 16
6 Bengt Dieden Alfa Romeo Giulietta (2) 4 5 2 4 15
7 Pia Tigerschiöld Triumph TR3A 1 5 4 3 13
8 Anders Åbjörnsson Frazer Nash 1 6 7
9 Mats Åbjörnsson Frazer Nash 6 6
Dragos Mihailovici Triumph TR2 6 6
11 Peter Kumlin Effyh Midget 5 5
Bruno Rösler DKW FJ 3 2 5
13 Björn Roxlin Morgan 4/4 4 4
14 Roland Bergsten Triumph TR3 3 3
Lennart Haajanen Bugatti Typ 35C 3 3
16 Helen Ågren Austin Healey 100/4 2 2
Björn Norman Aston Martin Internat. 2 2
18 Ingemar Engström MG Magnette 1 1
Henrik Engström Austin Healey 100/4 1 1
Georg Schulof Mercedes-Benz 190 SL 1 1
Klass H kat F
1 Lars-Göran Widenborg Genie/O.S.C.A. 1600 GT 10 2 7 19
2 Walter Rosenlechner Porsche 356 Super 90 6 8 4 18
3 Mats Israelsson MGA 1500 4 3 5 4 (2) 16
4 Nils Blegvad Daimler SP 250 Dart 6 1 5 12
Per Rosendahl Porsche 356 A 2 7 3 12
6 Jonas Reinius Porsche 356 B 3 5 8
7 Claes Ottosson MGA Coupé 1 4 5
8 Lars Brunndahl Porsche 356 A 3 3
9 Staffan Lindberg O.S.C.A. 1600 GT 2 2
Frank E. Petersen Alfa Romeo Giulietta 2 2
11 Christina Widenborg O.S.C.A. 1600 GT 1 1
Eskil Nihlén Porsche 356 1 1
Ulf Månsson MGA 1 1
Klass H kat G
1 Gunnar Brisman Chevron B8 GT (6) 6 9 7 8 30
2 Jan-Olov Bergqvist Lotus 23 B 4 4 7 10 25
3 Nils Björk Diva 10F 3 5 6 14
4 Per Haegermark Marcos 1800 GT (2) 3 3 3 4 13
5 Jon Fast Ferrari Daytona 4 7 11
6 Stig Johnsson Sunbeam Tiger 1 2 2 5 10
7 Robert Andersson AC Cobra 427 5 2 7
Bengt Löfvenmark Morgan 4/4 Competition 1 2 1 3 7
9 Gösta Pettersson Mini Marcos GT 6 6
10 Tommy Jagerwall Mini Marcos GT 4 4
11 Magnus Neergard Ginetta G12 1 1
Per Hågeman Diva Valkyr 1 1