Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2003

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Nr Namn Bilmärke KleKinne-
kulle
MtpMan-
torp
GåsGeller-
åsen
KtpKnuts-
torp
FbgFalken-
berg
B Tot
Roadsport A
1 Lars-Göran Nilsson Porsche 944 Turbo 8 5 6 6 (4) 2 27
2 Christer Almqvist Caterham 7 4 3 11 9 27
3 Arne Parnheden Porsche 964 6 4 9 19
4 Kent Hellqvist Lotus Super 7 1 1 7 7 16
5 Bo Johansson BJ1 (2) 3 2 3 3 2 13
6 Tommy Falck Lotus Super 7 4 4 5 13
7 Niklas Bergström Porsche 993 RS 11 11
8 Lars Macklin Hult Healey Special 5 6 11
9 Mats Ohlsson Porsche 911 Carrera 2 8 10
10 Jonas Nystedt Porsche 993 RS 9 9
11 Lars Svensson Esther Seven 7 1 8
12 Joakim Karlsson Porsche 911 7 7
13 Per-Olof Thunberg Porsche 911 5 5
14 Stefan Regnell Porsche 911 3 1 4
15 John Millbank Morgan 2 2
16 Jan Persson Esther Seven 1 1
17 Mats Claesson Porsche 944 TC 1 1
18 Claes Paulsson Porsche 911 1 1
19 Peter Ivarsson Caterham 7 1 1
20 Nils Bergström Esther Seven 1 1
21 Mats Wahlgren Porsche 993 RS 1 1
22 Thomas Forslund Porsche 911 1 1
Roadsport B
1 Jan Brolund Caterham 7 7 (1) 2 9 6 2 26
2 Torbjörn Svensson Datsun 240 Z 5 (1) 5 7 1 2 20
3 Anders Eriksson Caterham 7 (3) 4 3 5 4 2 18
4 Otto Dürholt Porsche 924 Turbo 6 6
5 Mikael Wiklund Alfa Romeo GTV 4 1 3 8
Patrik Petersson Alfa Romeo GTV 2 3 5
Tord Andersson MG Midget 4 4
Ove Spontón Fiat Coupé 16V T 2 1 3
Andreas Silfverling Alfa Romeo GTV 2 2
Ingemar Svensson Porsche 924 S 1 1
Peter Magnusson Triumph TR 2 1 1
Roadsport C
1 Mattias Dahlin Caterham 7 5 6 6 11 28
2 Molle Robertsson Mazda RX-7 7 8 8 (1) 2 2 27
3 Jonas Florinus Mazda Miata 3 5 8 8 24
4 Jan Warg Pagano 4 4 2 6 16
5 Leif Perbeck Toyota MR2 2 5 5 12
6 Göran Hackman Mazda RX-7 3 2 3 4 12
7 Leif Ampler Mazda Miata 2 3 4 3 12
8 Anders Agfors Alfa Romeo 1600 GT 4 7 11
9 Jörgen Monberg Austin Healey Sp. 9 9
10 Erling Larsson MG F 5 2 7
11 Magnus Nambord Mazda Miata 6 6
12 Rune Jansson Honda S 800 1 1
Modsport I
1 Bengt Johansson Cobra 7 4 5 (2) 7 2 25
2 Ola Johansson MGB GT 2 (1) 3 11 5 2 23
3 Björn Andersson Porsche 911 T 4 2 - - 9 15
4 Tommy Svensson Mazda RX 7 - - - 8 4 12
5 Sören Trygg Lola GTD T70 5 - 2 1 3 11
6 Jan Kalmar Locost Kawasaki - - - 9 - 9
Björn Persson Porsche 944 - - - 7 - 7
Carsten Fruergaard Star Sport - - - 6 - 6
Stefan Pfister Porsche 944 T - - - - 6 6
Morten Fruergaard Star Sport - - - 5 - 5
Peter Larsen Locost Fireblade - - - 4 - 4
Peter Eriksson Porsche 944 T 3 - - - - 3
Rune Naess Locost RS 2000 - - - 3 - 3
Kenneth Nilsson Scatto T7 - - 1 - 2 3
Lars Svensson Esther Seven - - - 1 - 1
Lennart Pihlqvist Lotus Europa 1 - - - - 1
Reidar Thoresen Ford GTD 40 - - - 1 - 1
Modsport II
1 Douglas Wichers Lotus Europa - 1 - 5 5 11
Bo Johansson Lotus Europa - - - 3 3 6
Glenn Westerberg Alfa Romeo GTV - - - 2 2 4
Modsport III
1 Magnus Olsson MG Midget 7 5 7 6 (2) 2 27
2 Johan Moberg Alfa Romeo - - 9 5 4 18
3 Joakim Unnebäck Lotus Europa S1 1 - 2 8 6 17
4 Bo Persson MGB 5 - 6 4 - 15
5 Claes Hanström Alfa Romeo 2 - 3 2 3 10
6 Reine Söderkvist Porsche 944 3 - 5 - - 8
Christer Nilsson Lotus Elan S2 - 3 4 1 - 8
8 Emil Larsson MG Midget 4 2 - - - 6
9 Elmon Larsson MG Midget - - - 3 - 3
Clubman
1 53 Svein Langholm / Norge / Norsk SVK Mallock Mk 31 8+1 (7+1) 10+1 8+1 11+1 2 43
2 70 Flemming Bendixen / Danmark / HMS Mallock Mk 31 7+1 6+1 (1+1) 6+1 9+1 2 34
3 72 Anders Dahg / Farsta / SSK Mallock Mk 29 6+1 9+1 7+1 (4+1) 6+1 2 34
4 64 Johan Westerberg / Svenshögen / SSK Phantom P94/8 10+1 5 (1) 5+1 7+1 2 32
5 51 Sl2lren P Christensen / Danmark / MGCC DK Mallock Mk 31 1 2+1 8+1 10+1 24
6 61 Christian Akerström / Linköping / Linköpings MS Bodin K 9 (1) 4+1 5+1 2+1 5+1 2 22
7 56 Jan Nordgren / Höllviken / MGCC Phantom S 21 1 1 1 8+1 12
8 69 Joakim Ostin / Stockholm / Linköpings MS Phantom 6+1 4+1 12
9 58 Jens Storm-Nielsen / Danmark / Historisk MK DK Mallock 2+1 1+1 3+1 2+1 12
10 55 Mats Lundkvist / Bromma / SSK Bodoia Mk V 5+1 1 3+1 11
11 57 Jan Strand / Asmundtorp / MGCC Mallock U2 3+1 4+1 9
12 63 Mikael Sode / Danmark / DARC Phyantom SG 7+1 8
13 65 Per Lundmark / Bromma / Club Alfa Romeo Bodola KB 7 3+1 2+1 0+1 8
14 52 Hans Johansson / Strängnäs / SSK Mallock 20 B 4+1 O 1+1 7
15 77 Olle Jonsson / Danderyd / Linköpings MS Vision V93 3+1 1+1 6
16 75 Erik Lundkvist / Farsta / Stocksunds Soort MK Mallock Mk 24 1+1 2
17 68 Svarta Masken / Stockholm / SSK Mallock 0+1 1
18 57 Peter Strand / Asmundtoro / MGCC Mallock U2 0+1 1

Tack till Elmon Larsson för resultaten för Roadsport och Modsport.