Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2004

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Nr Namn Bilmärke KleKinne-
kulle
MtpMan-
torp
GåsGeller-
åsen
KtpKnuts-
torp
FbgFalken-
berg
B Tot
Roadsport A
1 Christer Almqvist Caterham 7 11 8 8 1) 9 2 38
2 Arne Parnheden Porsche 964 8 3 4 11 26
3 Kent Hellqvist Lotus Super 7 9 1 6 7 23
4 Jesper Markusson Porsche 964 5 6 5 4) 5 2 23
5 Jan Persson Esther Seven 7 2 6 5 2) 2 22
6 Tommy Falck Lotus Super 7 3 5 2 1) 3 2 15
7 Mats Ohlsson Porsche 964 Cup 9 9
8 Håkan Karlsson Porsche 911 8 8
9 Lars Svensson Esther Seven 7 7
10 Per-Olof Thunberg Porsche 911 6 6
11 Ulf Eklund Esther Seven 5 5
12 Johan Falck Ginetta 4 4
13 Bo Johansson BJ1 1 3 4
14 Lars Lindh Porsche 4 4
15 Jan Brolund Caterham 7 4 4
16 Lars-Göran Nilsson Porsche 944 Turbo 3 3
17 Alexander Hellberg Porsche 911 RS 2 2
18 Lars Joelsson Porsche 924 Turbo 2 2
19 Lars Macklin Hult-Healey 2 2
Claes Paulsen Porsche 993 RS 2 2
Niklas Bergström Porsche 993 RS 1 1
Roadsport B
1 Jan Brolund Caterham 7 7 6 6 9 28
2 Torbjörn Svensson Datsun 240 Z 4 3) 4 6 6 2 22
3 Mikael Wiklund Alfa Romeo GTV 5 4 3 3) 4 2 18
4 Anders Eriksson Caterham 7 3 5 3 11
5 Max Lindblom Triumph TR 2 2 2 4 2 10
6 Otto Dürholt Porsche 924 Turbo 7 7
7 Anders Agfors Alfa Romeo Gulia Sprint 2 2
John Millbank Morgan 4/4 2 2
9 Tord Andersson MG Midget 1 1
Patrik Granevärn Porsche 1 1
Roadsport C
1 Henrik Nygren Caterham 7 4) 6 7 5 7 2 27
2 Mattias Dahlin Caterham 7 6 5 9 3 23
3 Erling Larsson MG F 3 3 11 4 21
4 Jan Warg Pagano 3 4 4 3 2) 2 16
5 Leif Perbeck Toyota MR2 2 2 7 11
6 Anders Agfors Alfa Romeo 1600 GT 8 8
7 Knut Sjölie Mazda Miata 2 5 7
8 Göran Hackman Mazda RX-7 6 6
9 Christian Almström Alfa Romeo 2000 GTV 4 4
10 Jonas Florinus Mazda Miata 2 2
11 Rune Jansson Honda S 800 1 1
12 Stefan Winquist Mazda Miata 1 1
Modsport I
1 Sören Trygg Lola GTD T70 3) 8 3 5 6 2 24
2 Kenneth Nilsson Scatto T7 5 6 2 13
3 Tommy Svensson Mazda RX 7 6 4 10
4 Villy Zielinski Lotus Europa 5 5 10
5 Jaan Tolli Porsche Boxter 9 9
6 Lars Svensson Esther Seven 4 2 2 8
Stefan Pfister Lotus Europa 7 7
Morten Fruergaard Star Sport 4 4
Peter Eriksson Porsche 944 T 2 2 4
Stefan Inerud Chevrolet Corvette 3 3
Carsten Fruergaard Stuart-Taylor 3 3
Bengt Johansson Cobra 2 2
Per Löveryd Alfa Romeo GTV 1 1
Niels K Christensen Caterham 7 1 1
Modsport III
1 Douglas Wichers Lotus Europa 3 3 3 3 2) 2 14
Bo Johansson Lotus Europa 4 4
Modsport III
1 Mats Hildingsson Porsche 944 5 3 7 4 19
2 Joakim Unnebäck Lotus Europa S1 3 1 3 4 1 2 14
3 Claes Hanström Alfa Romeo 2 4 3 2 11
4 Marie Carlsson Lotus Elan S2 6 1 7
5 Magnus Olsson MG Midget 5 5
6 Ib Vöiding Lotus Europa S2 2 2
Clubman
1 51 Søren P Christensen / Danmark / MGCC DK Mallock Mk 31 39
2 70 Flemming Bendixen / Danmark / HMS DK Mallock MK 31 37
3 53 Svein Langholm / Norge / Norsk SVK Mallock Mk 31 31
4 56 Jan Nordgren / Höllviken / MGCC Phantom S21 31
5 52 Hans Johansson / Strängnäs / SSK Mallock Mk 20 B 25
6 58 Jens Storm-Nielsen / Danmark / HMS DK Mallock Mk 31 16
7 55 Mats Lundkvist / Bromma / SSK Bodin K9 B 15
8 77 Olle Jonsson / Danderyd / Linköpings MS Vision V93 13
9 63 Mikael Sode / Danmark / HGK Mallock U2 11
10 79 Joakim Qvarnström / Vaxholm / SSK Shrike P16 9
11 161 Bjarne Mumm / Svedala / MGCC Mallock 7
12 65 Per Lundmark / Bromma / Club Alfa Romeo Bodin KB7 7
13 59 Jan Strand / Asmundtorp / MGCC Mallock Mk 20 B 7
14 57 Peter Strand / Asmundtorp / MGCC Mallock Mk 24 5
15 161 Stefan D Mumm / Svedala / MGCC Mallock Mk 29 5
16 55 Erik Lundkvist / Farsta / Stocksunds MK Bodin K9 B 4
17 64 Johan Westerberg / Svenshögen / SSK Phantom P94-8 2
RS
1 6 Peter Eriksson / Flyinge / Hyllinge MS PRC/Opel 26
2 9 Fredrik Sigbjörnsson / Fjugesta / Club Alfa Romeo Luccini/Alfa Romeo 26
3 12 Thomas Nilsson / Haninge / Stocksunds MK PRC S98 22
4 3 Peter Johansson / Vänersborg / SMK Trollhättan PRC 19
5 8 Thomas Mullin / Danmark / Næstved MK Royale RP 37 12
6 2 Hans Karinen / Halmstad / Falkenbergs MK Radical 11
7 44 Jörgen Andersson / Örsjö / PCS Racing PRC RS Le Mans 11
8 19 Mikael Ohlsson / Klippan / Hyllinge MS Radical 1300 8
9 24 Jörgen Pettersson / Lindome / Club Corvette Radical Prosport 1300 7
10 27 Greger Aronsson / Huddinge / RHK Radical 7
11 16 Jörgen Granath / Skillinge / Hyllinge MS Nemesis 6
12 24 Marcus Winbo / Tråvad / SSK Acid PRC CM 5
13 7 Peter Roslund / Rydabäck / Mantorp GK Radical 4
14 47 Anders Jillnefelt / Västra Frölunda / SVK Göteborg 3
15 6 Daniel Johansson / Jönköping / Radical Club Radical 1300 3
16 66 Robin Ekman / Linköping / Radical Club Radical 1300 2
17 99 Rolf Johansson / Saltsjö-Boo / RHK March 1

Tack till Elmon Larsson för resultaten för Roadsport och Modsport.