Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2007

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Nr Namn Bil KleKinne-
kulle
26-27/5
GåsGeller-
åsen
15-17/6
KtpKnuts-
torp
6-8/7

mylaps
AtpAnders-
torp
17-19/8
FbgFalken-
berg
8-9/9

mylaps
B Tot
Roadsport A
1 17 Christer Almqvist Caterham 7 101+4+5 61+5+0 131+6+6 (5)(1+3+1) 191+8+10 2 50
2 16 Lars Macklin Hult Healey 21+0+1 61+2+3 131+6+6 91+7+1 30
3 12 Bo Johansson BJ 1 61+2+3 (5)(1+3+1) 71+4+2 51+2+2 91+3+5 2 29
4 4 Jesper Markusson Porsche 41+1+2 91+4+4 141+6+7 27
5 7 Falck Tommy Lotus Super Seven 21+1+0 81+3+4 51+1+3 121+5+6 27
6 9 Per Wiencke Porsche 993 191+10+8 19
7 3 Kent Hellqvist Lotus Super Seven 51+1+3 81+4+3 13
8 14 Bengt Metz Caterham Superlight 41+2+1 41+1+2 8
9 23 Robert Gustafsson Ginetta G27 71+2+4 7
10 18 Johan Falk Ginetta 21+1+0 2
Roadsport B
1 51 Mikael Wiklund Alfa Romeo GTV 141+7+6 121+5+6 181+8+9 (11)(1+5+5) 131+6+6 2 59
2 41 Krister Andersson Porsche Boxster 81+4+3 111+7+3 141+6+7 (6)(1+3+2) 91+4+4 2 44
3 49 Eriksson Anders & Malin Caterham 7 51+3+1 61+1+4 101+3+6 (3)(1+1+1) 51+2+2 2 28
5 59 Max Lindblom Triumph TR2 51+2+2 (4)(1+2+1) 81+4+3 61+2+3 71+3+3 2 28
4 58 Jan Warg Pagano 71+4+2 111+5+5 18
6 44 Svante Andersson Porsche Boxster 101+5+4 10
7 61 Torbjörn Svensson Datsun 240 Z 41+3+0 51+0+4 9
8 67 Rolf Dawidzon MGB GTS 51+2+2 31+1+1 8
9 94 Mats Johannesson Porsche 944 CS 31+1+1 3
10 50 Rune Jansson Honda S 800 21+1+0 2
Roadsport C
1 93 Magnus Dahlin Caterham 7 101+5+4 81+6+1 131+6+6 91+4+4 41
2 92 Niklas Falk Mazda MX-5 61+3+2 71+1+5 91+4+4 71+3+3 (5)(1+2+2) 2 31
3 91 Per Hammarsjö Mazda MX-5 41+2+1 71+3+3 51+2+2 31+1+1 20
4 23 Anders Agfors Alfa Romeo Giulia Sprint GTV 71+4+2 71+3+3 31+1+1 17
5 90 Leif Perbeck/ Richard Perbeck Toyota MR2 21+1+0 31+2+0 31+1+1 8
Modsport I
1 33 Kenneth Nilsson Scatto T7 111+5+5 111+5+5 101+5+4 61+4+1 38
2 11 Villy Zielinski Lotus Europa 81+7+0 111+4+6 101+3+6 29
3 1 Sören Trygg GTD LOLA T70 11+0+0 51+3+1 141+7+6 81+6+1 28
4 16 Per Löveryd/ Emil Löveryd Alfa Romeo GTV 51+1+3 51+2+2 101+5+4 51+2+2 25
5 6 Kenneth Winkler Ford GTD 40 31+1+1 71+4+2 71+3+3 61+1+4 23
6 21 Reidar Thoredsen Ford GTD 40 51+3+1 81+4+3 13
7 14 Peter Gustafson MGB V8 71+3+3 31+2+0 31+0+2 13
8 5 Ola Johansson MGB 81+7+0 31+2+0 11
9 40 Bengt Johansson Cobra 11+0+0 51+1+3 21+1+0 8
10 2 Lennart Pihlqvist Lotus Europa 51+2+2 5
Modsport II
1 47 Bo Johansson Lotus Europa (3)(1+1+1) 41+1+2 61+1+4 71+3+3 51+2+2 2 24
2 510 Arne Parnheden Porsche 911 91+4+4 51+3+1 14
3 45 Peter Eriksson Porsche 911 RSR 71+3+3 21+0+1 9
4 46 Per Fogelberg RCM Seven 41+2+1 31+1+1 7
Modsport III
1 79 Mats Hildingsson Porsche 91+4+4 71+3+3 91+4+4 71+3+3 32
2 78 Lars Rosenblad Lotus Europa 51+2+2 31+1+1 51+2+2 51+2+2 18
3 75 Marie Carlsson Lotus Elan 31+1+1 31+1+1 31+1+1 9
Clubman
1 75 Petter Berger Phantom 211+10+10 211+10+10 211+10+10 211+10+10 (12)(1+1+10) 2 86
2 53 Svein Langholm Mallock MK31 171+8+8 101+8+1 (7)(1+1+5) 171+8+8 131+7+5 2 59
3 70 Flemming Bendixsen Mallock MK31 (1)(1+0+0) 161+7+8 161+7+8 141+6+7 91+1+7 2 57
4 64 Stewart Stjernholm Larsen Phantom P94-8 141+6+7 (9)(1+1+7) 101+8+1 91+7+1 121+10+1 2 47
5 56 Jan Nordgren Phantom S22 121+6+5 81+6+1 81+3+4 81+1+6 36
6 63 Johan Westerberg Phantom 121+5+6 (5)(1+3+1) 71+2+4 91+2+6 61+1+4 2 36
7 51 Søren P. Christensen Mallock MK31 131+7+5 21+1+0 101+3+6 111+5+5 36
8 61 Stefan Mumm Mallock Mk29 11+0+0 131+5+7 21+1+0 171+8+8 33
9 55 Erik/Mats Lundkvist Bodin Kb9b 91+4+4 61+5+0 (3)(1+1+1) 61+4+1 101+6+3 2 33
10 58 Jens Storm-Nielsen Mallock MK 31 71+3+3 91+2+6 61+4+1 (4)(1+1+2) 41+2+1 2 28
11 52 Hans Johansson Bodin k9 91+4+4 51+1+3 51+1+3 81+5+2 27
12 62 Pete Roberts Mallock Mk24 (3)(1+1+1) 31+1+1 31+1+1 31+1+1 51+3+1 2 16
13 59 Jan Strand Mallock U2 Mk 20b (3)(1+1+1) 41+1+2 31+1+1 31+1+1 31+1+1 2 15
14 57 Peter Strand Mallock Mk30PR/EBX 41+1+2 31+1+1 61+4+1 13
15 54 Jonas Svensson Bodola MK5 51+2+2 31+1+1 31+1+1 11
16 60 Mikael Aagaard Mallock mk 20b 21+0+1 21+1+0 31+1+1 31+1+1 10
17 69 Vidar Bakke Phantom 51+1+3 11+0+0 6
RS
1 2 Thomas Nilsson PRC 51+1+3 71+3+3 71+3+3 (5)(1+2+2) 51+2+2 2 26
2 5 Anders Berger Radical Pro Sport 1300 51+3+1 31+1+1 31+1+1 11
  • En deltagarpoäng utdelas till samtliga deltagare som har fått en officiell träningstid.
  • De deltagare som fått officiell träningstid i samtliga genomförda tävlingar en säsong får två extra deltagarpoäng.
  • Poängen redovisas som Deltagarpoäng + Race1 + Race 2
  • Om en förare deltager i samtliga genomförda tävlingar en säsong räknas den sämsta tävlingen bort (markeras genom att denna helg visas inom parantes).
  • För en poäng vid race krävs att man startat, första varvet behöver ej fullbordas. Noll (0) poäng betyder därmed ej startat.