Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2008

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Nr Namn Bil KleKinne-
kulle
24-25/5

mylaps
MtpMan-
torp
1/6

mylaps
KtpKnuts-
torp
4-6/7
AtpAnders-
torp
9-10/8
mylaps
FbgFalken-
berg
6-7/9

mylaps
B Tot
Roadsport A
1 16 Lars Macklin Hult Healey Special 131+6+6 121+7+4 131+6+6 (9)(1+4+4) 151+7+7 2 55
2 4 Jesper Marcusson Porsche 964 RSR 131+7+5 71+5+1 141+4+9 151+9+5 49
3 7 Tommy Falck Lotus Super Seven 121+4+7 141+8+5 41+2+1 151+5+9 45
4 17 Christer Almqvist Caterham Seven 191+9+9 111+4+6 151+10+4 45
5 3 Kent "Nisse" Hellqvist Lotus Super Seven 101+5+4 101+7+2 111+4+6 31
6 12 Bo Johansson BJ1 51+1+3 131+5+7 111+6+4 29
7 2 Stefan Hasselgren Caterham CSR 200 61+3+2 71+3+3 51+3+1 41+1+2 22
8 14 Bengt Metz Caterham Superlight 41+2+1 21+1+0 61+2+3 41+2+1 16
9 23 Robert Gustavsson Ginetta G27 51+2+2 71+3+3 12
10 18 Sebastian Wichers Westfield 41+1+2 4
11 5 Jonny Gren GRJ 07 21+1+0 2
12 6 Joakim Granfors Westfield 07 utom tävlan 0
Roadsport B
1 41 Krister Andersson Porsche Boxter 131+6+6 161+8+7 (9)(1+4+4) 151+7+7 111+4+6 2 57
2 59 Max Lindblom Triumph TR2 (4)(1+0+3) 101+5+4 71+3+3 101+4+5 61+2+3 2 35
3 49 Anders & Malin Eriksson Caterham Seven 91+4+4 91+6+2 (3)(1+1+1) 71+5+1 51+3+1 2 32
4 51 Mikael Wiklund Alfa Romeo GTV 131+6+6 111+6+4 24
5 67 Rolf Dawidzon MGB GTS 51+3+1 51+2+2 61+2+3 41+1+2 20
6 43 Fredrik All Porsche Boxter 61+3+2 81+4+3 61+3+2 20
7 44 Svante Andersson Porsche Boxter 21+1+0 71+1+5 61+1+4 15
8 46 Jan-Åke Sundberg Porsche 924T 41+2+1 31+2+0 7
Roadsport C
1 92 Niklas Falk Mazda MX-5 171+9+7 141+7+6 101+5+4 (5)(1+2+2) 71+4+2 2 50
2 91 Per Hammarsjö Mazda MX-5 121+7+4 91+5+3 81+4+3 29
4 72 Fredrik Westin Lotus Elise S2 121+6+5 91+4+4 71+2+4 28
3 95 Joachim Osbeck Mazda MX-5 91+4+4 161+8+7 25
5 94 Fredrik Henriksson Mazda MX-5 81+4+3 61+3+2 61+3+2 20
6 96 Magnus Pettson Mazda MX-5 71+5+1 41+2+1 31+1+1 14
7 98 Dennis Kullman Mazda MX-5 121+6+5 12
8 90 Leif Perbeck Toyota MR2 51+2+2 21+1+0 31+2+0 10
9 97 Mats Lundin Mazda MX-5 21+1+0 31+1+1 31+1+1 8
10 71 Anders Agfors Alfa Romeo Giulia Sprint GTV 41+3+0 4
Modsport I
1 3 Jaan Tolli Porsche Boxter 101+9+0 101+5+4 111+5+5 (8)(1+3+4) 101+7+2 2 43
2 30 Stefan Pfister Lotus Europa 11+0+0 141+7+6 151+5+9 30
3 5 Ola Johansson MGB-GT 11+0+0 51+1+3 81+5+2 111+4+6 25
4 33 Kenneth Nilsson Scatto T7 111+7+3 51+3+1 51+3+1 21
5 11 Villy Zielinski Lotus Europa 131+6+6 61+2+3 19
6 1 Sören Trygg Lola GTD T70 71+2+4 21+1+0 81+4+3 17
7 9 Ingvar Sand Corvette 21+1+0 141+9+4 16
8 35 Peter Eriksson Porsche 911 RSR 141+6+7 14
9 6 Kenneth Winkler Ford GTD 40 51+2+2 91+3+5 14
10 4 Arto Rajakangas Saker GT 61+5+0 11+0+0 31+1+1 10
11 21 Reidar Thoresson Ford GTD 40 51+2+2 41+2+1 9
12 7 Stefan Inerud Corvette 61+3+2 11+0+0 7
13 23 Glenn Andersson Jaguar E-type 61+4+1 6
14 16 Emil & Per Löveryd Alfa Romeo GTV 11+0+0 11+0+0 21+1+0 4
15 60 Martin Berner Aquila SR1 utom tävlan 0
Modsport II
1 504 Arne Parnheden Porsche 71+3+3 61+3+2 71+3+3 61+3+2 26
2 54 Jesper Markusson Porsche 31+1+1 21+1+0 31+1+1 21+1+0 10
3 49 Douglas Wischers Lotus Europa
Modsport III
1 79 Mats Hildingsson Porsche 51+2+2 61+3+2 51+2+2 51+2+2 21
2 46 Jan-Åke Sundberg Porsche 21+1+0 2
3 78 Lars Rosenblad Porsche
Clubman
1 66 Stewart Stjernholm Phantom S22/S21 61+5+0 111+2+8 211+10+10 191+10+8 57
2 70 Flemming Bendixen Mallock Mk31 181+9+8 61+3+2 151+7+7 141+6+7 53
3 51 Søren P. Christensen Mallock U2 Mk31 (10)(1+7+2) 121+6+5 101+8+1 161+8+7 111+4+6 2 51
4 63 Johan Westerberg Phantom P91 131+6+6 131+6+6 121+7+4 61+1+4 44
5 58 Jens Storm-Nielsen Mallock Mk31 111+5+5 91+4+4 81+4+3 121+6+5 (3)(1+1+1) 2 42
6 61 Marie Carlsson Mallock U2 Mk29 161+8+7 71+5+1 91+5+3 91+3+5 41
7 60 Mikael Aagaard Mallock Mk20B 71+3+3 31+1+1 (1)(1+0+0) 131+4+8 81+5+2 2 33
8 71 Stefan Mumm Mallock Mk31 81+1+6 191+8+10 27
9 62 Pete Roberts Mallock Mk24 91+4+4 61+2+3 31+2+0 41+2+1 22
10 75 Petter Berger Phantom P94/8 211+10+10 21
11 57 Peter Strand Mallock Mk30 81+3+4 41+1+2 21+1+0 14
12 55 Erik & Mats Lundkvist Bodin K9b 21+1+0 11+0+0 71+1+5 31+1+1 13
13 64 Emil Löveryd Phantom P94/8 111+7+3 11
14 54 Jonas Svensson Bodola 41+2+1 41+1+2 31+1+1 11
15 59 Jan Strand Mallock Mk20B 51+3+1 31+1+1 8
RS
1
2
3
  • En deltagarpoäng utdelas till samtliga deltagare som har fått en officiell träningstid.
  • De deltagare som fått officiell träningstid i samtliga genomförda tävlingar en säsong får två extra deltagarpoäng.
  • Poängen redovisas som Deltagarpoäng + Race1 + Race 2
  • Om en förare deltager i samtliga genomförda tävlingar en säsong räknas den sämsta tävlingen bort (markeras genom att denna helg visas inom parantes).
  • För en poäng vid race krävs att man startat, första varvet behöver ej fullbordas. Noll (0) poäng betyder därmed ej startat.