Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2009

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
  3. Poäng i borträknat race
  4. Högsta poäng i något race
as .csv file
Pl Nr Namn Bil KleKinne-
kulle
23-24/5

mylaps
GåsGeller-
åsen
12-14/6
mylaps
KtpKnuts-
torp
3-5/7

mylaps
AtpAnders-
torp
22-23/8

mylaps
FbgFalken-
berg
18-20/9

mylaps
B Tot
prel.
Roadsport A
1 8 Joakim Granfors Westfield 07 211+10+10 211+10+10 201+10+9 211+10+10 83
2 17 Christer Almqvist Caterham Seven 141+10+3 161+8+7 (12)(1+6+5) 131+6+6 151+7+7 2 60
3 16 Lars Macklin Hult Healey Special 181+8+9 101+3+6 101+3+6 161+8+7 (7)(1+1+5) 2 56
4 7 Tommy Falck Lotus Super Seven 31+2+0 161+7+8 91+7+1 171+8+8 45
5 15 Anders Mårtensson MK Indy R1 131+6+6 131+7+5 101+5+4 51+4+0 41
6 20 Mats Ohlsson Porsche 964 Cup -90 101+5+4 161+8+7 131+6+6 39
7 3 Kent "Nisse" Hellqvist Lotus Super Seven 21+1+0 31+1+1 111+5+5 101+5+4 26
8 10 Johan Westerberg Opel Speedster Turbo 101+4+5 21+1+0 61+1+4 81+4+3 26
9 2 Stefan Hasselgren Caterham CSR 200 151+7+7 51+4+0 20
10 33 Kent Johansson AC Cobra 11+0+0 101+6+3 61+2+3 21+1+0 19
11 11 Toni Berggren Camaro -02 71+4+2 61+3+2 13
12 24 Niklas Libell Westfield Megabusa 111+2+8 11
13 23 Robert Gustavsson Ginetta G27 41+1+2 61+2+3 10
14 8 Michael Öhrström Westfield R1 81+3+4 8
14 4 Jesper Marcusson Porsche 964 RSR 81+5+2 8
16 5 Jonny Gren GRJ 07 31+1+1 41+2+1 7
17 41 Krister Andero Porsche Boxster 61+3+2 6
18 25 Roy Palm Morgan Lightweight Roadster 31+1+1 3
19 14 Bengt Metz Caterham Superlight 21+1+0 2
Roadsport B
1 49 Anders & Malin Eriksson Caterham Seven 91+4+4 71+3+3 91+4+4 71+3+3 (3)(1+1+1) 2 34
2 59 Max Lindblom Triumph TR2 51+2+2 (3)(1+1+1) 51+2+2 31+1+1 91+4+4 2 24
3 67 Rolf Dawidzon MGB GTS 31+1+1 51+2+2 3
4 43 Fredrik All Porsche Boxster 31+1+1 3
41 Krister Andero Porsche Boxster 00+0+0 0
44 Svante Andersson Porsche Boxster 0
45 Anders Ehrman Datsun 240Z 00+0+0 0
47 Toni Persic Porsche Boxster 0
Roadsport C
1 72 Fredrik Westin Lotus Elise S2 191+8+10 101+5+4 211+10+10 101+5+4 60
3 94 Fredrik Henriksson Mazda MX-5 71+0+6 171+8+8 61+3+2 171+8+8 47
2 92 Niklas Falk Mazda MX-5 121+10+1 51+3+1 151+7+7 (4)(1+2+1) 131+6+6 2 47
4 99 Andreas Halbig Mazda MX-5 161+7+8 51+2+2 81+4+3 101+4+5 39
5 98 Dennis Kullman Mazda MX-5 131+5+7 101+5+4 81+5+2 31
7 73 Hans Drangel Mazda MX-5 91+4+4 121+6+5 71+3+3 28
6 91 Per Hammarsjö Mazda MX-5 121+6+5 101+3+6 22
9 77 Christoffer Waern Mazda MX-5 51+2+2 31+1+1 71+2+4 15
8 76 Robert Serwanski Mazda MX-5 71+3+3 51+2+2 12
11 74 Andreas Karlsson Mazda MX-5 31+1+1 00+0+0 31+1+1 6
10 71 Anders Agfors Alfa Romeo Giulia Sprint GTV 21+1+0 31+1+1 11+0+0 6
12 96 Magnus Pettson Mazda MX-5 31+1+1 3
13 97 Mats Lundin Mazda MX-5 31+1+1 3
14 89 Magnus Claesson Mazda MX-5 21+1+0 2
14 90 Leif Perbeck Toyota MR2 21+1+0 2
Modsport I
1 3 Jaan Tolli Porsche Boxter 91+4+4 71+3+3 121+6+5 28
2 9 Ingvar Sand Corvette 111+5+5 81+4+3 19
3 72 John-Erik Öberg BMW M1 Sauber 41+2+1 31+1+1 61+3+2 13
4 1 Sören Trygg Lola GTD T70 41+1+2 61+2+3 10
5 64 Mikael Borggren 61+3+2 6
6 7 Stefan Inerud Corvette 41+2+1 4
8 30 Stefan Pfister Lotus Europa 11+0+0 21+1+0 3
7 16 Per Löveryd Alfa Romeo GTV 00+0+0 31+1+1 3
9 33 Kenneth Nilsson Scatto T7 11+0+0 00+0+0 1
4 Arto Rajakangas Saker GT 0
6 Kenneth Winkler Ford GTD 40 0
Modsport II
1 45 Peter Eriksson Porsche 911 RSR 51+3+1 61+2+3 31+1+1 81+4+3 22
2 49 Douglas Wischers Lotus Europa 21+1+0 71+2+4 31+1+1 12
3 74 Bo Johansson Lotus Europa 71+4+2 31+2+0 10
4 504 Arne Parnheden Porsche 61+4+1 6
5 8 Joakim Granfors Westfield 07 51+1+3 5
54 Jesper Markusson Porsche 0
75 Jan-Åke Sundberg Porsche 0
Clubman
1 71 Stefan Mumm Mallock U2 Mk35 151+7+7 (13)(1+6+6) 171+8+8 191+8+10 191+8+10 2 72
2 68 Henrik Andersen Mallock Mk31 111+9+1 161+5+10 91+7+1 151+6+8 51
3 75 Petter Berger Phantom P94/8 141+10+3 151+10+4 181+10+7 47
4 70 Flemming Bendixen Mallock Mk31 121+5+6 91+4+4 (3)(1+1+1) 71+5+1 131+7+5 2 43
5 60 Mikael Aagaard Mallock Mk20B 81+2+5 51+1+3 131+7+5 81+6+1 (3)(1+1+1) 2 36
6 52 Hans Johansson Bodin Kb9a 71+3+3 51+2+2 91+6+2 101+2+7 (3)(1+1+1) 2 33
7 56 Jan Nordgren Phantom S255 91+4+4 (1)(1+0+0) 71+2+4 31+1+1 31+1+1 2 24
8 62 Pete Roberts Mallock Mk24 81+1+6 111+4+6 41+2+1 23
9 72 Bjarne Mumm Mallock U2 Mk35 101+1+8 91+4+4 19
10 57 Peter Strand Mallock Mk30PR 111+3+7 51+1+3 31+1+1 19
11 66 Stewart Stjernholm Phantom S22/S21 161+6+9 31+1+1 19
12 53 Svein Langholm Bodin Mk12, -09 51+3+1 61+4+1 71+3+3 18
13 55 Erik & Mats Lundkvist Bodin K9b 21+0+1 61+3+2 81+5+2 16
14 64 Emil Löveryd Phantom P94/-09 11+0+0 11+0+0 21+1+0 81+1+6 12
15 58 Jens Storm-Nielsen Mallock Mk31 71+1+5 31+1+1 10
16 73 Henrik Vognstrup-Kjær Mallock Mk20B 41+1+2 11+0+0 31+1+1 8
17 59 Jan Strand Mallock Mk20B 31+1+1 31+1+1 6
51 Søren P. Christensen Mallock U2 Mk31 0
  • En deltagarpoäng utdelas till samtliga deltagare som har fått en officiell träningstid.
  • De deltagare som fått officiell träningstid i samtliga genomförda tävlingar en säsong får två extra deltagarpoäng.
  • Poängen redovisas som Deltagarpoäng + Race1 + Race 2
  • Om en förare deltager i samtliga genomförda tävlingar en säsong räknas den sämsta tävlingen bort (markeras genom att denna helg visas inom parantes).
  • För en poäng vid race krävs att man startat, första varvet behöver ej fullbordas. Noll (0) poäng betyder därmed ej startat.