Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2011

Placering i varje race ger följande poäng:
20, 18, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 1, 1 osv,
Samtliga heat räknas.

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
as .csv file
Pl Nr Namn Klubb Bil KleKinne-
kulle
14-15/5

MtpMan-
torp
5-6/6

mylaps
KtpKnuts-
torp
8-10/7

mylaps
FbgFalken-
berg
23-24/7

mylaps
AtpAnders-
torp
6-7/8

mylaps
Tot
prel.
Roadsport A
1 16 Lars Macklin SSK Hult Healey Special 391+18+20 411+20+20 351+20+14 371+20+16 411+20+20 193
2 33 Kent Johansson Karlskoga MF AC Cobra 371+20+16 371+18+18 371+18+18 371+16+20 371+18+18 185
3 11 Toni Berggren & Jonas Jansson Karlskoga MF Camaro -02 231+10+12 311+16+14 241+14+9 371+18+18 311+16+14 146
4 10 Johan Westerberg SSK Opel Speedster Turbo 311+12+18 311+14+16 231+12+10 221+12+9 231+10+12 130
5 26 Henrik Månsson MSCC Westfield Seiw 271+16+10 271+6+20 231+14+8 311+14+16 108
6 12 Bo Johansson ARC BJ1 291+14+14 131+7+5 251+10+14 67
7 6 Magnus Bengtsson FMK Corvette C5Z06 161+8+7 201+9+10 231+12+10 59
8 20 Malin Magnusson CCS Racing Corvette C5LS3 121+5+6 211+8+12 191+9+9 52
9 5 Jonny Gren Karlskoga MF GRJ 07 171+8+8 151+7+7 32
10 7 Tommy Falck SVKG Lotus Seven 11+0+0 291+16+12 30
11 3 Kent Nisse Hellqvist SVKG Lotus Super Seven 271+10+16 27
12 21 Per Johansson Audi ClubSport Audi TT 191+9+9 19
13 14 Bengt Metz MSCC Caterham Superlight 181+9+8 18
Roadsport B
1 42 Joachim Osbeck SVKG Lotus Elise 111S 411+20+20 291+12+16 351+20+14 391+20+18 391+20+18 183
2 59 Max Lindblom Karlskoga MF Triumph TR2 351+18+16 411+20+20 351+14+20 271+16+10 331+16+16 171
3 49 Anders&Malin Eriksson SVKG Caterham 7 271+14+12 291+14+14 371+18+18 291+12+16 331+18+14 155
4 43 Joakim Birgersson RHK Caterham 7 291+16+12 331+16+16 291+14+14 351+14+20 126
5 55 Niklas Falk SVKG Mazda MX-5 351+16+18 201+10+9 211+10+10 231+10+12 251+12+12 124
6 44 Per Johansson Audi ClubSport Audi TT 371+18+18 391+18+20 76
7 61 Dennis Andersson PCSR Porche 944S2 271+12+14 201+9+10 47
8 69 Göran Strandlund Club Corvette Sweden Corvette C4 191+9+9 211+10+10 40
9 67 Rolf Dawidzon MSCC MGB GT 251+12+12 25
Roadsport C
1 76 Robert Serwanski Svedala MK Mazda MX-5 411+20+20 391+18+20 391+18+20 281+18+9 261+5+20 173
2 99 Andreas Halbig Karlskoga MF Mazda MX-5 191+18+0 351+20+14 391+20+18 411+20+20 251+20+4 159
3 86 Henrik Pihl SVKG Mazda MX-5 351+16+18 251+12+12 311+16+14 351+16+18 231+4+18 149
4 80 Ronnie Hofberg MX-5 Racing Club Mazda MX-5 231+10+12 311+14+16 251+12+12 291+14+14 331+18+14 141
5 78 Henrik Eriksson Karlskoga MF Porsche 944 351+16+18 311+14+16 271+10+16 311+14+16 124
6 77 Christoffer Waern SVKG Mazda MX-5 161+7+8 151+7+7 211+10+10 251+12+12 251+12+12 102
7 84 Torkel Kristensson MX-5 Racing Club Mazda MX-5 191+9+9 191+9+9 181+9+8 201+10+9 76
8 72 Per Oleskog SVKG Mazda MX-5 131+6+6 211+10+10 71+1+5 11+0+0 271+16+10 69
9 82 Anders Träff (Nyberg motor eftr AB) MX-5 Racing Club Mazda MX-5 51+1+3 131+6+6 31+1+1 161+8+7 37
10 93 Björn Niklasson Kungsbacka MA Mazda MX-5 31+1+1 91+3+5 31+1+1 201+9+10 11+0+0 36
11 87 Jimmy Visshed MX-5 Racing Club Mazda MX-5 311+14+16 31
12 83 Bertil Thorsson MSCC Mazda MX-5 91+3+5 81+4+3 141+7+6 31
13 73 Magnus Ohlsson SVKG Mazda MX-5 171+8+8 141+7+6 31
14 90 Pelle Brusebäck Karlskoga MF Mazda MX-5 191+8+10 111+6+4 30
15 94 Fredrik Henriksson MX-5 Racing Club Mazda MX-5 271+12+14 27
16 95 Anders Roos MK Skandia Mazda MX-5 91+5+3 181+8+9 27
17 97 Olle Ollson MX-5 Racing Club Mazda MX-5 51+2+2 31+1+1 181+9+8 26
18 91 Tobias Nyström MX-5 Racing Club Mazda MX-5 131+5+7 51+2+2 18
19 92 Daniel Östlund Club Alfa Romeo Mazda MX-5 31+1+1 121+6+5 15
20 75 Per Hammarsjö MX-5 Racing Club Mazda MX-5 131+5+7 13
21 79 Daniel Jonsson MHF-U Skarpnäck Mazda MX-5 91+4+4 31+1+1 12
22 74 Andreas Karlsson MX-5 Racing Club Mazda MX-5 61+4+1 31+1+1 9
23 70 Christian Lund MX-5 Racing Club Mazda MX-5 61+1+4 6
24 71 Anders Agfors SVKG Alfa Romeo Gulia Sprint GT 51+3+1 5
25 81 Jesper Friis KOMO Mazda MX-5 31+1+1 3
Modsport I
1 8 Joakim Granfors KAK Westfield Honda 411+20+20 311+10+20 411+20+20 411+20+20 371+16+20 191
2 3 Jaan Tolli Hyllinge MS Porsche Boxster 351+16+18 351+20+14 351+18+16 151+14+0 120
3 7 Björn Davidsson SHRA Mantorp Pontiac Trans Am GT-1 151+14+0 291+16+12 241+9+14 291+14+14 97
4 33 Kenneth Nilsson SMK Eda Scatto T7 351+18+16 131+12+0 201+10+9 281+18+9 96
5 42 Anders Edlund Hyllinge MS Porsche GT3 CUP 371+18+18 391+20+18 76
6 21 Reidar Toresen NMK Larvik Ford GTD 40 291+14+14 191+8+10 231+10+12 71
7 37 Johan Weglin WMK Toyota Supra 371+18+18 251+12+12 62
8 30 Stefan Pfister SSK Lotus Europa 351+16+18 171+16+0 52
9 6 Kenneth Winkler Linköpings MS Ford GTD40 11+0+0 231+10+12 231+12+10 47
10 1 Sören Trygg SSK Lola GTD T70 311+14+16 31
11 29 Michael Karpes LMS Corvette S6R 261+9+16 26
12 9 Björn Andersson PCSR Porsche GT2 131+12+0 13
13 19 Ingvar Sand SVKG Corvette 101+9+0 10
13 25 Peter Eriksson Hyllinge MS Porsche 964 GT2 101+9+0 10
15 5 Ola Johansson ÖSK MGB GT 91+8+0 9
16 400 Robban Kihlbom Botkyrka MK Camaro Z28 11+0+0 1
Modsport II
1 47 Bo Johansson Lotus Car Club Sweden Lotus Europa 411+20+20 391+20+18 191+18+0 411+20+20 140
2 49 Douglas Wichers SSK Lotus Europa S1 371+18+18 331+16+16 331+16+16 103
3 41 Michael Öhrströ SSK Westfield Hayabusa 331+16+16 291+14+14 331+14+18 95
4 57 Marcus Stålheim BMWSC BMW M3 391+18+20 411+20+20 80
5 42 Fredrik Henriksson MX5 Racing Club Fisher Fury 211+0+20 21
6 59 Krister Andero SSK Porsche Boxster 11+0+0 1
Clubman
1 71 Stefan Mumm Svedala MK Mallock Mk35 371+20+16 411+20+20 411+20+20 371+16+20 411+20+20 197
2 70 Flemming Bendixen HMS Mallock Mk31 331+12+20 241+14+9 371+18+18 371+20+16 191+0+18 150
3 58 Jens Storm-Nielsen HMS DK Mallock Mk31 281+9+18 221+9+12 161+6+9 251+12+12 311+16+14 122
4 53 Svein Langholm Mcar NO Bodin Mk12 241+14+9 271+12+14 291+14+14 371+18+18 11+0+0 118
5 52 Hans Johansson SSK Bodin k9a 171+16+0 241+16+7 271+14+12 351+18+16 103
6 72 Bjarne Mumm SSK Mallock Mk35 291+16+12 371+18+18 251+8+16 11+0+0 92
7 59 Jan Strand MSCC Mallock Mk20b 251+10+14 191+8+10 211+10+10 11+0+0 66
8 51 Magnus Andersson SVKG Mallock Mk31 291+18+10 271+10+16 81+7+0 64
9 57 Peter Strand MSCC Mallock U2 Mk30PR/EBX 251+12+12 151+0+14 40
10 55 Peter Lindberg SSK Bodin kb9 91+8+0 181+9+8 101+9+0 37
11 73 Henrik Vognstrup Mallock 201+10+9 20
12 60 Mikael Aagaard HMS DK Mallock Mk27 81+7+0 8
RS
1 5 Peter Olsson PCSR Radical 11+0+0 371+16+20 391+20+18 411+20+20 118
2 4 Peter Eriksson Hyllinge MS PRC/Opel 191+0+18 371+18+18 391+18+20 11+0+0 96
3 1 Tomas Stamreus Falkenbergs MK PRC 211+20+0 411+20+20 62
4 17 Bo Johansson Lotus Car Club Sweden PRC 191+18+0 191+0+18 38
5 23 Andreas Ernestus Naf motorsport Tröndelag Juno SSE-CN 411+20+20 41
  • En deltagarpoäng utdelas till samtliga deltagare som har fått en officiell träningstid.
  • Poängen redovisas som Deltagarpoäng + Race1 + Race 2
  • För placering/poäng vid race krävs att man startat, första varvet behöver ej fullbordas. Noll (0) poäng betyder därmed ej startat.