Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2012

Placering i varje race ger följande poäng:
20, 18, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 1, 1 osv,
Samtliga heat räknas.

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
as .csv file
Pl Nr Namn Klubb Bil KleKinne-
kulle
26-27/5

amigoo
GldGot-
land
16-17/6

mylaps
KtpKnuts-
torp
6-8/7

mylaps
AtpAnders-
torp
11-12/8

mylaps
FbgFalken-
berg
8-9/9

mylaps
Tot
prel.
Roadsport A
1 16 Lars Macklin SSK Hult Healey Special 391+20+18 411+20+20 371+18+18 411+20+20 371+16+20 195
2 7 Tommy Falck SVKG Lotus Seven 371+16+20 331+14+18 251+8+16 371+18+18 311+14+16 163
3 6 Magnus Bengtsson FMK Corvette C5 Z06 271+14+12 291+12+16 201+9+10 221+12+9 98
4 4 Mikael Petterson Audi ClubSport Audi TT 2010 331+18+14 221+16+5 221+12+9 201+9+10 97
5 20 Malin Magnusson CCS Corvette C5 211+10+10 291+16+12 131+6+6 231+10+12 81+4+3 94
6 26 Henrik Månsson MSCC Westfield Seiw 351+14+20 391+20+18 74
7 13 Magnus Karlsson Chevrolet Corvette 271+12+14 331+16+16 111+5+5 71
8 9 Magnus Skarp ARC Corvette C5 Z06 161+7+8 291+14+14 141+7+6 59
9 3 Kent Hellqvist SVKG Lotus Super Seven 1969 221+9+12 331+18+14 55
10 25 Peter Öfverman MSCC Westfield SEiW 271+12+14 151+2+12 42
11 15 Magnus Mårtensson MSCC Mk Indy / Morty 7 201+10+9 191+10+8 39
12 11 Toni Berggren & Jonas Jansson Karlskoga MF Camaro -02 351+18+16 35
13 33 Andreas Halbig SVKG BMW M3 (H.Y.E.) 311+20+10 31
14 14 Bengt Metz MSCC Caterham SuperLight 131+5+7 141+6+7 27
15 33 Torulf Magnusson LMS BMW M3 (H.Y.E.) 111+8+2 11
16 5 Jonny Gren Karlskoga MF GRJ 07 81+3+4 8
Roadsport B
1 59 Max Lindblom Karlskoga MF Triumph TR2 251+12+12 411+20+20 331+18+14 291+12+16 351+18+16 163
2 42 Joachim Osbeck SVKG Lotus Elise 111S 411+20+20 311+12+18 161+8+7 411+20+20 129
3 44 Thomas Larsson MSCC Porsche 944 Turbo 201+10+9 351+16+18 181+8+9 291+14+14 221+12+9 124
4 68 Martin Gistell BMW Z3 Coupe 411+20+20 411+20+20 351+16+18 117
5 49 Malin & Anders Eriksson SVKG Caterham 7 351+18+16 181+9+8 351+16+18 201+9+10 108
6 46 Pär & Roger Fredriksson Porsche 944 S2 291+14+14 211+10+10 201+7+12 291+14+14 99
7 47 Joakim Birgersson RHK Caterham 7 351+16+18 331+16+16 271+18+8 95
8 43 Ulrich Richter Audi ClubSport Audi TT 201+9+10 271+14+12 211+10+10 68
9 55 Niklas Falk SVKG Mazda MX-5 191+9+9 231+10+12 42
10 26 Henrik Olsson PCSR Porsche 968 351+18+16 35
Roadsport C
1 99 Andreas Halbig SVKG Mazda MX-5 411+20+20 411+20+20 371+18+18 411+20+20 371+20+16 197
2 84 Torkel Kristensson MX-5 Racing Club Mazda MX-5 231+10+12 351+16+18 311+20+10 291+10+18 271+14+12 145
3 73 Magnus Ohlsson SVKG Mazda MX-5 191+9+9 351+18+16 251+10+14 331+16+16 171+8+8 129
4 80 Ronnie Hofberg MX-5 Racing Club Mazda MX-5 351+18+16 371+16+20 351+16+18 107
5 91 Tobias Nyström MX-5 Racing Club Eunos Roadster 291+14+14 311+14+16 391+18+20 99
6 77 Christoffer Waern SVKG Mazda MX-5 351+16+18 251+12+12 271+12+14 87
7 82 Anders Träff (Nyberg motor eft) MX-5 Racing Club Mazda MX-5 21+1+0 211+10+10 91+3+5 291+14+14 201+10+9 81
8 62 Kent Heijel Kils MK Eunos Roadster 111+9+1 311+18+12 201+9+10 62
9 69 Marcus Fabricius Gotlandring Mazda MX-5 101+4+5 291+14+14 141+5+8 91+3+5 62
10 83 Bertil Thorsson MSCC Mazda MX-5 191+9+9 91+2+6 201+12+7 41+1+2 52
11 76 Andreas Eckemark MX-5 Racing Club Mazda MX-5 131+5+7 51+1+3 191+9+9 101+5+4 47
12 93 Björn Niklasson Kungsbacka MA Mazda MX-5 81+3+4 81+6+1 191+8+10 121+4+7 47
13 89 Erik Blixt MX-5 Racing Club Mazda MX-5 171+8+8 151+7+7 141+7+6 46
14 72 Per Oleskog SVKG Mazda MX-5 231+12+10 11+0+0 181+8+9 42
15 177 Edvin Persson MSCC Porsche 944 251+12+12 25
16 88 Håkan Jönsson MSCC Mazda MX-5 41+1+2 161+7+8 31+1+1 23
17 70 Christian Lund MX-5 Racing Club Mazda MX-5 131+6+6 101+6+3 23
18 66 Lars Fredriksson Skepptuna MK Mazda MX-5 91+7+1 61+4+1 15
19 65 Ulf Wärnberg Uddevalla Kartingklubb Mazda MX-5 31+1+1 31+1+1 41+2+1 10
20 98 Johan Hedström MX-5 Racing Club Mazda MX-5 51+1+3 31+1+1 8
21 97 Jan-Eric Lindgren Mazda MX-5 51+2+2 31+1+1 8
22 96 Alexander Söderblom MX-5 Racing Club Mazda MX-5 61+1+4 6
23 92 Daniel Östlund Club Alfa Romeo Mazda MX-5 31+1+1 3
Modsport I
1 8 Joakim Granfors KAK Westfield Honda 411+20+20 411+20+20 261+5+20 141+6+7 411+20+20 163
2 33 Kenneth Nilsson SMK Eda Scatto T7 101+9+0 291+12+16 351+18+16 211+8+12 311+18+12 126
3 3 Jaan Tolli Hyllinge MS Porsche Boxster 11+0+0 371+18+18 391+20+18 371+18+18 11+0+0 115
4 30 Stefan Pfister SSK Lotus Europa 231+8+14 311+16+14 11+0+0 221+12+9 311+16+14 108
5 9 Michael Karpers Chevrolet Corvette S6R 291+14+14 411+20+20 291+10+18 99
6 7 Björn Davidsson SHRA Mantorp Pontiac Trans Am GT-1 271+14+12 231+10+12 311+14+16 81
7 25 Peter Eriksson HMS Porsche 965 11+0+0 271+16+10 331+16+16 131+12+0 74
8 37 Johan Weglin Woxnadalens MK Toyota Supra 231+12+10 201+12+7 291+14+14 72
9 11 Lars Rosenblad / Villy Zielinski KMF / SVKG Lotus Europa 351+16+18 171+7+9 111+0+10 63
10 14 Peter Gustafson (Octagon Sportscars) SSK MGB V8 201+10+9 201+9+10 151+8+6 81+7+0 63
11 72 John-Erik Öberg SSK BMW M1 Sauber 351+18+16 231+10+12 58
12 77 Tommy Svensson HMS Mazda rx7 181+9+8 161+9+6 101+9+0 44
13 21 Reidar Thoresen NMK Larvik Ford GTD 40 121+6+5 191+10+8 31
14 130 Johan von Berens PCSR Porsche 993 GT2 151+14+0 15
15 22 Sten Jarl HMS Viper GTS 91+4+4 9
Modsport II
1 504 Arne Parnheden MSCC Porsche/996 351+16+18 311+14+16 391+18+20 351+18+16 171+16+0 157
2 47 Bo Johansson Lotus Car Club Sweden Lotus Europa 371+20+16 371+20+16 411+20+20 351+14+20 150
3 66 Kent Johansson BMW Z4 GTR 351+16+18 391+20+18 74
4 45 Krister Andero SSK Porsche Boxster 391+18+20 331+14+18 72
5 44 Leif Andersson Kullings MS Toyota Celica GT2 351+16+18 131+12+0 191+18+0 67
6 46 Ronnie Hofberg MX-5 Racing Club Porsche Boxster 311+16+14 291+14+14 60
7 56 Markus Norström Botkyrka MK Porsche GT3 Cup 411+20+20 41
8 55 Fredrik Behring PSCR Porsche 996 cup 191+18+0 19
9 49 Douglas Wichers SSK Lotus Europa 11+0+0 1
Modsport III
1 86 Henrik Pihl SVKG Mazda MX-5 411+20+20 411+20+20 411+20+20 411+20+20 411+20+20 205
2 73 Robert Gustafsson ÖSK Ginetta G27R 371+18+18 371+18+18 74
3 55 Niklas Falk SVKG Mazda MX-5 371+18+18 331+16+16 70
4 96 Dan Nystedt SSK Porsche 924/944 371+18+18 37
Clubman
1 71 Stefan Mumm Svedala MK Mallock Mk35 411+20+20 411+20+20 411+20+20 411+20+20 164
2 52 Jonny Thomsen SVKG KB9A 331+18+14 351+16+18 311+16+14 291+12+16 128
3 72 Bjarne Mumm SSK Mallock Mk35 91+8+0 351+18+16 371+18+18 371+18+18 118
4 58 Jens Storm-Nielsen HMS DK Mallock Mk31 231+10+12 251+12+12 271+14+12 191+9+9 94
5 59 Jan Strand MSCC Mallock Mk20b 201+9+10 211+10+10 201+10+9 231+10+12 84
6 51 Magnus Andersson SVKG Mallock Mk31 331+16+16 311+16+14 64
7 70 Flemming Bendixen HMS Mallock Mk31 331+14+18 291+14+14 11+0+0 63
8 77 Hasse Tullsten PCSR Vision V95 261+9+16 251+14+10 51
9 57 Peter Strand MSCC Mallock Mk30PR/EBX 191+9+9 231+12+10 11+0+0 43
10 54 Jonas Svensson SVKG Bodola Mk.5 Evolution 221+12+9 22
RS
1 1 Thomas Stamreus KMF PRC S98 331+20+12 411+20+20 411+20+20 115
2 5 Peter Olsson PCSR Radical Prosport -01 391+20+18 351+16+18 351+18+16 109
3 25 Hans Johansson SSK Radical Prosport 1300 291+14+14 331+18+14 351+16+18 97
4 2 Claus Møller Historisk Motorsport PRC C3 391+18+20 391+18+20 11+0+0 79
5 7 Jan Nordgren MSCC Phantom S255 331+16+16 351+16+18 68
6 12 Tobias & Olof Wijk FMK Radical Prosport 291+12+16 311+14+16 60
  • En deltagarpoäng utdelas till samtliga deltagare som har fått en officiell träningstid.
  • Poängen redovisas som Deltagarpoäng + Race1 + Race 2
  • För placering/poäng vid race krävs att man startat, första varvet behöver ej fullbordas. Noll (0) poäng betyder därmed ej startat.
Klubb Tot
1 SVKG 1472
2 MSCC 758
3 SSK 749
4 MX-5 Racing Club 622
5 PCSR 210
6 Karlskoga MF 206
7 HMS 190
8 Audi ClubSport 165
9 Svedala MK 164
10 KAK 163