Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2013

Placering i varje race ger följande poäng:
20, 18, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 1, 1 osv,
Samtliga heat räknas.

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
as .csv file
Pl Nr Namn Klubb Bil KleKinne-
kulle
25-26/5

amigoo
KtpKnuts-
torp
5-7/7

mylaps
AtpAnders-
torp
17-18/8

FbgFalken-
berg
14-15/9

MtpMan-
torp
28-29/9

Tot
prel.
Roadsport A
1 1 Toni Berggren KMF Corvette C5Z06 -03 371+16+20 191+10+8 371+18+18 391+18+20 331+16+16 165
2 40 Anders Edlund Hyllinge MS Westfield 191+0+18 411+20+20 351+20+14 371+18+18 132
3 25 Peter Öfverman MSCC Westfield SEiW 351+18+16 201+9+10 291+16+12 211+10+10 271+14+12 132
4 12 Torbjörn/ Fredrik Isaksson Norra-hammars MK Chevrolette corvette Z06 191+9+9 101+4+5 201+10+9 311+14+16 271+12+14 107
5 16 Lars Macklin SSK Hult Healey Special 311+16+14 251+12+12 411+20+20 97
6 2 Nibben Peterzéns Lidköpings MK Corvette c5 z06 231+12+10 121+7+4 261+9+16 351+16+18 11+0+0 97
7 7 Tommy Falck SVKG Lotus Seven 251+10+14 351+18+16 151+0+14 91+0+8 84
8 33 Torulf Magnusson Linköpings MK BMW M3 H.Y.E. 271+14+12 141+6+7 211+12+8 21+1+0 64
9 24 Hans Egonsson MSCC Caterham 7 411+20+20 31+1+1 44
10 11 Jonas Jansson KMF Camaro -02 391+20+18 39
11 15 Magnus Mårtensson MSCC Mk Indy / Morty 7 161+14+1 191+9+9 35
12 8 Göran Strandlund Club Corvette Sweden Racing Corvette C5Z06 -03 31+1+1 11+0+0 161+8+7 121+10+1 32
13 3 Kent Hellqvist SVKG Lotus Super Seven 1969 251+12+12 71+0+6 32
14 13 Magnus Karlsson ARC Chevrolet Corvette 251+14+10 25
15 27 Joakim Birgersson RHK Caterham 7 181+8+9 18
16 6 Magnus Bengtsson FMK Corvette C5 Z06 91+5+3 11+0+0 10
17 14 Bengt Metz MSCC Caterham SuperLight 81+1+6 11+0+0 9
18 4 Mikael Petterson Audi ClubSport Audi TT 2010 0
20 9 Magnus Skarp ARC Corvette C5 Z06 0
22 20 Malin Magnusson CCS Corvette C5 0
23 26 Henrik Månsson MSCC Westfield Seiw 0
Roadsport B
1 42 Joachim Osbeck SVKG Lotus Elise 111S 411+20+20 371+18+18 391+18+20 371+18+18 311+14+16 185
2 46 Pär & Roger Fredriksson Skaraborgs SVK Porsche 944 S2 371+18+18 331+16+16 391+20+18 311+14+16 391+20+18 179
3 59 Max Lindblom Karlskoga MF Triumph TR2 291+14+14 271+12+14 331+16+16 251+12+12 231+10+12 137
4 68 Martin Gistell BMW Sport Club BMW Z3 Coupe 411+20+20 411+20+20 391+18+20 121
5 55 Niklas Falk SVKG Mazda MX-5 211+10+10 291+14+14 311+16+14 201+9+10 101
6 44 Thomas Larsson MSCC Porsche 944 Turbo 21+1+0 271+14+12 131+0+12 11+0+0 311+16+14 74
7 45 Benedek Hovanyi Stockholms BK Honda CRX 331+16+16 141+12+1 47
8 50 Ola Flodin MX-5 Racing Club Mazda MX-5 251+12+12 101+9+0 35
Roadsport C
1 99 Andreas Halbig SVKG Mazda MX-5 331+12+20 311+10+20 331+16+16 411+20+20 391+18+20 177
2 62 Kent Heijel Kils MK Bil Mazda MX-5 291+16+12 351+20+14 411+20+20 331+18+14 211+20+0 159
3 69 Marcus Fabricius Gotlandring Mazda MX-5 331+18+14 311+12+18 191+9+9 271+10+16 311+14+16 141
4 89 Erik Blixt MX-5 Racing Club Mazda MX-5 201+9+10 271+14+12 331+18+14 331+14+18 251+10+14 138
5 84 Magnus Ohlsson SVKG Mazda MX-5 291+10+18 351+18+16 251+12+12 271+16+10 141+12+1 130
6 80 Björn Niklasson MX-5 Racing Club Mazda MX-5 161+7+8 201+9+10 181+7+10 251+12+12 191+8+10 98
7 71 Rikard Niva Luleå MS Mazda RX7 371+20+16 151+5+9 351+16+18 87
8 82 Anders Träff MX-5 Racing Club Mazda MX-5 181+8+9 171+8+8 231+14+8 61+2+3 221+9+12 86
9 72 Per Oleskog SVKG Mazda MX-5 161+14+1 181+16+1 291+10+18 171+8+8 80
10 83 Bertil Thorsson MSCC Mazda MX-5 51+1+3 51+1+3 91+2+6 151+7+7 71+1+5 41
11 76 Andreas Eckemark MX-5 Racing Club Mazda MX-5 121+5+6 141+7+6 141+7+6 40
12 74 Hans Nordström MX-5 Racing Club Mazda MX-5 31+1+1 31+1+1 131+5+7 131+6+6 61+1+4 38
13 75 Olle Olsson MX-5 Racing Club Mazda MX-5 111+3+7 111+5+5 131+5+7 35
14 70 Christian Lund MX-5 Racing Club Mazda MX-5 141+6+7 41+1+2 151+6+8 33
15 66 Lars Fredriksson Skepptuna MK Mazda MX-5 91+4+4 101+4+5 81+4+3 27
16 86 Björn Mullaart MSCC Mazda MX-5 91+8+0 111+1+9 20
17 81 Leif Ampler SVKG Mazda MX5 81+2+5 31+1+1 91+4+4 20
18 73 Niklas Kristiansson FMK Mazda MX-5 191+9+9 19
19 98 Johan Hedström MX-5 Racing Club Mazda MX-5 61+3+2 71+2+4 51+3+1 18
20 65 Ulf Wärnberg Uddevalla Kartingklubb Mazda MX-5 31+1+1 31+1+1 51+3+1 51+2+2 16
21 92 Daniel Östlund Club Alfa Romeo Mazda MX-5 31+1+1 121+6+5 15
22 50 Ola Flodin MX-5 Racing Club Mazda MX-5 21+0+1 91+4+4 41+1+2 15
23 96 Alexander Söderblom MX-5 Racing Club Mazda MX-5 81+6+1 21+1+0 10
24 87 Lars Carlsson MX-5 Racing Club Mazda MX-5 31+1+1 71+3+3 10
25 85 Magnus Carlsson SSK MG TF 31+1+1 3
26 79 Daniel Jonsson MHF-U Skarmnäck Mazda MX-5 0
27 88 Håkan Jönsson MSCC Mazda MX-5 0
Modsport I
1 25 Peter Eriksson HMS Porsche 965 311+14+16 391+20+18 351+14+20 291+12+16 331+16+16 167
2 7 Björn Davidsson SHRA Mantorp Pontiac Trans Am GT-1 371+18+18 311+16+14 311+12+18 251+10+14 101+9+0 134
3 4 Bengt Johansson Kalmar SVK COBRA 411+20+20 131+0+12 181+16+1 281+9+18 251+12+12 125
4 33 Kenneth Nilsson SMK Eda Scatto T7 191+18+0 201+18+1 291+16+12 391+20+18 107
5 3 Jaan Tolli Hyllinge MS Porsche Boxster 291+12+16 411+20+20 291+14+14 99
6 19 Ingvar Sand SVKG chevrolet corvette 21+1+0 31+1+1 371+20+16 201+18+1 111+10+0 73
7 2 John-Erik Öberg SSK BMW M1 Sauber 201+9+10 391+18+20 59
8 11 Villy Zielinski SVKG Lotus Europa 11+0+0 351+14+20 21+0+1 161+14+1 54
9 30 Stefan Pfister SSK Lotus Europa 311+16+14 31
10 14 Peter Gustafson SSK MGB V8 201+10+9 20
11 6 Kenneth Winkler Ford GTD40 0
13 9 SpeedLab Racing Chevrolet Corvette S6R 0
14 10 Svante Andersson Porsche 997 Cup 0
15 12 Per Lindqvist Pontiac Trans Am GT-1 0
17 21 Reidar Thoresen NMK Larvik Ford GTD 40 0
Modsport II
1 66 Kent Johansson KMF BMW Z4 GTR 391+20+18 371+18+18 21+0+1 411+20+20 331+18+14 152
2 40 Anders Edlund Hyllinge MS Westfield 221+20+1 371+16+20 291+12+16 391+20+18 127
3 16 Lars Macklin SSK Hult Healey Special 311+16+14 351+14+20 271+14+12 331+12+20 126
4 55 Torkel Kristensson MX-5 Racing Club Westfield Aerorace 391+18+20 181+9+8 271+12+14 211+10+10 141+1+12 119
5 44 Leif Andersson Kullings MS Toyota Celica GT2 181+1+16 251+12+12 201+18+1 331+18+14 151+14+0 111
6 48 Mattias Andersson PCS RC Porsche 968 271+14+12 191+8+10 141+1+12 331+16+16 93
7 47 Bo Johansson Lotus Car Club Sweden Lotus Europa 241+7+16 351+16+18 59
8 21 Sten Jarl HMS BMW M3 GTR Widebody 201+10+9 311+14+16 21+1+0 53
9 99 Johan Armskogh ÖrebroRC BMW M3 391+20+18 39
10 834 Bjørn Olaf Wiik KAN-Haugaland Honda NSX 311+20+10 31
11 504 Arne Parnheden MSCC Porsche/996 311+16+14 31
12 45 Krister Andero SSK Porsche Boxster 111+10+0 11
13 49 Douglas Wichers SSK Lotus Europa 11+0+0 11+0+0 11+0+0 3
14 23 Glenn Andersson Jaguar E-type 21+1+0 2
15 56 Markus Norström Botkyrka MK Porsche GT3 Cup 0
16 75 Peter Simons Ginetta G20 0
Modsport III
1 73 Robert Gustafsson ÖSK Ginetta G27R 371+18+18 391+20+18 411+20+20 411+20+20 158
2 72 Per Oleskog SVKG Mazda MX5 Miata 1998 211+20+0 331+16+16 311+16+14 371+18+18 122
3 81 Karl-Arne Källström 411+20+20 211+0+20 62
4 62 Kent Heijel Kils MK Bil Mazda MX-5 351+18+16 35
5 95 Niklas Falk SVKG Mazda MX-5 291+14+14 29
Clubman
1 53 Svein Langholm Mcar NO Bodin Mk12 331+12+20 271+10+16 411+20+20 311+12+18 391+20+18 171
2 71 Stefan Mumm Svedala MK Mallock Mk35 221+20+1 411+20+20 201+18+1 411+20+20 391+18+20 163
3 61 Marie Carlsson Hyllinge MS Mallock Mk29 351+16+18 351+16+18 311+14+16 181+1+16 331+16+16 152
4 72 Bjarne Mumm SSK Mallock Mk35 201+18+1 201+18+1 351+16+18 291+14+14 104
5 51 Magnus Andersson SVKG Mallock Mk31 21+1+0 291+14+14 101+0+9 251+12+12 66
6 54 Jonas Svensson SVKG Bodola Mk.5 Evolution 311+14+16 201+9+10 51
7 77 Hasse Tullsten Vision V95 31+1+1 181+16+1 211+10+10 42
8 58 Jens Storm-Nielsen HMS DK Mallock MK 31 331+18+14 33
9 60 Mikael Aagaard MSCC Mallock mk27 181+8+9 131+0+12 31
10 73 Henrik Vognstrup HMS DK Mallock 20b 31+1+1 251+14+10 28
11 59 Jan Strand MSCC Mallock Mk20b 251+12+12 21+1+0 27
12 57 Peter Strand MSCC Mallock U2 Mk30PR/EBX 11+0+0 1
RS
1 99 Daniel Röjsel SMK-Dala Radical Prosport 1300 411+20+20 411+20+20 411+20+20 411+20+20 164
2 97 Emelie Liljeström SMK Västerås Radical Prosport -07 371+18+18 351+18+16 291+16+12 391+20+18 140
3 2 Jonny Thomsen SVKG Radical Prosport 351+16+18 371+18+18 291+14+14 351+18+16 136
4 46 Jesper Prytz Hyllinge MS Radical Clubsport 291+14+14 331+16+16 201+1+18 00+0+0 82
5 13 Peter Johansson SMK-Trollhättan PRC-Honda 371+16+20 37
6 12 Tobias & Olof Wijk FMK Radical Prosport 351+18+16 35
7 25 Hans Johansson SSK Radical Prosport 1300 331+16+16 11+0+0 34
8 24 Anders Dahg SSK Radical Prosport 291+14+14 29
9 7 Jan Nordgren MSCC Phantom S255 251+12+12 11+0+0 11+0+0 27
10 11 Hans/ Marcus Söderholm Radical prosport 121+10+1 12
11 1 Thomas Stamreus KMF PRC S98 11+0+0 1
  • En deltagarpoäng utdelas till samtliga deltagare som har fått en officiell träningstid eller startat i något race under helgen.
  • Poängen redovisas som Deltagarpoäng + Race1 + Race 2
  • För placering/poäng vid race krävs 75% fullbordande, annars utdelas en poäng för start. Dvs DNF en poäng, DNS noll poäng.
Klubb Tot
1 SVKG 1340
2 MX-5 Racing Club 675
3 Hyllinge MS 592
4 SSK 517
5 MSCC 472
6 KMF 357
7 HMS 220
8 Kils MK Bil 194
9 Skaraborgs SVK 179
10 Mcar NO 171