Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2014

Placering i varje race ger följande poäng:
20, 18, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 1, 1 osv,
Samtliga heat räknas.

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
as .csv file
Pl Nr Namn Klubb Bil GåsGeller-
åsen1
3-4/5

amigoo
KleKinne-
kulle
24-25/5

amigoo
KtpKnuts-
torp
4-6/7

GåsGeller-
åsen2
16-17/8

amigoo
FbgFalken-
berg
13-14/9

Tot
prel.
Roadsport A
1 40 Anders Edlund MSCC Westfield 331+16+16 221+20+1 311+10+20 411+20+20 371+18+18 164
2 26 Henrik Månsson MSCC Westfield Seiw 271+12+14 201+18+1 311+16+14 291+16+12 411+20+20 148
3 25 Peter Öfverman MSCC Westfield SEiW 231+10+12 311+12+18 221+9+12 271+12+14 191+10+8 122
4 16 Lars Macklin SSK Hult Healey Special 391+18+20 371+16+20 331+14+18 00+0+0 109
5 1 Toni Berggren KMF Corvette C5Z06 -03 391+20+18 21+1+0 351+18+16 311+16+14 107
6 12 Fredrik Isaksson Norrahammars MK Chevrolette Corvette Z06 191+9+9 311+14+16 151+7+7 181+8+9 141+6+7 97
7 15 Magnus Mårtensson MSCC Mk Indy / Morty 7 191+8+10 21+1+0 211+10+10 291+12+16 71
8 7 Tommy Falck SVKG Lotus Seven 351+18+16 171+9+7 191+9+9 71
9 6 Magnus Bengtsson FMK Corvette C5 Z06 231+10+12 121+5+6 161+7+8 141+7+6 65
10 8 Göran Strandlund Club Corvette Sweden Racing Corvette C5Z06 -03 161+7+8 241+9+14 51+2+2 111+5+5 61+2+3 62
11 3 Kent Hellqvist SVKG Lotus Super Seven 1969 141+12+1 251+14+10 39
12 18 Patrik Rydh MSCC Caterham 7 391+20+18 39
13 14 Bengt Metz MSCC Caterham SuperLight 171+8+8 101+4+5 27
14 39 Sebastain Wichers MSCC Westfield 251+14+10 25
15 24 Hans Egonsson MSCC Caterham 7 21+1+0 211+8+12 23
16 34 Patrik Dahlgren/ Fredrik Ström SHRA Etuna/ KMF BMW M3 91+3+5 131+6+6 22
17 11 Simon/Ronny Olsson Hyllinge MS BMW M3 81+6+1 51+1+3 81+3+4 21
18 23 Kenneth Sundfors SVKG Porsche 944 Turbo S 161+6+9 16
19 53 Kent Johansson KMF AC Cobra 161+14+1 16
20 21 Tomas Axelsson Audi ClubSport Audi TT 91+4+4 9
21 2 Nibben Peterzéns Lidköpings MK Corvette C5 Z06 61+5+0 6
22 5 Jonny Gren Karlskoga MF GRJ 07 11+0+0 1
Roadsport B
1 46 Pär & Roger Fredriksson Skaraborgs SVK Porsche 944 S2 351+18+16 391+18+20 351+18+16 371+18+18 371+18+18 183
2 68 Martin Gistell BMW Sport Club BMW Z3 Coupe 411+20+20 161+1+14 411+20+20 411+20+20 411+20+20 180
3 43 Ulrich Richter Audi ClubSport Audi TT 291+14+14 231+12+10 171+8+8 271+16+10 291+14+14 125
4 59 Max Lindblom Karlskoga MF Triumph TR2 351+16+18 331+16+16 191+9+9 21+1+0 181+16+1 107
5 55 Niklas Falk SVKG Mazda MX-5 231+10+12 251+14+10 161+1+14 291+12+16 93
6 49 Malin&Anders Eriksson SVKG Caterham 7 231+14+8 311+16+14 291+12+16 83
7 42 Joachim Osbeck SVKG Lotus Elise 111S 391+20+18 291+10+18 68
8 87 Gunnar Östlund BMW Sport Club BMW M3 E30 271+14+12 27
9 44 Per Johansson Audi ClubSport Audi TT 251+12+12 25
10 99 Morgan Robertsson MK Trophy Mazda RX-7 111+1+9 121+10+1 23
Roadsport C
1 99 Andreas Halbig Team Westom Mazda Miata 391+20+18 291+16+12 411+20+20 351+18+16 411+20+20 185
2 89 Erik Blixt MX-5 Racing Club Mazda MX-5 331+12+20 391+20+18 331+16+16 371+16+20 351+16+18 177
3 62 Kent Heijel Kils MK Bil Mazda Miata MX5 351+18+16 391+18+20 371+18+18 391+20+18 191+18+0 169
4 82 Anders Träff MX-5 Racing Club Mazda MX-5 311+16+14 271+12+14 191+8+10 181+10+7 291+14+14 124
5 81 Ulf Andersson FMK Mazda MX5 111+4+6 151+7+7 271+12+14 251+12+12 271+10+16 105
6 80 Björn Niklasson Kungsbacka MA Mazda MX5 251+14+10 251+8+16 151+9+5 231+8+14 91+8+0 97
7 73 Niklas Kristiansson FMK Mazda MX5 191+9+9 211+10+10 171+7+9 201+9+10 161+6+9 93
8 77 Johan Hedström MX-5 Racing Club Mazda MX5 211+8+12 241+14+9 121+3+8 151+7+7 72
9 72 Per Oleskog SVKG Mazda MX5 Miata 191+10+8 181+9+8 11+0+0 231+14+8 101+1+8 71
10 64 Thomas Thorén SVKG Mazda MX5 NA 131+6+6 161+14+1 201+9+10 49
11 83 Bertil Thorsson MSCC Mazda MX-5 101+6+3 111+5+5 91+4+4 61+2+3 36
12 96 Alexander Mullaart MX-5 Racing Club Mazda MX-5 101+2+7 251+12+12 35
13 74 Hans Nordström MX-5 Racing Club Mazda MX 5 81+3+4 81+4+3 41+1+2 101+3+6 30
14 76 Andreas Eckemark MX-5 Racing Club Mazda MX-5 151+7+7 31+1+1 101+5+4 28
15 65 Ulf Wärnberg SVKG Mazda Miata 81+3+4 31+1+1 121+6+5 41+1+2 27
16 75 Olle Olsson MX-5 Racing Club Mazda/Mx-5 51+2+2 121+5+6 61+4+1 23
17 61 Chriss Rice MX-5 Racing Club Mazda MX-5 31+1+1 171+7+9 31+1+1 23
18 98 Dennis Kullman MSCC Mazda MX-5 231+10+12 23
19 94 Dan Pettersson Berg ÖRC Mazda MX5 31+1+1 121+5+6 21+1+0 17
20 66 Lars Fredriksson MX-5 Racing Club Mazda MX5 111+5+5 21+1+0 13
21 86 Björn Mullaart MSCC Mazda MX-5 51+1+3 71+1+5 12
22 88 Fredrik Olsson MSCC Pontiac Fiero 81+6+1 31+1+1 11
23 48 Andreas Tysk RHK Mgb Gt 00+0+0 21+1+0 21+0+1 4
24 87 Lars Carlsson MX-5 Racing Club Mazda Miata MX5 31+1+1 3
25 71 Rikard Niva LMS Mazda RX 7 1gen 0
Modsport I
1 48 Mattias Andersson Gröndals MSK Porsche 968 411+20+20 311+16+14 111+1+9 371+18+18 351+16+18 155
2 4 Bengt Johansson KSVK COBRA 371+18+18 291+10+18 291+12+16 291+16+12 221+7+14 146
3 25 Peter Eriksson Hyllinge MS Porsche 964RSR 251+12+12 191+9+9 291+16+12 241+9+14 211+12+8 118
4 11 Villy Zielinski SVKG Lotus Europa 251+14+10 391+20+18 351+18+16 99
5 33 Kenneth Nilsson SMK-Eda Scatto T7 271+16+10 291+12+16 291+14+14 31+1+1 88
6 30 Alexander Pfister SSK Lotus Europa VQ35DE 261+9+16 311+18+12 11+0+0 21+1+0 201+9+10 80
7 3 Jaan Tolli Hyllinge MS Porsche Boxster 391+18+20 291+12+16 111+1+9 79
8 8 Joakim Granfors Gröndal MSK Westfield 411+20+20 301+20+9 71
9 19 Ingvar Sand SVKG Chevrolet Corvette 251+10+14 31+1+1 161+8+7 31+1+1 21+1+0 49
10 1 Jonas Jansson KMF Corvette C6 Z06 311+10+20 161+8+7 47
11 14 Peter Gustafson SSK MGB V8 171+8+8 181+9+8 81+1+6 43
12 10 Jan Brunstedt SSK Audi R8 LMS 411+20+20 41
13 39 Bosse/Robin Jonasson Hyllinge MS Porsche 918 161+14+1 231+10+12 39
14 22 Sten Jarl Hyllinge MS BMW M3 GTR V8 11+0+0 211+10+10 31+1+1 25
15 7 Björn Davidsson SHRA Mantorp Pontiac Trans Am GT-1 31+1+1 191+8+10 22
16 26 Frederick Bylund Kolsva MS Chevrolett Camaro 161+14+1 16
17 20 John Erik Öberg SSK BMW M1 SAUBER 21+1+0 21+1+0 21+1+0 6
Modsport II
1 50 Ronnie Hofberg MX-5 Racing Club Porsche Boxster 351+16+18 291+16+12 311+18+12 311+16+14 351+16+18 161
2 55 Torkel Kristensson MX-5 Racing Club Westfield Aerorace 351+18+16 311+14+16 191+9+9 331+14+18 231+10+12 141
3 52 Henrik Pihl SVKG Westfield 7 351+20+14 371+16+20 221+12+9 311+14+16 125
4 47 Bo Johansson SSJ Lotus Europa 411+20+20 201+1+18 391+20+18 21+1+0 102
5 44 Leif Andersson Kullings MS Toyota Celica GT2 391+18+20 291+14+14 221+9+12 90
6 66 Kent Johansson KMF AC Cobra 411+20+20 391+18+20 80
7 46 Torulf Magnusson Linköpings MS BMW M3 271+10+16 211+10+10 271+12+14 75
8 57 Marcus Stålheim BMW Sports Club BMW M3 E36 351+18+16 35
9 45 Krister Andero SSK Porsche Boxster 11+0+0 311+20+10 32
10 161 Gert Severinsson BMW SC BMW M3 E36 231+12+10 23
11 23 Glenn Andersson SSK Jaguar E-type 11+0+0 1
12 16 Lars Macklin SSK Hult Healey Special 0
13 51 Martin Jarl Hyllinge MS bmw m3 gtr widebody 0
Modsport III
1 95 Per Gustavsson KMF BMW M3 GTR 411+20+20 411+20+20 411+20+20 411+20+20 391+18+20 203
2 74 Thomas Larsson MSCC Porsche 944 turbo 371+18+18 371+18+18 331+14+18 371+18+18 391+20+18 183
3 90 Karl-Arne Källström BMW SC Ginetta G20 331+16+16 291+14+14 331+18+14 171+16+0 291+14+14 141
4 60 Pär & Roger Fredriksson Skaraborgs SVK Porsche 944s2 331+16+16 331+16+16 171+0+16 331+16+16 116
5 83 Bertil Thorsson MSCC Mazda MX-5 271+12+14 111+9+1 91+7+1 121+10+1 59
6 72 Per Oleskog SVKG Mazda MX5 Miata 151+14+0 251+12+12 11+0+0 151+14+0 21+0+1 58
7 81 Ulf Andersson FMK Mazda MX-5 121+10+1 181+9+8 11+0+0 111+9+1 42
8 82 Max&Lars Engvall FMK Porsche 944 S2 161+8+7 251+12+12 41
9 73 Niklas Kristiansson FMK Mazda MX5 251+12+12 21+0+1 27
10 73 Robert Gustafsson ÖSK Ginetta G27r 211+10+10 21
11 55 Niklas Falk SVKG Mazda MX-5 101+0+9 10
Clubman
1 51 Magnus Andersson SVKG Mallock Mk31 411+20+20 391+18+20 391+20+18 391+20+18 201+18+1 178
2 61 Marie Carlsson Hyllinge MS Vision 201+18+1 221+20+1 161+14+1 391+18+20 161+14+1 113
3 55 Mats Lundkvist SSK Bodin kb9b 31+1+1 271+10+16 181+7+10 181+16+1 201+9+10 86
4 58 Jens Storm-Nielsen HMS DK Mallock MK 31 311+12+18 271+12+14 21+1+0 251+10+14 85
5 71 Stefan Mumm Svedala MK Mallock MK 35 391+18+20 411+20+20 80
6 60 Mikael Aagaard MSCC Mallock Mk27 311+16+14 101+8+1 211+8+12 62
7 72 Bjarne Mumm SSK Mallock MK 35 331+16+16 201+1+18 53
8 77 Hans Tullsten PCS Racing Club Vision 311+14+16 161+14+1 21+1+0 49
9 52 Giuseppe Arnese/Jesper Norgosanow SSK Bodin k9 271+12+14 201+9+10 47
10 53 Svein Langholm AMC Bodin mk12 351+16+18 21+1+0 37
11 73 Henrik Vognstrup Hyllinge MS Mallock 20b 141+1+12 221+9+12 36
12 59 Jan Strand MSCC Mallock Mk20b 331+16+16 33
13 57 Peter Strand MSCC Mallock U2 Mk30PR/EBX 121+10+1 141+12+1 26
RS
1 3 Jonny Thomsen SVKG Radical Prosport 1300 391+20+18 391+20+18 411+20+20 211+0+20 411+20+20 181
2 1 Thomas Stamreus KMF PRC S98 351+14+20 391+18+20 371+18+18 111
3 19 Johan Thanasinaris/ Peter Ovner KMF/ FMK Radical Prosport 1300 311+16+14 211+20+0 371+18+18 89
4 25 Hans Johansson SSK Radical Prosport 1300 331+18+14 311+14+16 64
5 24 Anders Dahg SSK Radical ProSport 331+16+16 21+1+0 201+1+18 55
6 7 Jan Nordgren MSCC Phantom/Honda 181+16+1 18
7 13 Peter Johansson SMK-Trollhättan PRC/HONDA 21+1+0 2
  • En deltagarpoäng utdelas till samtliga deltagare som har fått en officiell träningstid eller startat i något race under helgen.
  • Poängen redovisas som Deltagarpoäng + Race1 + Race 2
  • För placering/poäng vid race krävs 75% fullbordande, annars utdelas en poäng för start. Dvs DNF en poäng, DNS noll poäng.
Klubb Tot
1 SVKG 1217
2 MSCC 1082
3 MX-5 Racing Club 830
4 SSK 617
5 KMF 564
6 Hyllinge MS 431
7 FMK 373
8 Skaraborgs SVK 299
9 BMW Sport Club 207
10 Team Westom 185