Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2015

Placering i varje race ger följande poäng:
20, 18, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 1, 1 osv,
Samtliga heat räknas.

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
as .csv file
Pl Nr Namn Klubb Bil MtpMan-
torp
2-3/5

KleKinne-
kulle
30-31/5

amigoo
KtpKnuts-
torp
3-5/7

mylaps
GåsGeller-
åsen
15-16/8

mylaps
FbgFalken-
berg
11-13/9

Tot
prel.
Roadsport A
1 40 Anders Edlund MSCC Westfield 411+20+20 411+20+20 351+14+20 391+20+18 331+16+16 189
2 26 Henrik Månsson MSCC Westfield Seiw 351+18+16 371+18+18 391+20+18 11+0+0 411+20+20 153
3 15 Magnus Mårtensson MSCC Mk Indy / Morty 7 351+16+18 331+16+16 351+18+16 391+18+20 142
4 12 Fredrik/ Torbjörn Isaksson Norrahammars MK Chevrolette Corvette Z06 291+14+14 211+10+10 181+9+8 331+16+16 251+12+12 126
5 6 Magnus Bengtsson FMK Corvette C5 Z06 251+12+12 191+9+9 141+12+1 291+14+14 87
6 11 Simon/Ronny Olsson Hyllinge MS BMW M3 101+9+0 151+6+8 131+6+6 231+10+12 201+9+10 81
7 7 Tommy Falck SVKG Lotus Seven 291+14+14 251+12+12 251+14+10 79
8 8 Göran Strandlund Club Corvette Sweden Racing Corvette C5Z06 -03 211+10+10 151+7+7 101+5+4 241+9+14 70
9 3 Kent Hellqvist SVKG Lotus Super Seven 1969 11+0+0 311+16+14 371+18+18 69
10 16 Lars Macklin SSK Hult Healey Special 11+0+0 101+8+1 211+10+10 32
11 14 Bengt Metz MSCC Caterham SuperLight 71+1+5 201+10+9 27
12 24 Hans Egonsson MSCC Caterham 7 251+12+12 00+0+0 25
13 36 Ulf Sandén Hyllinge MS BMW M3 181+8+9 18
14 22 Rolf Andersson MSCC Morgan +8 151+7+7 15
Roadsport B
1 59 Max Lindblom KMF Triumph TR2 371+18+18 311+14+16 311+14+16 21+1+0 391+18+20 140
2 49 Malin&Anders Eriksson SVKG Caterham 7 311+16+14 371+18+18 191+18+0 391+20+18 126
3 55 Niklas Falk SVKG Mazda MX-5 311+16+14 411+20+20 331+16+16 105
4 87 Gunnar Östlund BMW Sport Club BMW M3 E30 251+12+12 351+16+18 291+14+14 89
5 56 Anton Svensson Kalmar SVK Klorofyll 7 411+20+20 391+18+20 31+1+1 83
6 99 Morgan Robertsson MK Trophy Mazda RX-7 181+16+1 211+10+10 251+12+12 64
7 51 Sven-Åke Jarl MSCC MGB GT 311+14+16 191+9+9 50
8 67 Rolf Dawidzon MSCC MG GTS 251+12+12 211+10+10 46
9 9 Hans Aulin MSCC Lotus Elise S1 411+20+20 41
10 42 Joachim Osbeck SVKG Lotus Elise 111S 391+20+18 11+0+0 40
Roadsport C
1 89 Erik Blixt MX-5 Racing Club Mazda MX-5 371+18+18 411+20+20 351+18+16 331+16+16 391+20+18 185
2 62 Christer Gellerstedt/ Kent Heijel Säffle MC/ Kils MK Bil Mazda MX-5 411+20+20 231+4+18 351+16+18 371+18+18 391+18+20 175
3 73 Niklas Kristiansson FMK Mazda MX-5 181+16+1 311+16+14 291+14+14 231+10+12 291+14+14 130
4 81 Ulf Andersson FMK Mazda MX-5 291+14+14 251+12+12 201+9+10 271+12+14 271+10+16 128
5 82 Anders Träff MX-5 Racing Club Mazda MX-5 271+10+16 271+10+16 221+12+9 251+14+10 111+1+9 112
6 77 Johan Hedström MX-5 Racing Club Mazda MX-5 251+12+12 161+14+1 151+7+7 181+9+8 251+12+12 99
7 71 Rikard Niva MX-5 Racing Club Mazda RX 7 1gen 411+20+20 411+20+20 82
8 64 Thomas Thorén SVKG Mazda MX-5 201+18+1 231+10+12 271+16+10 70
9 83 Bertil Thorsson MSCC Mazda MX-5 201+9+10 61+1+4 31+1+1 111+5+5 31+1+1 43
10 94 Dan Pettersson Berg Örebro RC Mazda MX-5 31+1+1 171+7+9 161+8+7 36
11 75 Olle Olsson MX-5 Racing Club Mazda MX-5 141+5+8 121+5+6 81+3+4 34
12 90 Christoffer Waern SVKG Mazda MX-5 181+8+9 31+1+1 121+5+6 33
13 80 Björn Niklasson Kungsbacka MA Mazda MX-5 41+3+0 161+8+7 91+7+1 29
14 74 Hans Nordström MX-5 Racing Club Mazda MX-5 81+2+5 31+1+1 131+6+6 41+2+1 28
15 97 Jimmy Visshed MX-5 Racing Club Mazda MX-5 141+6+7 31+1+1 101+4+5 27
16 98 Dennis Kullman MSCC Mazda MX-5 171+8+8 81+6+1 25
17 68 Alexander Mullaart MSCC Mazda MX-5 61+1+4 181+9+8 24
18 87 Philip Carlson SVKG Mazda MX-5 201+9+10 31+1+1 23
19 76 Andreas Eckemark MX-5 Racing Club Mazda MX-5 141+7+6 31+1+1 31+1+1 20
20 63 Thomas Sörquist SVKG Mazda MX-5 91+4+4 41+1+2 13
21 65 Ulf Wärnberg SVKG Mazda MX-5 31+1+1 31+1+1 51+1+3 11
22 84 Nils-Erik Persson Hässleholm MK Mazda MX-5 51+1+3 31+1+1 31+1+1 11
23 88 Fredrik Olsson MSCC Pontiac Fiero 101+6+3 10
24 177 Andreas Jähnke MSCC Lotus Elise 101+4+5 10
25 79 Mattias Pålsson FMK Mazda MX-5 61+3+2 31+1+1 9
26 92 Daniel Östlund MX-5 Racing Club Mazda MX-6 71+3+3 7
27 50 Ola Flodin MX-5 Racing Club Mazda MX-5 31+1+1 31+1+1 6
28 55 Jan-Eric Lindgren Mölndals MK Mazda MX-5 31+1+1 31+1+1 6
29 91 Conny Lundell Mazda MX-5 31+1+1 31+1+1 6
30 95 Peter Alzén Anderstorp RC Porsche 944 31+1+1 31+1+1 6
31 67 Hans Drangel MSCC Mazda MX-5 41+2+1 4
32 86 Björn Mullaart MSCC Mazda MX-5 41+1+2 4
33 49 Jonas Christensen SVKG Mazda MX-5 31+1+1 3
Modsport I
1 24 Andreas Boström Hyllinge MS BMW M3 GTR ALMS 371+18+18 201+1+18 411+20+20 411+20+20 139
2 30 Alexander Pfister SSK Lotus Europa VQ35DE 21+1+0 271+12+14 211+20+0 351+16+18 351+18+16 120
3 1 Jonas Jansson KMF Corvette C6 Z06 201+1+18 291+16+12 351+18+16 351+16+18 119
4 48 Mattias Andersson Gröndal MSK Porsche 968 411+20+20 411+20+20 311+18+12 113
5 28 Carl-Henrik Strömnes KMF Viper Competition Coupé 31+1+1 181+1+16 371+16+20 11+0+0 131+12+0 72
6 16 Lars Macklin SSK Hult Healey Special 291+14+14 151+14+0 44
7 4 Bengt Johansson KSVK COBRA 21+1+0 311+14+16 21+1+0 35
8 57 Marcus Stålheim BMW Sport Club BMW M3 E36 351+18+16 35
9 20 John Erik Öberg SSK BMW M1 SAUBER 101+0+9 191+9+9 29
10 33 Kenneth Nilsson SMK-Eda Scatto T7 251+14+10 21+1+0 27
11 3 Jaan Tolli Hyllinge MS Porsche Boxster 251+10+14 25
12 14 Peter Gustafson SSK MGB V8 191+8+10 11+0+0 20
1 11 Villy Zielinski SVKG Lotus Europa 31+1+1 131+12+0 11+0+0 17
13 7 Björn Davidsson SHRA Mantorp Pontiac Trans Am GT-1 161+7+8 16
14 25 Peter Eriksson Hyllinge MS Porsche 964RSR 21+1+0 2
Modsport II
1 58 Hampus Rydman KAK Ginetta G50 GT4 411+20+20 391+20+18 411+20+20 251+6+18 21+1+0 148
2 66 Kent Johansson KMF AC Cobra 271+12+14 291+14+14 291+14+14 281+9+18 113
3 25 Peter Eriksson Hyllinge MS Porsche 964RSR 271+18+8 371+18+18 391+18+20 103
4 45 Krister Andero SSK Porsche Boxster 351+18+16 331+16+16 201+18+1 151+14+0 103
5 67 Sten/ Martin Jarl Hyllinge MS BMW M3 GTR 181+10+7 181+1+16 231+10+12 61+4+1 331+16+16 98
6 47 Bo Johansson SSJ Lotus Europa 181+16+1 171+9+7 211+14+6 131+0+12 211+20+0 90
4 52 Henrik Pihl SVKG Westfield 7 171+6+10 261+16+9 271+12+14 191+9+9 89
7 32 Håvard Kollen KNA Oslo Omegn Ginetta G50 GT4 331+14+18 411+20+20 131+12+0 87
8 95 Per Gustavsson KMF BMW M3 GTR 161+7+8 231+10+12 171+8+8 211+10+10 77
9 44 Leif Andersson Kullings MS Toyota Celica GT2 211+8+12 191+8+10 201+9+10 61+5+0 66
10 199 Johan Armskogh Örebro RC BMW M3 331+12+20 331+16+16 66
11 161 Gert Severinsson BMW Sport Club BMW M3 E36 171+7+9 151+7+7 32
12 23 Glenn Andersson SSK Jaguar E-type 141+6+7 121+10+1 26
13 55 Torkel Kristensson MX-5 Racing Club Westfield Aerorace 111+9+1 91+7+1 20
14 34 Patrik Dahlgren/ Fredrik Ström SHRA Etuna/ KMF BMW M3 E36 151+5+9 15
15 22 Fredrik Blomstedt PCSR Porsche GT3 CUP 131+12+0 13
Modsport III
1 314 Fredrik Hedberg MSCC Porsche 944 351+18+16 391+18+20 201+1+18 311+16+14 125
2 62 Kent Heijel /Christer Gellerstedt Kils MK Bil/ Säffle MC Mazda MX-5 331+16+16 251+12+12 371+18+18 271+14+12 122
3 46 Pär & Roger Fredriksson Skaraborgs SVK Porsche 944s2 351+16+18 221+20+1 351+18+16 271+10+16 119
4 73 Robert Gustafsson ÖSK Ginetta G27r 291+14+14 271+16+10 411+20+20 191+18+0 116
5 77 Johan Hedström MX-5 Racing Club Mazda MX5 Miata 121+1+10 161+14+1 141+6+7 271+14+12 151+6+8 84
6 12 Nicklas Johansson Hässleholm MK Locost 411+20+20 411+20+20 82
7 99 Niklas Mårtensson MSCC Porsce 944 turbo 411+20+20 311+12+18 81+7+0 80
8 74 Thomas Larsson MSCC Porsche 944 turbo 251+12+12 231+8+14 311+12+18 79
9 81 Ulf Andersson FMK Mazda MX-5 21+1+0 191+10+8 291+12+16 91+7+1 59
82 Max&Lars Engvall FMK Porsche 944 S2 241+14+9 201+9+10 44
10 71 Olof Wijk FMK Honda CRX del sol 201+10+9 181+8+9 38
11 83 Bertil Thorsson MSCC Mazda MX-5 21+1+0 111+9+1 61+5+0 31+1+1 121+4+7 34
12 82 Anders Träff MX-5 Racing Club Mazda MX-5 311+16+14 31
13 98 Dennis Kullman MSCC Mazda MX-5 101+9+0 61+5+0 16
14 122 Martin Jarl Hyllinge MS MK Indy Hayabusa 121+10+1 12
15 90 Kjell Wallin Almunge MK MG Midget 101+9+0 10
Clubman
1 77 Hans Tullsten PCSR Vision 331+16+16 411+20+20 331+16+16 201+18+1 331+16+16 160
2 55 Ronnie Hofberg MX-5 Racing Club Bodin kb9b 371+18+18 251+12+12 411+20+20 411+20+20 144
3 62 Pete/ Kris Roberts NSK Mallock Mk 24 291+14+14 351+16+18 371+18+18 101
4 63 Lars Rosenblad KMF Phansom-83 131+0+12 331+16+16 291+14+14 21+1+0 161+14+1 93
5 72 Bjarne Mumm SSK Mallock MK 35 371+18+18 391+20+18 76
6 71 Stefan Mumm Svedala MK Mallock MK 35 411+20+20 41
7 53 Svein Langholm AMC Bodin mk12 391+18+20 39
8 65 Mats Lundkvist SSK Bodola kb 7 181+1+16 161+1+14 34
9 71 Kristian Bladh Mallock MK 35 111+0+10 161+1+14 27
RS
1 1 Thomas Stamreus KMF PRC S98 391+18+20 221+20+1 391+20+18 411+20+20 411+20+20 182
2 3 Jonny Thomsen SVKG Radical Prosport 1300 391+18+20 391+18+20 371+18+18 271+8+18 142
3 24 Anders Dahg SSK Radical ProSport 291+12+16 311+12+18 251+10+14 251+14+10 221+12+9 132
4 15 Johan Kylberg Linköpings MS Radical SR3RS 391+20+18 251+14+10 331+16+16 291+18+10 126
5 13 Peter Johansson SMK-Trollhättan PRC/HONDA 261+16+9 291+16+12 231+10+12 231+10+12 101
6 4 Mats Hildingsson Hyllinge MS Prc 311+14+16 271+12+14 291+14+14 87
7 12 Tobias Wijk FMK Radical Prosport 291+16+12 331+16+16 62
8 68 Johan Thanasinaris/ Peter Ovner KMF/ FMK Radical Prosport 1300 201+9+10 241+9+14 181+9+8 62
9 46 Theodor Löfquist Helsingborgs KK Radical Clubsport 291+14+14 231+12+10 52
10 7 Jan Nordgren MSCC Phantom/Honda 231+10+12 271+10+16 50
  • En deltagarpoäng utdelas till samtliga deltagare som har fått en officiell träningstid eller startat i något race under helgen.
  • Poängen redovisas som Deltagarpoäng + Race1 + Race 2
  • För placering/poäng vid race krävs 75% fullbordande, annars utdelas en poäng för start. Dvs DNF en poäng, DNS noll poäng.
Klubb Tot
1 MSCC 1192
2 MX-5 Racing Club 879
3 SVKG 820
4 KMF 796
5 SSK 616
6 Hyllinge MS 565
7 FMK 557
8 Säffle MC/ Kils MK Bil 175
9 PCSR 173
10 BMW Sport Club 156