Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2017

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte Jönköping21-22 jan
Mantorp 6- 7 maj
Kinnekulle27-28 maj
Knutstorp 7- 9 jul
Karlskoga11-13 aug
Falkenberg16-17 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2016

Placering i varje race ger följande poäng:
20, 18, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 1, 1 osv,
Samtliga heat räknas.

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
as .csv file
Pl Nr Namn Klubb Bil MtpMan-
torp
7-8/5

KleKinne-
kulle
28-29/5

amigoo
KtpKnuts-
torp
1-3/7

mylaps
GåsGeller-
åsen
13-14/8
FbgFalken-
berg
16-18/9

Tot
prel.
Roadsport A
1 40 Anders Edlund MSCC Westfield 371+16+20 391+20+18 391+18+20 391+20+18 351+16+18 189
2 1 Toni Berggren KMF Corvette C5Z06 -03 371+20+16 331+16+16 331+16+16 391+18+20 291+14+14 171
3 16 Lars Macklin SSK Hult Healey Special 371+18+18 291+18+10 151+14+0 331+16+16 211+10+10 135
4 26 Henrik Månsson MSCC Westfield Seiw 21+1+0 351+14+20 391+20+18 141+12+1 411+20+20 131
5 6 Magnus Bengtsson FMK Corvette C5 Z06 291+14+14 251+10+14 151+6+8 191+9+9 88
6 12 Fredrik/ Torbjörn Isaksson Norrahammars MK Chevrolette Corvette Z06 251+12+12 121+5+6 291+14+14 161+7+8 82
7 15 Magnus Mårtensson MSCC Mk Indy / Morty 7 251+12+12 111+10+0 351+18+16 71
8 51 Jonas Gräf Gröndal MSK Porsche 924S 221+9+12 101+9+0 141+6+7 46
9 56 Anton Svensson Kalmar SVK Ester Klorofyll 191+9+9 211+8+12 40
10 3 Kent Hellqvist SVKG Lotus Super Seven 1969 181+10+7 191+12+6 37
11 24 Hans Egonsson MSCC Caterham 7 141+12+1 231+8+14 37
12 36 Ulf Sandén Hyllinge MS BMW M3 181+7+10 18
Roadsport B
1 81 Ulf Andersson FMK Mazda MX-5 371+18+18 411+20+20 411+20+20 171+0+16 411+20+20 177
2 59 Max Lindblom KMF Triumph TR2 411+20+20 191+0+18 371+18+18 391+18+20 371+18+18 173
3 87 Gunnar Östlund BMW Sport Club BMW M3 E30 331+16+16 351+18+16 391+20+18 331+16+16 140
4 67 Rolf Dawidzon MSCC MG GTS 331+16+16 251+12+12 58
5 99 Morgan Robertsson MK Trophy Mazda RX-7 11+0+0 291+14+14 30
6 95 Peter Alzèn Anderstorp RC Porsche 944 151+14+0 15
Roadsport C
1 73 Niklas Kristiansson FMK Mazda MX-5 331+16+16 371+18+18 411+20+20 291+14+14 331+16+16 173
2 89 Erik Blixt MX-5 Racing Club Mazda MX-5 371+18+18 411+20+20 371+18+18 371+18+18 152
3 82 Anders Träff MX-5 Racing Club Mazda MX-5 271+14+12 251+12+12 271+16+10 171+12+4 271+14+12 123
4 77 Johan Hedström MX-5 Racing Club Mazda MX-5 271+12+14 171+7+9 291+12+16 141+3+10 271+12+14 114
5 96 Oskar Jakobsson Mazda MX-5 311+14+16 371+18+18 121+6+5 211+10+10 101
6 71 Rikard Niva MX-5 Racing Club Mazda RX 7 1gen 411+20+20 411+20+20 82
7 90 Christoffer Waern SVKG Mazda MX-5 211+10+10 271+14+12 161+8+7 161+8+7 80
8 87 Philip Carlson SVKG Mazda MX-5 331+16+16 411+20+20 74
9 64 Thomas Thorén SVKG Mazda MX-5 311+16+14 231+10+12 171+7+9 71
10 65 Ulf Wärnberg SVKG Mazda MX-5 191+9+9 101+4+5 141+6+7 111+4+6 111+5+5 65
11 75 Petter Sångberg MX-5 Racing Club Mazda MX-5 211+10+10 171+8+8 231+8+14 61
12 95 Niklas Larsson MX-5 Racing Club Mazda MX-5 111+6+4 171+10+6 191+9+9 131+6+6 60
13 74 Jonas Christensen SVKG Mazda MX-5 191+9+9 141+5+8 33
14 52 Inge Johnson Nossebro SSK Mazda MX-5 141+6+7 31+1+1 41+2+1 41+1+2 71+3+3 32
15 83 Bertil Thorsson MSCC Mazda MX-5 91+8+0 91+5+3 131+4+8 31
16 80 Björn Niklasson Kungsbacka MA Mazda MX-5 81+7+0 181+9+8 26
17 84 Nils-Erik Persson Hässleholm MK Mazda MX-5 41+2+1 71+3+3 61+2+3 41+2+1 21
18 63 Thomas Sörquist SVKG Mazda MX-5 61+3+2 131+7+5 19
19 94 Dan Pettersson Berg Örebro RC Mazda MX-5 81+1+6 101+5+4 11+0+0 19
20 51 Sven-Åke Jarl MSCC MGB GT 61+5+0 31+1+1 41+1+2 41+1+2 17
21 67 Hans Drangel MSCC Mazda MX-5 171+9+7 17
22 92 Daniel Östlund MX-5 Racing Club Mazda MX-6 161+7+8 16
23 91 Conny Lundell Mazda MX-5 91+4+4 9
24 56 Frank Steen SSK Mazda MX-5 31+1+1 3
25 69 Marcus Fabricius Gotlandring MSC Mazda MX-5 21+1+0 2
Modsport I
1 48 Mattias Andersson Gröndal MSK Porsche 968 221+20+1 411+20+20 411+20+20 411+20+20 145
2 25 Peter Eriksson Hyllinge MS Porsche 997 CUP 391+18+20 371+18+18 411+20+20 117
3 30 Alexander Pfister SSK Lotus Europa VQ35DE 181+16+1 371+18+18 55
4 1 Jonas Jansson KMF Corvette C6 Z06 371+18+18 37
5 4 Bengt Johansson KSVK COBRA 181+16+1 181+16+1 36
6 13 Oskar Krüger LMS Ariel Atom 3.5 331+14+18 33
7 59 Anders Davidsson KMF Lotus Exige Cup 331+16+16 33
8 29 Sven-Åke Larsson FMK Porsche 997 GT3 CUP 311+14+16 31
9 52 Daniel Palma MK Skandia Lotus Exige Cup 291+14+14 29
Modsport II
1 161 Gert Severinsson BMW Sport Club BMW M3 E36 371+18+18 351+16+18 331+14+18 391+20+18 144
2 47 Bo Johansson SSJ Chevron Gr8 GT4 371+16+20 411+20+20 221+1+20 100
3 55 Torkel Kristensson MX-5 Racing Club Westfield Aerorace 411+20+20 211+20+0 62
4 58 Hampus Rydman KAK Ginetta G50 GT4 411+20+20 11+0+0 42
5 34 Patrik Dahlgren/ Fredrik Ström SHRA Etuna/ KMF BMW M3 E36 371+18+18 37
6 20 Joakim Unnebäck ÖSK Valhalla Exige 351+18+16 35
7 60 Ronny Olsson Hyllinge MS BMW Z4 GTR 291+12+16 29
8 89 Simon Olsson Hyllinge MS BMW Z3 Coupe 201+18+1 20
9 45 Krister Andero SSK Porsche Boxster 11+0+0 1
Modsport III
1 99 Niklas Mårtensson MSCC Porsce 944 turbo 371+18+18 411+20+20 211+0+20 411+20+20 371+18+18 177
2 46 Pär & Roger Fredriksson Skaraborgs SVK Porsche 944s2 411+20+20 201+18+1 311+20+10 191+18+0 291+16+12 140
3 96 Andreas Ekvall Gröndal MSC Ginetta G20 331+16+16 351+16+18 181+1+16 331+14+18 211+10+10 140
4 82 Max&Lars Engvall FMK Porsche 944 S2 251+10+14 271+14+12 191+10+8 171+9+7 88
5 94 Malin&Anders Eriksson SVKG Caterham 7 271+12+14 111+9+1 271+12+14 141+7+6 79
6 77 Johan Hedström MX-5 Racing Club Mazda MX5 Miata 231+12+10 181+8+9 231+10+12 101+8+1 74
7 62 Kent Heijel MX-5 Racing Club Mazda MX-5 271+12+14 261+16+9 161+1+14 69
8 74 Thomas Larsson MSCC Porsche 944 turbo 351+16+18 311+14+16 66
9 88 Fredrik Olsson MSCC Ginetta G20 221+14+7 181+1+16 221+12+9 62
10 81 Ulf Andersson FMK Mazda MX-5 271+14+12 181+1+16 91+0+8 54
11 12 Nicklas Johansson Hässleholm MK Locost 411+20+20 41
12 2 Peter Mikkelsen ASK Hedeland Porsche 944s2 311+18+12 31
13 83 Bertil Thorsson MSCC Mazda MX-5 11+0+0 211+10+10 81+1+6 30
14 71 Olof Wijk FMK Honda CRX del sol 91+7+1 71+6+0 16
15 82 Anders Träff MX-5 Racing Club Mazda MX-5 121+1+10 12
16 64 Thomas Thorén SVKG Mazda MX-5 11+0+0 1
17 69 Marcus Fabricius Gotlandring MSC Mazda MX-5 11+0+0 1
Clubman
1 51 Magnus Andersson SVKG Mallock Mk31 371+18+18 311+14+16 371+18+18 221+20+1 411+20+20 168
2 99 Monika Arvidsson KAK Mallock 311+14+16 351+14+20 331+12+20 351+18+16 134
3 53 Svein Langholm AMC Bodin mk12 411+20+20 391+18+20 331+16+16 201+1+18 133
4 63 Lars Rosenblad KMF Phansom-83 181+16+1 271+12+14 251+12+12 311+14+16 271+14+12 128
5 72 Bjarne Mumm SSK Mallock MK 35 291+16+12 151+0+14 371+18+18 81
6 71 Stefan Mumm Svedala MK Mallock MK 35 391+20+18 211+20+0 21+1+0 62
7 65 Peter Öfverman MSCC Mallock MK 31 171+16+0 311+16+14 48
8 77 Hans Tullsten PCSR Vision 271+12+14 21+0+1 29
9 55 Olof Borg MSCC Bodin kb9b 231+12+10 23
RS
1 15 Johan Kylberg Linköpings MS Radical SR3RS 411+20+20 411+20+20 391+20+18 121
2 8 Tor Magnus Fagermo KNA Halden Radical SR3RS 191+18+0 201+1+18 391+18+20 78
3 5 Peter Gustavsson SSK Radical SR3RS 191+18+0 371+18+18 56
4 1 Thomas Stamreus KMF PRC S98 411+20+20 41
5 4 Mats Hildingsson Hyllinge MS Prc 331+16+16 33
6 3 Jonny Thomsen SVKG Radical Prosport 1300 201+1+18 20
7 24 Anders Dahg SSK Radical ProSport 21+1+0 2
  • En deltagarpoäng utdelas till samtliga deltagare som har fått en officiell träningstid eller startat i något race under helgen.
  • Poängen redovisas som Deltagarpoäng + Race1 + Race 2
  • För placering/poäng vid race krävs 75% fullbordande, annars utdelas en poäng för start. Dvs DNF en poäng, DNS noll poäng.
Klubb Tot
1 MSCC 957
2 MX-5 Racing Club 825
3 SVKG 647
4 FMK 627
5 KMF 583
6 SSK 333
7 BMW Sport Club 284
8 Hyllinge MS 217
9 Gröndal MSK 191
10 KAK 176