Prenumerera på Nyheter, Racerapporter
GT5 Ginetta Challenge

KALENDER: 2018

Tävling/bana/möteDatum
Årsmöte i Jönköping27-28 jan
Mantorp 5- 6 maj
Kinnekulle26-27 maj
Knutstorp 6- 8 jul
Karlskoga18-19 aug
Falkenberg15-16 sep

SPONSORER

BILDGALLERI

Samarbetspartners

Svensk Racing

Sportvagnsmästerskapet 2018

Placering i varje race ger följande poäng:
20, 18, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 1, 1 osv,
Samtliga heat räknas.

Vid lika poäng avgörs placeringen av:

  1. Placering i finalen
  2. Inbördes möte
as .csv file
Pl Nr Namn Bil Klubb MtpMan-
torp
7-8/5

KleKinne-
kulle
28-29/5

KtpKnuts-
torp
1-3/7

MyLaps
GåsGeller-
åsen
13-14/8
FbgFalken-
berg
16-18/9

Tot
prel.
Roadsport A
1 1 Toni Berggren Chevrolet Corvette C5 Z06 Karlskoga MF 391+20+18 371+18+18 76
2 15 Magnus Mårtenson MK Indy/Morty 7 MSCC 351+18+16 411+20+20 76
3 27 Sixten Mineur Sylvia Phoenix Linköpings MS 291+14+14 331+16+16 62
4 16 Lars Macklin Hult Healey Special SSK 371+16+20 37
5 12 Torbjörn Isaksson Chevrolet Corvette C5 Z06 Norrahammars MK 11+0+0 291+14+14 30
6 28 Björn Nyman Caterham 7 SVKG 11+0+0 1
7 40 Anders Edlund Westfield SEIW MSCC 0
8 6 Magnus Bengtsson Chevrolet Corvette C5 Z06 Falkenbergs MK 0
9 24 Hans Egonsson Caterham 7 MSCC 0
10 26 Henrik Månsson Westfield SEIW MSCC 0
Roadsport B
1 51 Jonas Gräf Porsche 924 S Gröndal MSK 391+18+20 371+20+16 76
2 48 Jonas & Lars Jonsson MK Indy Linköpings MS 391+20+18 311+10+20 70
3 81 Ulf Andersson Mazda MX-5 Falkenbergs MK 291+14+14 371+18+18 66
4 73 Gunnar Wallin Mazda MX-5 SVKG 251+12+12 271+14+12 52
5 67 Rolf Dawidzon MGB GTS MSCC 271+10+16 141+12+1 41
6 63 Torbjörn Linderson Mazda MX-5 Stockholms BK 311+16+14 31
7 59 Max Lindblom Triumph TR2 Karlskoga MF 271+16+10 27
8 95 Peter Alzén Porsche 924 S Anderstorp RC 21+1+0 2
Roadsport C
1 90 Christoffer Waern Mazda MX-5 SVKG 411+20+20 311+14+16 72
2 82 Anders Träff Mazda MX-5 MX-5 RC 371+18+18 251+12+12 62
3 95 Niclas Larsson Mazda MX-5 MX-5 RC 251+14+10 251+10+14 50
4 85 Lars Olsson Mazda MX-5 Toarps MK 231+10+12 191+8+10 42
5 89 Erik Blixt Mazda MX-5 MX-5 RC 411+20+20 41
6 69 Marcus Fabricius Mazda MX-5 Gotland Ring MSC 271+12+14 131+5+7 40
7 47 Janne Murvik Mazda MX-5 SVKG 181+8+9 191+9+9 37
8 96 Oskar Jakobsson Mazda MX-5 MSCC 351+16+18 35
9 67 Hans Drangel Mazda MX-5 MSCC 331+16+16 11+0+0 34
10 65 Ulf Wärnberg Mazda MX-5 SVKG 181+9+8 71+3+3 25
11 58 Per Fosselius Mazda MX-5 Karlskrona MRK 151+7+7 71+2+4 22
12 87 Philip Carlson Mazda MX-5 SVKG 201+18+1 20
13 52 Inge Johnson Mazda MX-5 SSK 121+6+5 41+1+2 16
14 63 Torbjörn Linderson Mazda MX-5 Stockholms BK 161+7+8 16
15 83 Bertil Thorsson Mazda MX-5 MSCC 101+5+4 31+1+1 13
16 78 Thomas Pihl Mazda MX-5 SVKG 121+6+5 12
17 73 Ann-Charlotte Hägglund Maxda MX-5 SVKG 81+4+3 31+1+1 11
18 48 Tommy Finell Mazda MX-5 MX-5 RC 111+4+6 11
19 57 Anders Stomberg Mazda MX-5 MX-5 RC 81+1+6 8
20 75 Petter Sångberg Mazda MX-5 MX-5 RC 31+1+1 3
21 49 Ulf G Andersson Mazda MX-5 SVKG 31+1+1 3
22 84 Nils-Erik Persson Maxda MX-5 Hässleholms MK 31+1+1 3
23 44 Lasse Johansson Mazda MX-5 MX-5 RC 31+1+1 3
24 46 Benny Svensson Mazda MX-5 MK Brinkarna 31+1+1 3
25 56 Frank Steen Mazda MX-5 SSK 31+1+1 3
26 70 Daniel Nyman Mazda MX-5 Toarps MK 21+1+0 2
27 80 Björn Niklasson Mazda MX-5 Kungsbacka MA 0
28 77 Johan Hedström Mazda MX-5 MX-5 RC 0
29 71 Rikard Niva Mazda RX7 MX-5 RC 0
30 98 Dennis Kullman Mazda MX-5 MSCC 0
31 59 Olle Olsson Mazda MX-5 Karlskoga MF 0
32 76 Andreas Eckemark Mazda MX-5 MX-5 RC 0
33 53 Morgan Lärnesand Mercedes SLK 230K Nässjö MK 0
34 99 Fredrik Nordlander Mazda MX-5 Hyllinge MS 0
35 14 Tor Dahlskog Mazda MX-5 MSCC 0
36 91 Conny Lundell Mazda MX-5 Falkenbergs MK 0
Verktygsboden Modsport I
1 1 Jonas Jansson Chevrolet Corvette C06 Karlskoga MF 411+20+20 411+20+20 82
2 95 Per Gustavsson BMW M3 E36 GTR V8 Karlskoga MF 331+18+14 371+18+18 70
3 22 Fredrik Blomstedt Porsche 997 Cup PCSR 351+16+18 21+1+0 37
4 550 John Erik Öberg BMW M1 Sauber SSK 181+1+16 18
5 20 Joakim Unnebäck Valhalla Exige Östgöta SK 131+0+12 13
6 21 Reidar Thoresen Ford GTD 40 NMK Larvik 0
7 4 Bengt Johansson AC Cobra Kalmar SVK 0
Verktygsboden Modsport II
1 61 Toni Berggren Chevrolet Corvette C5 Z9 06 Karlskoga MF 411+20+20 371+20+16 78
2 44 Leif Andersson Toyota Celica GT2 Kullings MS 311+14+16 371+16+20 68
3 99 Niklas Mårtensson Porsche 944 Turbo MSCC 371+18+18 291+10+18 66
4 34 Fredrik Ström BMW M3 E36 V8 Karlskoga MF 311+16+14 291+14+14 60
5 46 Roger Fredriksson Porsche Boxter SVKG 251+12+12 251+12+12 50
6 88 Fredrik Olsson Ginetta G20 MSCC 211+10+10 191+9+9 40
7 47 Bo Johansson Chevron GR8 SSJ Jönköping 191+18+0 19
8 94 Anders & Malin Eriksson Sylva J15 Skövde MK 191+8+10 19
9 161 Gert Severinsson BMW M3 E36 BMW SC 0
Verktygsboden Modsport III
1 62 Kent Heijel Mazda MX-5 MX-5 RC 391+18+20 411+20+20 80
2 96 Andreas Ekvall Ginetta G20 Gröndal MSK 351+16+18 331+16+16 68
3 76 Arne Nyman Porsche 944 S2 SVKG 311+20+10 371+18+18 68
4 66 Joakim Strid Ginetta G20 Anderstrop RC 311+14+16 291+14+14 60
5 87 Daniel Axelsson Ginetta G20 Östgöta SK 271+12+14 251+12+12 52
6 91 Gustav Larsson Ginetta G20 Lessebo MK 181+8+9 201+9+10 38
7 80 Anders Björnsson Ginetta G20 SVKG 161+7+8 151+7+7 31
8 77 Anders Ekdahl Ginetta G20 Östgöta SK 221+9+12 22
9 75 Petter Sångberg Mazda MX-5 MX-5 RC 201+10+9 20
10 74 Thomas Henriksson Ginetta G20 PCSR 171+8+8 17
11 81 Ulf Andersson Mazda MX-5 Falkenbergs MK 111+10+ 11
12 83 Bertil Thorsson Mazda MX-5 MSCC 31+1+1 21+0+1 5
13 12 Nicklas Johansson Locost 7 Hässleholms MK 0
14 46 Pär & Roger Fredriksson Porsche Boxter SVKG 0
15 82 Max & Lars Engvall Porsche 944 S2 Falkenbergs MK 0
Clubman
1 77 Hans Tullsten Vision V93 PCSR 411+20+20 371+18+18 78
2 52 Fredrik Hanström Bodin Mk9 Club Alfa Romeo 371+18+18 231+10+12 60
3 24 Mattias Andersson Phantom S21 Gröndal MSK 411+20+20 41
4 60 Mikael Aagaard Mallock Mk31 DARC 21+0+1 311+16+14 33
5 59 Pär Fredriksson Mallock 20B Skaraborgs SVK 311+14+16 31
6 55 Olof & Johan Borg Bodin Mk9B Växjö SVK 231+12+10 23
7 50 Mats Lundkvist Bodola Mk7 SSK 181+16+1 00+0+0 18
8 99 Monika Arvidsson Mallock Mk29 MSCC 0
9 71/72 Stefan Delurean Mumm Mallock Mk35 MSCC 0
10 65 Peter Öfverman Mallock Mk31 MSCC 0
52 Hans Johansson Bodin Mk9 SSK 0
72 Bjarne Mumm Mallock Mk35 SSK 0
Racersportvagn
1 6 Peter Johansson PRC Honda SMK Trollhättan 391+20+18 411+20+20 80
2 22 Hans Johansson Radical PR6 SSK 391+18+20 371+18+18 76
3 28 Christoffer Törnkvist Radical PR6 Linköpings MS 331+16+16 331+16+16 66
4 24 Anders Dahg Radical Prosport SSK 151+14+0 15
5 5 Peter Gustafson Radical SR3 RS SSK 21+1+0 2
6 15 Monika Arvidsson Radical SR3 RS MSCC 11+0+0 1
  • En deltagarpoäng utdelas till samtliga deltagare som har fått en officiell träningstid eller startat i något race under helgen.
  • Poängen redovisas som Deltagarpoäng + Race1 + Race 2
  • För placering/poäng vid race krävs 75% fullbordande, annars utdelas en poäng för start. Dvs DNF en poäng, DNS noll poäng.
as .csv file
Klubb Tot
1 Karlskoga MF 393
2 SVKG 382
3 MSCC 311
4 MX-5 RC 278
5 Linköpings MS 198
6 Gröndal MSK 185
7 SSK 185
8 PCSR 132
9 Östgöta SK 87
10 SMK Trollhättan 80